Połącz się z nami

Grzybica paznokci – wiedza w pigułce

Skóra

Grzybica paznokci – wiedza w pigułce

Nastolatkowie raczej nie rozmawiają o grzybicach, a na pewno nie o grzybicy paznokci. Jeśli coś dzieje się z płytkami, to raczej wolimy temat przemilczeć, ewentualnie zakryć kolorowym lakierem :-). Niestety, problem jest realny i często doprowadza do dość poważnych konsekwencji. Dzisiaj zatem będzie… o grzybicy paznokci właśnie.

Twoja pierwsza myśl to „o fuj!”? – cóż, to całkiem zrozumiałe. Jednak grzybica paznokci, czy to nam się podoba czy też nie, występuje i dotyka wielu z nas. Może się okazać, że pozornie nieznaczne, delikatne zmiany w wyglądzie paznokcia to także już grzybica! A zatem do rzeczy – skąd się bierze, jak ją rozpoznać i leczyć?

Skąd ta grzybica paznokci?

Grzybicą paznokci możemy zarazić się w różnych miejscach. Najczęściej oczywiście tam, gdzie jest wilgotno, ciepło i gdzie inni ludzie chodzą… na bosaka. Zwykły prysznic u koleżanki albo na basenie, pożyczenie czyiś butów albo pobyt w saunie – oto najczęstsze okoliczności „przygarnięcia” choroby.

Co ważne, lekarze podkreślają, że grzybicą najczęściej zarażają się ludzie w jakiś sposób osłabieni. Jeśli więc chorujesz np. na cukrzycę, anemię lub chwilowo choćby na grypę, to rośnie twoja podatność na tego typu infekcje.

Morał z tego oczywiście jest dość prosty: czy to basen czy jacuzzi, klapek na nodze koniecznie być musi! Poważnie – zakładaj gumowe klapki wszędzie, gdzie zamierzasz chodzić bez zwykłych butów. Niech będzie to twój nawyk. I może jednak nie pożyczaj butów, nawet najładniejszych szpilek. Jeśli nie masz innej opcji, to chociaż dyskretnie przyjrzyj się stopom ich właścicielki .

Objawy grzybicy paznokci

Jeśli wyobrażasz sobie grzybicę paznokci jako po prostu wielki grzyb na paznokciach, to nie, nie, to nie tak – na szczęście!

Grzybica paznokci początkowo objawia się malutkimi przebarwieniami na płytce (najczęściej na płytkach paznokci od stóp, ale choroba może także wystąpić na dłoniach).

Plamki są na początku białe – przyjrzyj się swoim paznokciom i zobacz, czy takich nie masz. Z czasem przebarwienia stają się żółtawe, a potem – brązowe. Niestety, to nie koniec.

Z upływem kolejnych tygodni płytka paznokcia zaczyna się łuszczyć i rozwarstwiać, w dodatku staje się grubsza. Możesz zauważyć, że paznokcie rozdwajają się, ale nie tak zwyczajnie, lecz można rozłączyć grubsze ich warstwy. Kolejne etapy to zmatowienie paznokcia, w końcu powstanie bruzd, nierówności, postrzępionych brzegów. Paznokieć na tym etapie bywa już taki gruby, że trudno go obciąć.

Co bardzo ważne i krępujące – grzybica paznokci skutkuje bardzo nieprzyjemnym zapachem. To fetor bardzo trudny do zamaskowania, dlatego osoby chore często wstydzą się zdejmować buty. I tutaj wskazówka – jeśli masz problem ze śmierdzącymi stopami, to może przyczyną nie jest pot, ale właśnie grzybica?

Ostatecznie paznokieć odpada. To oczywiście już jeden z ostatnich etapów.

Leczenie grzybicy paznokci

Grzybica paznokci nie jest, niestety, łatwa do wyleczenia – ale możliwa. Na początek, co absolutnie niepodważalne, musisz udać się do dermatologa. Na początek zleci ci on oddanie próbki do laboratorium – wszystko po to, aby poznać rodzaj grzyba, który zaatakował twoje paznokcie.

Kolejny etap to leczenie. Musisz ściśle współpracować z lekarzem i robić to, co każe – żadne domowe sposoby tego nie zastąpią.

O tym, że można wygrać z grzybicą paznokci mówi Ewelina (16l.):

– Kiedyś od razu po grypie poszłam na basen. Zapomniałam klapek, ale uznałam, że bez przesady, nie będę zaraz rezygnować z pływania. Oczywiście zaraziłam się grzybicą paznokci. Na początku to zlekceważyłam i chodziłam z plamkami, ale w końcu z paznokciami było naprawdę źle. Poszłam do lekarza i rozpoczęliśmy leczenia – nie mówię, wstydziłam się bardzo, ale nie miałam wyjścia. Podziałał dopiero trzeci albo czwarty lek, ale w końcu mogę cieszyć się ładnymi pazurkami. Co za ulga – mówi Ewelina.

Tego nie rób!

Pamiętaj, jeśli z twoimi paznokciami jest coś nie tak, to nigdy:

  • Nie maskuj tego lakierem – to zdecydowanie za mało, w dodatku możesz tylko pogorszyć sytuację.
  • Nie wierz w domowe metody kuracji – w tym schorzeniu one na pewno nie pomogą.
  • Nie pożyczaj od nikogo maści i lekarstw.
  • Nie wstydź się pójść z problemem do lekarza – dermatolog widuje takie schorzenia, że twoja mała grzybica to przy tym po prostu drobiazg.

Więcej w kategorii Skóra

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.