Połącz się z nami

Ważę więcej od mojego chłopaka!

Zdrowie

Ważę więcej od mojego chłopaka!

„Mam poważny problem. Poznałam super chłopaka, Sylwestra. Myślę, że to ten jedyny, ale z drugiej strony jest coś, co mi w nim przeszkadza. Mianowicie, Sylwester jest szczuplejszy ode mnie. To nie jest tak, że ja jestem gruba czy coś – on po prostu jest bardzo chudy. No i kiedy na nas patrzę, to ja mam grubsze uda, szersze biodra… głupio mi strasznie z tego powodu. Co mam robić?” Emilia, 15l.

Według przyjętych stereotypów kobieta powinna być niższa i szczuplejsza od mężczyzny – wtedy „nie ma się do czego przyczepić”. Czasem jednak, jak to w życiu, okazuje się inaczej – on jest wyższa od niego albo… ma kilka kilogramów więcej. Czy przekreśla to wasz związek?

Dojrzewanie a waga

Wbrew pozorom, taka sytuacja wcale nie zdarza się zbyt rzadko i wcale nie dlatego, że dziewczyny mają kłopoty z nadwagą . W istocie, w okresie dojrzewania, wielu mężczyzn nagle zaczyna gwałtownie rosnąć, co z kolei sprawia, że ich waga „rozkłada się” na wyższy wzrost i powstaje taki „szczupaczek”. Dziewczyny z kolei nie rosną już tak intensywnie i w dodatku przybierają na wadze, ponieważ pojawia się niezbędna tkanka tłuszczowa (procentowo kobiety mają jej więcej). Dlatego większość młodych mężczyzn jest wręcz chudych, podczas gdy dziewczyny się zaokrąglają. I może się okazać, że ty ważysz 55 kg, a on na przykład 47.

Dobra wiadomość jest taka, że w ciągu kolejnych lat nasi młodzi mężczyźni przybierają na wadze i najczęściej przeganiają swoje partnerki pod kątem wagi. Może zatem okazać się, że choć on teraz waży mniej, za dwa lata sytuacja będzie już zupełnie inna.

Kto tu „źle” waży?

Dziewczęta, których ukochani ważą mniej, często czują się zbyt grube. Mówią „Matko, spójrz, mam większe uda od ciebie, to okropne!”. Warto zatem wyjaśnić, że najczęściej w takich przypadkach kobieca waga jest ok, ale to chłopak ma niedowagę – właśnie z powodu szybkiego wzrostu. Porównanie w takiej sytuacji zawsze będzie sprawiało, że będziesz czuła się gruba, choć w istocie wcale tak nie jest!

Co więcej, trzeba zauważyć, że kobiety z natury są w pewnych miejscach bardziej zaokrąglone – np. w biodrach. I wcale nie dlatego, że są za grube! Po prostu jesteśmy tak uwarunkowane po to, aby rodzić dzieci. Idealna sylwetka damska to właśnie ta, w której kobiece biodra są zaokrąglone, a męska – w której są wąskie (i odwrotnie w ramionach, u mężczyzn powinny być szersze).

Jeśli więc czujesz się zbyt gruba po takich porównaniach, to zwyczajnie sprawdź BMI (kalkulator znajdziesz w Internecie) swoje i swojego chłopaka. Zapewne okaże się, że ważysz w normie. I odchudzanie się byłoby wówczas błędem.

„Źle się czuję” czy „co inni powiedzą”?

Dla niektórych dziewcząt fakt, że chłopak waży mniej od nich stanowi tak olbrzymi problem, że zastanawiają się nad sensem związku. W takim przypadku należy jednak zadać sobie jedno, ważne pytanie – czy chodzi o to, że sama źle się czujesz czy po prostu o to, że boisz się, co powiedzą inni na wasz temat? Dwa zupełnie inne podejścia miały Kinga i Ola:

– Mój poprzedni chłopak, Tomek, ważył dużo mniej ode mnie, był po prostu bardzo chudziutki. A ja jestem z takich raczej „większych” dziewczyn, oczywiście bez przesady. W każdym razie bardzo mi to przeszkadzało – kiedy byliśmy sami, nie czułam się wygodnie, komfortowo. Wstydziłam się, kiedy mnie dotykał. I pewnego dnia stwierdziłam, że to bez sensu się tak męczyć. Ja po prostu lubię dużych chłopaków, w których mogę się wtulić i poczuć jak mała dziewczynka. I taki jest Paweł, mój aktualny chłopak – dodaje z uśmiechem Kinga.

O innym doświadczeniu mówi Ola:

– U mnie było inaczej. Kiedy byłam sama z Sebastianem, to czułam się świetnie, nic mi nie przeszkadzało. Widziałam, że mam na przykład większe uda, ale myślałam „no i co z tego, e tam”. Problem pojawiał się, gdy byliśmy ze znajomymi. Nagle odsuwałam się od mojego chłopaka, było mi wstyd, że tak razem wyglądamy. W końcu on to zauważył i spytał, o co chodzi. Wyjaśniłam mu z trudem, o co chodzi, widziałam, że zrobiło mu się przykro. Ale potem długo rozmawialiśmy i zrozumiałam, że przecież to on jest dla mnie najważniejszy, nie zdanie innych. A swoją drogą, nikt w ogóle nie komentował różnicy wagowej między nami! – mówi Ola.

Zastanów się, jak jest w twoim przypadku i co jest dla ciebie naprawdę najważniejsze. Czy sama czujesz się źle w związku z takim chłopakiem, bo wolisz po prostu innych czy tylko krępujesz się oceny innych. To da ci odpowiedź na pytanie, co dalej… z tym związkiem.

Więcej w kategorii Zdrowie

 • Bolesne miesiączki Bolesne miesiączki

  Zdrowie

  Bolesne miesiączki

  Autor: Redakcja TeenZone

  Sylwia, 17 lat: Miesiączkuję regularnie już od ponad 3 lat. Wcześniejsze miesiączki były nieregularne. Jednak już...

 • Jak być dobrą partnerką w tańcu? Jak być dobrą partnerką w tańcu?

  Aktywność fizyczna

  Jak być dobrą partnerką w tańcu?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie proszę, bo chyba mam problem. Chodzi o taniec. Dwa tygodnie temu byłam na weselu. Nigdy...

 • Przyjaciółka ma problem z narkotykami… Przyjaciółka ma problem z narkotykami…

  Nałogi

  Przyjaciółka ma problem z narkotykami…

  Autor: Redakcja TeenZone

  Tytułowa przyjaciółka może być też przyjacielem – płeć nie ma tutaj żadnego znaczenia. Problem narkotyków dotyka...

 • Bulimia – jak z nią walczyć? Bulimia – jak z nią walczyć?

  Odżywianie

  Bulimia – jak z nią walczyć?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Kiedy zaczęła się u mnie bulimia? Trudno powiedzieć. Może było to w dniu, w którym złapałam...

 • Czy grozi Ci… uzależnienie? Czy grozi Ci… uzależnienie?

  Nałogi

  Czy grozi Ci… uzależnienie?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jak wyobrażasz sobie osobę uzależnioną od alkoholu? Jako osobę spod „budki z piwem”, prawda? Brudny, śmierdzący...

 • Narkotyki na imprezach Narkotyki na imprezach

  Nałogi

  Narkotyki na imprezach

  Autor: Redakcja TeenZone

  Karolina, 15 lat: Czasem na imprezach moi znajomi biorą narkotyki, najczęściej ecstazy lub amfetaminę. Często namawiają...

 • Blizny i rozstępy – czy możesz się ich pozbyć? Blizny i rozstępy – czy możesz się ich pozbyć?

  Skóra

  Blizny i rozstępy – czy możesz się ich pozbyć?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Mówi się, że blizny i rozstępy występują głównie u dorosłych kobiet, a konkretniej – u tych...

 • Jakie sporty uprawiać zimą? Jakie sporty uprawiać zimą?

  Aktywność fizyczna

  Jakie sporty uprawiać zimą?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Zima idzie w naszą stronę wielkimi krokami. W związku z tym masz następujący wybór: albo dołączasz...

 • Mój chłopak handluje narkotykami! Mój chłopak handluje narkotykami!

  Nałogi

  Mój chłopak handluje narkotykami!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Od trzech miesięcy chodzę z Kamilem. Na początku nie znałam jego „sekretów”, wiedziałam tylko, że ma...

 • Nadmierna potliwość – wstydliwy problem Nadmierna potliwość – wstydliwy problem

  Wygląd

  Nadmierna potliwość – wstydliwy problem

  Autor: Redakcja TeenZone

  Gdy za oknem pojawia się słońce a temperatura wzrasta, większość z nas cieszy się z tego,...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.