Połącz się z nami

Zazdrość – jak ją pokonać?

Przyjaźń

Zazdrość – jak ją pokonać?

Łukasz, 18 lat: Niesamowita zazdrość to chyba mój największy problem. Zawsze byłem bardzo zazdrosny, zarówno o przyjaciół jak i swoje dziewczyny. Nie mogę wytrzymać wiedząc, że moi przyjaciele wychodzą gdzieś beze mnie, bawią się na imprezach na których mnie nie ma. Taka sama sytuacja dotyczy moich związków – nie wiem dlaczego ale jestem bardzo zazdrosny gdy moja dziewczyna spotyka się z innymi chłopakami, nawet jak są to tylko koledzy. Nie wyobrażam sobie sytuacji w której pozwoliłbym jej na samotne wyjście na dyskotekę czy do pubu z jej znajomymi. Doszło już do tego, że zacząłem kontrolować jej maile a gdy nie widzi, czytam jej sms-y. Nie chcę już tak dłużej bo boję się, że ją stracę ale nie potrafię poradzić sobie z moją zazdrością.

Zazdrość, choć to negatywne uczucie, może być czasami budująca i potrafi podsycić namiętność i pożądanie w związku. Kiedy jednak nie potrafimy kontrolować naszych emocji i uczuć, zazdrość zaczyna być bardzo kłopotliwa…

Zachowanie zazdrośnika może przerazić Jego znajomych oraz chłopaka/dziewczynę na tyle, żeby zerwać wszelkie kontakty z frustratem. Takie postępowanie i uczucie zazdrości można łatwo ‘zgasić’ i zataić, jeśli chodzi o znajomych i przyjaciół. Gorzej, gdy negatywne nastawienie dotyka bezpośrednio kogoś, kogo kochamy i na kim Nam zależny najmocniej – im bardziej zazdrośnikowi zależy, tym bardziej jest zazdrosny.

Dodatkowo, w wielu związkach, występuje bezpodstawna zazdrość o byłego chłopaka lub byłą dziewczynę. Wynika ona zazwyczaj z niskiej samooceny jak i braku podobnych relacji w przeszłości. Tak naprawdę powodem zazdrości jest sama przeszłość a nie osoba byłego partnera czy byłej partnerki.

Czemu zazdrościmy? Bo zwyczajnie Nam zależy i nie ma w tym nic złego, dopóki nie ranimy swoich najbliższych. W końcu partner to najważniejsza osoba, której nie chcemy stracić i próbujemy chronić. Zazdrośnik posuwa się do tego stopnia, że chciałby zamknąć swój „najważniejszy skarb” w złotej klatce, by nikt inny nie miał do niej dostępu. Inne przyczyny zazdrości? Chociażby niskie poczucie własnej wartości, które sprawia, że myślimy o innych jak o lepszych od Nas, jak o rywalach – a przecież tylko rywal chciał by odebrać to co najważniejsze, na przykład naszą ukochana osobę. Z powodu niskiej oceny własnej osoby, ma poczucie, że gdy tylko pojawia się nowa postać w kręgu znajomych, jest na zachwianej pozycji wśród bliskich. Osoba zazdrosna nie jest w stanie racjonalnie ocenić sytuacji, w której się znajduje.

Czytanie cudzej korespondencji, przeglądanie zawartości telefonu komórkowego i komputera, śledzenie, podsłuchiwanie rozmów to tylko kilka czynności do jakich posuwa się zazdrosna osoba – to już nie jest zwykła zazdrość – ten stan to tak zwana chorobliwa zazdrość. Jest to nie tylko moralnie niewłaściwe zachowanie, ale jest to też postępowanie ukazujące, że tak naprawdę nie wierzymy w oddanie i szczerość  swojej drugiej połówki, której powinniśmy w dość dużym stopniu ufać. Konsekwencją tego typu działań jest wyniszczający obie strony, toksyczny związek. Tylko związki oparte na wzajemnym zaufaniu mają szansę przetrwać i z reguły są szczęśliwsze.

Gdy człowiek odczuwający zazdrość sam zauważy, że Jego zachowanie nie jest poprawne i niszczy Jego stosunki międzyludzkie, może zacząć pracować nad swoim odczuwaniem emocji i uczuć. Jak tego dokonać? Po pierwsze, warto  zaniechać śledzenia poczynań znajomych i kontrolowania partnera życiowego (żadnego zasypywania pytaniami „gdzie byłeś/-aś?”). Partner/znajomi sami zaczną odczuwać swobodę i będą chętniej spędzać czas wolny z „eks-zazdrośnikiem”. Po drugie, znalezienie sobie zajęcia, które przeszkodzi w rozmyślaniach na temat tego, gdzie w danej chwili znajdują się znajomi lub partner. Takimi czynnościami mogą być:  nowe hobby, zajęcia sportowe (basen, jazda na rowerze, siłownia), przeczytanie ciekawej książki czy oglądanie interesującego filmu. Wizyta u specjalisty będzie potrzebna w przypadku, gdy powyższe metody zawiodą, a zazdrość przesłoni znów cały świat i uniemożliwi trzeźwe, realne myślenie.

Więcej w kategorii Przyjaźń

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.