Połącz się z nami

Ważę więcej od mojego chłopaka!

Zdrowie

Ważę więcej od mojego chłopaka!

„Mam poważny problem. Poznałam super chłopaka, Sylwestra. Myślę, że to ten jedyny, ale z drugiej strony jest coś, co mi w nim przeszkadza. Mianowicie, Sylwester jest szczuplejszy ode mnie. To nie jest tak, że ja jestem gruba czy coś – on po prostu jest bardzo chudy. No i kiedy na nas patrzę, to ja mam grubsze uda, szersze biodra… głupio mi strasznie z tego powodu. Co mam robić?” Emilia, 15l.

Według przyjętych stereotypów kobieta powinna być niższa i szczuplejsza od mężczyzny – wtedy „nie ma się do czego przyczepić”. Czasem jednak, jak to w życiu, okazuje się inaczej – on jest wyższa od niego albo… ma kilka kilogramów więcej. Czy przekreśla to wasz związek?

Dojrzewanie a waga

Wbrew pozorom, taka sytuacja wcale nie zdarza się zbyt rzadko i wcale nie dlatego, że dziewczyny mają kłopoty z nadwagą . W istocie, w okresie dojrzewania, wielu mężczyzn nagle zaczyna gwałtownie rosnąć, co z kolei sprawia, że ich waga „rozkłada się” na wyższy wzrost i powstaje taki „szczupaczek”. Dziewczyny z kolei nie rosną już tak intensywnie i w dodatku przybierają na wadze, ponieważ pojawia się niezbędna tkanka tłuszczowa (procentowo kobiety mają jej więcej). Dlatego większość młodych mężczyzn jest wręcz chudych, podczas gdy dziewczyny się zaokrąglają. I może się okazać, że ty ważysz 55 kg, a on na przykład 47.

Dobra wiadomość jest taka, że w ciągu kolejnych lat nasi młodzi mężczyźni przybierają na wadze i najczęściej przeganiają swoje partnerki pod kątem wagi. Może zatem okazać się, że choć on teraz waży mniej, za dwa lata sytuacja będzie już zupełnie inna.

Kto tu „źle” waży?

Dziewczęta, których ukochani ważą mniej, często czują się zbyt grube. Mówią „Matko, spójrz, mam większe uda od ciebie, to okropne!”. Warto zatem wyjaśnić, że najczęściej w takich przypadkach kobieca waga jest ok, ale to chłopak ma niedowagę – właśnie z powodu szybkiego wzrostu. Porównanie w takiej sytuacji zawsze będzie sprawiało, że będziesz czuła się gruba, choć w istocie wcale tak nie jest!

Co więcej, trzeba zauważyć, że kobiety z natury są w pewnych miejscach bardziej zaokrąglone – np. w biodrach. I wcale nie dlatego, że są za grube! Po prostu jesteśmy tak uwarunkowane po to, aby rodzić dzieci. Idealna sylwetka damska to właśnie ta, w której kobiece biodra są zaokrąglone, a męska – w której są wąskie (i odwrotnie w ramionach, u mężczyzn powinny być szersze).

Jeśli więc czujesz się zbyt gruba po takich porównaniach, to zwyczajnie sprawdź BMI (kalkulator znajdziesz w Internecie) swoje i swojego chłopaka. Zapewne okaże się, że ważysz w normie. I odchudzanie się byłoby wówczas błędem.

„Źle się czuję” czy „co inni powiedzą”?

Dla niektórych dziewcząt fakt, że chłopak waży mniej od nich stanowi tak olbrzymi problem, że zastanawiają się nad sensem związku. W takim przypadku należy jednak zadać sobie jedno, ważne pytanie – czy chodzi o to, że sama źle się czujesz czy po prostu o to, że boisz się, co powiedzą inni na wasz temat? Dwa zupełnie inne podejścia miały Kinga i Ola:

– Mój poprzedni chłopak, Tomek, ważył dużo mniej ode mnie, był po prostu bardzo chudziutki. A ja jestem z takich raczej „większych” dziewczyn, oczywiście bez przesady. W każdym razie bardzo mi to przeszkadzało – kiedy byliśmy sami, nie czułam się wygodnie, komfortowo. Wstydziłam się, kiedy mnie dotykał. I pewnego dnia stwierdziłam, że to bez sensu się tak męczyć. Ja po prostu lubię dużych chłopaków, w których mogę się wtulić i poczuć jak mała dziewczynka. I taki jest Paweł, mój aktualny chłopak – dodaje z uśmiechem Kinga.

O innym doświadczeniu mówi Ola:

– U mnie było inaczej. Kiedy byłam sama z Sebastianem, to czułam się świetnie, nic mi nie przeszkadzało. Widziałam, że mam na przykład większe uda, ale myślałam „no i co z tego, e tam”. Problem pojawiał się, gdy byliśmy ze znajomymi. Nagle odsuwałam się od mojego chłopaka, było mi wstyd, że tak razem wyglądamy. W końcu on to zauważył i spytał, o co chodzi. Wyjaśniłam mu z trudem, o co chodzi, widziałam, że zrobiło mu się przykro. Ale potem długo rozmawialiśmy i zrozumiałam, że przecież to on jest dla mnie najważniejszy, nie zdanie innych. A swoją drogą, nikt w ogóle nie komentował różnicy wagowej między nami! – mówi Ola.

Zastanów się, jak jest w twoim przypadku i co jest dla ciebie naprawdę najważniejsze. Czy sama czujesz się źle w związku z takim chłopakiem, bo wolisz po prostu innych czy tylko krępujesz się oceny innych. To da ci odpowiedź na pytanie, co dalej… z tym związkiem.

Więcej w kategorii Zdrowie

 • Zdrowie

  Pomocy – latem strasznie się pocę!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie, proszę. Mam ogromny problem związany z nadmiernym poceniem się. Zimą, wiosną, jesienią – jest ok....

 • Odżywianie

  Anoreksja – pokonałam ją!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Anoreksja jest coraz częściej występującym zaburzeniem odżywiania wśród nastolatków. Wbrew pozorom, dotyczy ona nie tylko dziewcząt...

 • Ciąża

  Moja mama jest w ciąży!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam 14 lat. Parę dni temu przypadkiem znalazłam w łazience schowany za kosmetyczką test ciążowy... który...

 • Antykoncepcja

  Pierwsze objawy ciąży: fakty i mity

  Autor: Redakcja TeenZone

  Nawet nastolatki, które zabezpieczają się przed ciążą, często obawiają się ewentualnej wpadki. Czytanie for internetowych dotyczących...

 • Zdrowie

  Ratunku, moje stopy cuchną!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Problem ten może cię dotyczyć niezależnie od tego, czy jesteś dziewczyną, czy chłopakiem. Czy masz lat...

Do góry