Skóra
Przebarwienia na twarzy i ciele
Twarz to poniekąd nasza wizytówka, gdyż właśnie na twarz, jako pierwszą, patrzymy przy poznawaniu nowych ludzi. Nic zatem dziwnego, że jest ona dla nas szczególnie ważna. Niestety, czasami przytrafiają nam się przykre niespodzianki w postaci przebarwień na twarzy różnorakiego pochodzenia. Są one mniej lub bardziej widoczne ale skutecznie potrafią obniżyć naszą samoocenę i zmniejszyć pewność siebie. Czym zatem są przebarwienia na twarzy i jak z nimi walczyć?
Przebarwienia na twarzy mogą mieć różnorakie pochodzenie. Pierwszą grupę przebarwień stanowią przebarwienia skórne pochodzenia melaninowego. Melanina to brązowy barwnik wytwarzany w naszej skórze przez komórki zwane melanocytami. Na skutek nieprawidłowych procesów zachodzących w naszej skórze, mogą powstawać skupiska zarówno melanocytów jak i nieodpowiednio rozprowadzanej melaniny.
Zaburzenia w działaniu skóry, powodujące przebarwienia na twarzy i pozostałych częściach ciała, mogą powstawać na skutek czynników genetycznych, zaburzeń hormonalnych, nieprawidłowości działania narządów wewnętrznych jak i inicjatorów środowiskowych.
Do czynników zewnętrznych (środowiskowych), powodujących powstawanie różnorakich przebarwień, możemy zaliczyć przede wszystkim promieniowanie UV (ultrafioletowe), emitowane przez słońce jak i lampy, wciąż niestety popularnych, solariów.
Choć promieniowanie UV już samo w sobie może powodować przebarwienia na twarzy i ciele, to w połączeniu z substancjami chemicznymi, takimi jak leki oraz kosmetyki, jego szkodliwe oddziaływanie na skórę ulega zwielokrotnieniu. Może dojść wówczas do reakcji fototoksycznych lub fotoalergicznych, których objawami są wspomniane wcześniej plamy i wysięgi pigmentacyjne na skórze.
Niewiele osób zdaje sobie także sprawę z faktu, że nawet popularne zioła, zawarte nawet w zwykłych herbatach, mogą oddziaływać na skórę, zwiększając jej wrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe. Typowym przykładem jest dziurawiec oraz bergamotka, których spożycie lub wcześniejszy kontakt ze skórą, poddaną następnie promieniowaniu UV, może powodować poważne oparzenia słoneczne oraz przebarwienia i hiperpigmentację.
Drugim typem przebarwień na skórze są te, pochodzące od nieprawidłowego działania narządów wewnętrznych jak i układu krwionośnego. Przykładami takich przebarwień są przebarwienia wątrobowe, powstałe na skutek odkładania się enzymów nieprawidłowo funkcjonującej wątroby w naskórku, wysięgi z naczynek krwionośnych i naczyń włosowatych w skórze.
W przypadku tych przebarwień, konieczne jest rozpoznanie pierwotnych przyczyn ich powstawania – mogą być to np. zapalenie wątroby, zbyt duża kruchość naczyń krwionośnych oraz urazy mechaniczne.
Jak zwalczyć przebarwienia na twarzy i ciele?
Ponieważ najpopularniejszym typem przebarwień skórnych są te, pochodzenia melaninowego (piegi, ostuda zwana także melasmą lub chloasmą, plamy pigmentacyjne), to głównie im poświęcimy naszą uwagę.
Po pierwsze i najważniejsze: o wiele łatwiej jest zapobiegać wystąpieniu przebarwień niż je leczyć. Właśnie dlatego powinniśmy przed każdym wyjściem na słońce użyć kremu z filtrem, chroniącym nas przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Dodatkowo, powinniśmy unikać ekspozycji słonecznej skóry poddanej działaniu kosmetyków, perfum i dezodorantów. Także w okresach w których stosujemy leki takie jak antybiotyki, musimy zrezygnować z opalania się a skórę chronić dodatkowym filtrem UV.
Gdy na naszej skórze pojawi się już problem związany z przebarwieniami, mamy do dyspozycji zarówno preparaty wybielające jak i zabiegi kosmetyczno-dermatologiczne, takie jak peelingi (przynoszące szczególnie dobre rezultaty peelingi kwasem glikolowym), mikrodermabrazję jak i dermabrazję.
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu rozjaśniającego przebarwienia na twarzy i ciele lub skorzystaniu z zabiegu o takim działaniu, warto zasięgnąć konsultacji u lekarza dermatologa. Pomoże on ustalić przyczynę przebarwień oraz wybierze odpowiednią metodę ich zwalczania.