Połącz się z nami

Blizny i rozstępy – czy możesz się ich pozbyć?

Skóra

Blizny i rozstępy – czy możesz się ich pozbyć?

Mówi się, że blizny i rozstępy występują głównie u dorosłych kobiet, a konkretniej – u tych po ciąży. Jednak wiele nastolatków doskonale wie, że to bzdura – wystarczy krótki etap intensywnego wzrostu, żeby na skórze pojawiły się charakterystyczne, szpecące kreseczki. A czasem z powodu różnych innych powodów mamy też na ciele blizny. Czy da się ich pozbyć?

Niestety, blizny i rozstępy nie oszczędzają nas nawet wtedy, gdy pragniemy być najpiękniejsi czy najpiękniejsze – czyli właśnie w okresie dojrzewania. Ale spokojnie – istnieje kilka sposobów na to, żeby trochę zmniejszyć ich widoczność.

Czy można je usunąć?

Cóż, niestety nie. To ta gorsza wiadomość – blizny i rozstępy to trwałe uszkodzenia skóry, które, jeśli nie zdecydujesz się na poważne zabiegi, już zawsze będą widoczne. Ale jest też pocieszenie! Jeżeli zareagujesz odpowiednio szybko, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że defekty te nie będą mocno widoczne! Dowiedz się zatem, co możesz zrobić – cienka i blada kreska lub blizna zawsze jest lepsza, niż gruba i czerwona, prawda?

Po pierwsze – czas

Musisz reagować szybko – pożądane efekty osiągniesz tylko w przypadku świeżych ranek. Gdy blizna zdążyła się już zagoić i „zestarzeć”, nie zrobisz… nic.

Gdy się skaleczysz, to przede wszystkim pamiętaj, żeby nie dopuścić do „babrania się” rany – z tego samego powodu zaleca się powstrzymanie od wyciskania pryszczy. Pryszcze to też rany, po których mogą zostać blizny!

Aby uniknąć wprowadzania bakterii, musisz przede wszystkim powstrzymać się od skubania i utrzymywać ranę w dużej czystości. Czyli zarówno ranę po np. rozcięciu skóry, jak i pryszcz, warto raz na jakiś czas przetrzeć środkiem dezynfekującym i nałożyć antyseptyczną maść albo wysuszający krem specjalistyczny. Pod żadnym, ale to żadnym pozorem nie ściągaj strupów, które tworzą się na skórze! Będziesz działać z blizną dopiero, gdy twarda warstwa odpadnie sama.

Gdy chodzi o rozstępy, kluczowe jest tutaj zareagowanie od razu, kiedy rana jest zupełnie świeża. Innymi słowy, gdy czujesz swędzenie, a na twojej skórze pojawiają się czerwone lub fioletowe pręgi – to tu już nie czekasz na nic, tylko od razu podejmujesz właściwe działanie.

Ważny pomocnik – olejki

Olejki będą twoim sprzymierzeńcem w walce z bliznami i rozstępami. Warto kupić je w aptece – w drogerii możesz mieć problem z dostępnością.

Wybieraj olejki herbaciane albo inne, zawierające dużo witamin E (np. lawendowe). Aplikuj je bezpośrednio na bliznę, dwa razy dziennie. Ważna jest systematyczność! Możesz także po prostu kupić specjalne olejki, które przeznaczone są konkretnie do walki z bliznami i rozstępami – jednak ich cena jest dość wysoka.

Leki i kremy

Jest ich w aptece całe mnóstwo i mają naprawdę wysoką skuteczność. Poproś o specyfik, który będzie miał w składzie heparynę, alantoinę, ekstrakt z masy perłowej, silikon albo kolagen – to właśnie dzięki tym składnikom twoja skóra ma szansę się odnowić bez brzydkich zgrubień i czerwonego odcienia.

Mięta, ogórek, cytryna

Jako kurację dodatkową możesz wprowadzić nacieranie naturalnymi sokami. Wystarczy po dwie krople po kąpieli – mięta, ogórek czy właśnie cytryna mają wspaniałe właściwości rozjaśniające.

Ważna systematyczność

Pamiętaj, że twoja skóra może naprawdę lepiej wyglądać, ale tylko pod jednym warunkiem – że będziesz bardzo systematycznie działać. Jeśli kupisz drogi krem i będziesz wytrwały/-a tylko przez tydzień w jego używaniu, to nie dziw się, że nie będzie działał. Praca nad poprawieniem wyglądu blizn i rozstępów wymaga czasu – nawet kilku miesięcy. Ale uwierz – naprawdę warto poświęcić te kilka minut dziennie. Powodzenia!

Więcej w kategorii Skóra

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.