Połącz się z nami

Skóra

Jak dbać o cerę?

Zastanawiasz się, jak dbać o swoją cerę, ale nie wiesz, jakiego jej rodzaju jesteś posiadaczką? Takiego rodzaju dylematy ma wiele nastolatek. Wyjaśniamy zatem, jak rozpoznać dany typ cery oraz oczywiście, w jaki sposób o nią zadbać.

Nasza ściąga – poznaj swoją cerę!
Aby właściwie zadbać o swoją cerę, musisz najpierw określić jaki jest jej rodzaj. Cera sucha, mieszana, tłusta i normalna wymagają zupełnie innego podejścia w codziennej pielęgnacja.

Każdy typ cery ma specyficzne wymagania i problemy z którymi musimy się zmagać.

Aby określić rodzaj cery jaki posiadasz, nie musisz korzystać z pomocy specjalistów. Wystarczy nasza ściąga. Jeżeli jednak twoja cera jest bardzo problematyczna, nie możesz sobie poradzić z dużymi problemami (np. trądzik), zaczerpnij porady kosmetyczki lub dermatologa. Pomogą ci oni dobrać kosmetyki odpowiednie dla twojej skóry, a w określonych przypadkach dermatolog wdroży intensywne leczenie.

Cera sucha

 • cienka (czasem widać przez nią naczynka krwionośne)
 • bladoróżowa
 • wrażliwa na nowe kosmetyki (często pojawiają się zaczerwienia)
 • mało elastyczna
 • brak zaskórników
 • niewidoczne pory
 • często się łuszczy, jest szorstka zimą

Jak dbać o cerę suchą?
Jeśli jesteś posiadaczką suchej cery, zapomnij o wodzie i mydle. Oczywiście nie oznacza to, że od tej pory nie masz myć twarzy – po prostu zamiast takiego zestawu, który niszczy warstwę lipidową naskórka, powinnaś używać delikatnych żeli, emulsji oraz mleczek. Szukając w drogerii, zwróć uwagę na przeznaczenie – najlepiej decyduj się na te kosmetyki, które mają wyraźną informację o przeznaczeniu dla skóry suchej.

Niezwykle ważne dla cery suchej jest jej właściwe nawilżanie. Nie zapominaj o użyciu kremu wieczorem oraz rano, starannie zabezpieczaj też cerę na zimowych wyjściach (np. tłustym kremem). Pamiętaj również, że cera sucha nie lubi eksperymentów – dlatego jeśli wybrałaś jeden rodzaj kosmetyków i twoja cera go „akceptuje”, nie spiesz się ze zmianami.

Cera tłusta

 • sprawia wrażenie „grubej”
 • widoczne są na niej rozszerzone pory
 • występują liczne zaskórniki
 • bardzo się błyszczy
 • pojawiają się na niej wypryski
 • ma szarawy, lekko żółty odcień

Jak dbać o tłustą cerę?
Wiele nastolatek sądzi, że jeśli cera jest tłusta, to należy ja wysuszać. To wielki błąd! Jeśli wysuszamy cerę tłustą, to przez pierwsze kilka godzin będzie ona rzeczywiście wyglądała lepiej. Jednak już po tym czasie cera, która dostała „sygnał” o suchości, zacznie wytwarzać jeszcze więcej łoju. Podstawą jest zatem oczyszczanie oraz zastąpienie sebum odpowiednim kremem.

Przy wyborze kosmetyków również kieruj się informacją na opakowaniu. Uważaj jednak na bardzo „agresywnie” działające żele antybakteryjne – często nadmiernie wysuszają skórę. Pomocne okazać się tu mogą domowe sposoby na trądzik, które są łagodniejsze i przynoszą długofalowe efekty. Pamiętaj też, by nigdy nie wyciskać zaskórników i pryszczy!

Cera mieszana

 • jest połączeniem typu tłustego i suchego lub tłustego i normalnego
 • miejscami błyszczy (zwykle w okolicach brody, nosa i czoła)
 • w niektórych miejscach pojawiają się na niej zaskórniki

Jak dbać o cerę mieszaną?
I w tym przypadku nawilżenie to podstawa. Staraj się wybierać kosmetyki, które są „kompromisowe”, czyli lekkie kremy odpowiednie dla obu rodzajów cery. Jeśli różnice w typie skóry są bardzo wyraźne, nie ma wyjścia – musisz zaopatrzyć się w dwa rodzaje kremów i starannie aplikować je na każdą z partii.

Dla posiadaczek cery mieszanej oraz tłustej świetnym rozwiązaniem są bibułki, które w razie potrzeby szybko likwidują problem błyszczenia się niektórych partii twarzy. Zawsze mniej je w torebce.

Cera normalna (najbardziej pożądana)

 • dobrze napięta
 • gładka
 • ma jasny, zdrowy kolor
 • rzadko pojawiają się na niej zaskórniki albo wypryski
 • dobrze toleruje nowości kosmetyczne, jak również mycie zwykłą wodą z mydłem

Jak dbać o cerę normalną?
Wiele posiadaczek skóry normalnej redukuje zabiegi pielęgnacyjne do minimum, ale to niestety również błąd. By najlepszy z typów cery nie zmienił się, również musisz o nią dbać. Nie zapominaj więc o codziennej pielęgnacji, używaj odpowiednio dobranych toników i kremów. Pamiętaj także, że normalna cera także potrzebuje ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Więcej w kategorii Skóra

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.