Połącz się z nami

Wągry, pryszcze, trądzik – rodzaje zmian na twarzy

Skóra

Wągry, pryszcze, trądzik – rodzaje zmian na twarzy

O wypryskach mówimy zwykle po prostu: „pryszcze”. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że zmiany na twarzy różnią się pod wieloma względami i w związku z tym powinny być… różnie traktowane. Dowiedz się, co dokładnie znajduje się na twojej skórze i jak z tym postępować.

Aby pokonać swojego wroga, trzeba go najpierw dokładnie poznać. Innymi słowy – znajomość rodzaju wyprysków pozwoli ci na skuteczne ich usunięcie.

Łagodne zmiany skórne

Zmiany łagodne to wszystkie te, które swoim istnieniem nie szkodzą w szczególny sposób ani pod kątem wyglądu, ani pod kątem odczuwania bólu. Stosunkowo łatwo można je też usunąć. Wśród nich znajdziesz takie „perełki”, jak:

Krosty

Krostami nazywamy właściwie wszystko, co niestety pojawiaj się na skórze, ale w rzeczywistości powinniśmy tak nazywać tylko niektóre zmiany. A dokładnie – te, które przypominają najbardziej klasyczne „pryszcze”. Z zewnątrz mamy zaczerwienioną obwódkę, a w środku pryszcz ma widoczną białą lub żółtawą substancję. Może być dość bolesny w dotyku.

Jak się pozbyć krost?
W tym przypadku dobrze byłoby pozbyć się wnętrzności pryszcza, czyli widocznej wydzieliny. W tym celu dokładnie umyj twarz i dłonie, następnie czystym, papierowym ręcznikiem, bardzo delikatnie wyciśnij krostę. Gdy wydzielina przestanie wypływać – przestań naciskać. Krosta musi się zagoić. Kolejny krok to przemycie twarzy tonikiem antybakteryjnym.

Pod żadnym pozorem nie wyciskaj krost „ot tak”, bez umycia dłoni i twarzy. Możesz w ten sposób przenieść bakterie w pozostałe części twarzy albo nawet sprawić, że krosta zacznie się „babrać”.

Grudki

Grudki to czerwone, bardzo bolesne „kulki”. Nie mają widocznego „łebka”, a ból jest wyczuwalny nawet w odległości centymetra od nich.

Jak się pozbyć grudek na skórze?
W żadnym przypadku nie ruszaj grudek! Nic tam nie wyciśniesz – uwierz nam na słowo. Możesz za to doprowadzić do rozległego stanu zapalnego albo do powstania blizn na skórze. Grudka musi sama się zagoić – a gdy takie zmiany pojawiają się często, to po prostu udaj się do dermatologa.

Zaskórniki

To tak zwane „wągry”, doskonale znane chyba wszystkim nastolatkom (i nie tylko nastolatkom). Zaskórniki to pory zapchane sebum. Nie są wyczuwalne dotykiem (chyba, że są to wyjątkowo spore okazy), ale widzimy je dzięki czarnemu „łebkowi”. To nie brud, ale utleniona część sebum.

Jak się pozbyć zaskórników?
Pory należy dokładnie oczyścić z zaskórników – to jedyna metoda na ich pozbycie się. Niestety, niedokładne oczyszczenie może powoduje nawrót wągrów, dlatego zaleca się oczyszczanie skóry w gabinecie kosmetycznym. Wiemy jednak, jak jest – w wieku nastu lat nie ma się zwykle kasy na kosmetyczkę. Dlatego możesz podjąć się tego zadania sam lub sama, ale tylko według zasad opisanych w naszym oddzielnym artykule o oczyszczaniu cery.

Prosaki

Prosaki to – podobnie jak wągry, efekt zatkania porów przez łój i skórę. Jednak prosaki powstają na skutek całkowitego zamknięcia porów (a nie częściowego, jak w przypadku wągrów). Ich końcówka jest biała i są nieco trudniejsze do usunięcia.

Jak się pozbyć prosaków?
Możesz spróbować samodzielnie pozbyć się prosaków, ale pod jednym warunkiem – gdy ci się to nie udaje, nie próbuj na siłę, ale udaj się do kosmetyczki.

Zmiany skórne o ostrzejszym charakterze

Niestety, nie każdą zmianę można usunąć tak łatwo, jak wągra czy prosaka. Nie zawsze wystarczy też po prostu poczekać – jak w przypadku grudek. Niektóre zmiany wymagają poważniejszych działań.

Torbiele

Torbiele to swego rodzaju guzki, które są duże, bolesne i czerwone. Po kilku dniach w ich wnętrzu pojawia się ropa. Kiedy powstają, są bardzo bolesne, po kilku dniach ból nieco ustępuje.

Jak się pozbyć torbieli na skórze?
Kiedy w torbieli pojawia się ropa, wiele nastolatków rozpoczyna wyciskanie na własną rękę. To błąd, którego skutkiem jest stan zapalny i blizny. Torbiel powinien zobaczyć i wycisnąć dermatolog lub kosmetyczka (czasem konieczne jest nacięcie). Bardzo często pacjentowi daje się też specjalne kremy, które przyspieszają gojenie.

Jeśli widzisz, że zawartość torbieli jest już tak bardzo „prawie na zewnątrz”, że wystarczy tylko ją dotknąć, to możesz ją delikatnie nacisnąć i pozwolić wydzielinie wypłynąć. Zrób to jednak w taki sposób, aby sobie nie zaszkodzić – umyj skórę rąk i twarzy i po wszystkim odkaź ranę octaniseptem.

Guzki

Guzki wyglądają jak torbiele i są równie bolesne, ale w ich wnętrzu nie pojawia się ropa. Goją się bardzo długo, nawet całe miesiące i w tym czasie nie wolno ich wyciskać!

Jak się pozbyć guzków na skórze?
Jeśli na twojej twarzy pojawiły się guzki, to rozwiązanie jest tylko jedno – musisz udać się do lekarza dermatologa. Wszystko po to, aby otrzymać specjalną maść na tę zmianę. Kolejna rzecz to cierpliwość – nie wolno ci dotykać i wyciskać guzków, znikną same… za jakiś czas.

Trądzik pospolity

Prosaki, krosty, torbiele i guzki, a wszystko zlewające się miejscami w całość – tak można podsumować obraz, który tworzy trądzik pospolity. Jeżeli mamy do czynienia z ciężką postacią choroby, mówimy wówczas o trądziku skupionym.

Jak się pozbyć trądziku?
Tylko i wyłącznie lekarz może tutaj pomóc. Dobry dermatolog to podstawa leczenia trądziku pospolitego. Twoje ręce, poza myciem twarzy, powinny trzymać się jak najdalej od krost i zmian – ich wyciskanie powoduje tylko zwiększanie się nasilenia choroby.

Postępuj z głową

Oczywiście, że pierwsze, co mamy ochotę zrobić po ujrzeniu nowego wyprysku na twarzy czy ramieniu, to wyciśnięcie go i tym samym pozbycie się. Niestety, ale lepiej będzie, jeśli się powstrzymasz. Czasem lepiej po prostu poczekać albo pójść do dermatologa, ale za to później cieszyć się naprawdę piękną cerą.

Więcej w kategorii Skóra

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.