Połącz się z nami

Anemia u nastolatek

Zdrowie

Anemia u nastolatek

„Szukam pomocy, bo już nie wiem, co mi jest. Od kilku miesięcy czuję się beznadziejnie. Nie mam na nic siły, wszyscy mi mówią, że jestem strasznie blada, ciągle mi zimno i często robi mi się po prostu słabo. Nie wiem już, co mam ze sobą zrobić. Czy to depresja?” Ola, 14l.

Niekoniecznie! Objawy, o których pisze Ola, mogą raczej wskazywać na… anemię. Jeśli zatem i ty masz podobne problemy, koniecznie dowiedz się, na czym polega ta choroba i jak się jej pozbyć.

Czym jest anemia?
Anemia zwana jest inaczej niedokrwistością, czyli za małym poziomem hemoglobiny. Przyczyny anemii są różne, ale najczęstsze to intensywne miesiączki albo restrykcyjna dieta, przez której stosowanie organizm nie otrzymuje substancji spożywczych koniecznych do produkcji czerwonych krwinek.

Innymi słowy, jeśli cierpisz z powodu długotrwałych miesiączek (albo masz krótkie cykle, np. co 21 dni) lub właśnie niedawno postanowiłaś zrzucić kilka kilogramów poprzez stosowanie ostrej diety, może grozić ci właśnie anemia.

Czasem choroba powstaje nawet wówczas, gdy brak jest takich przyczyn. Niektóre kobiety mają predyspozycje genetyczne do tego schorzenia. Warto więc wypytać mamę i babcię, czy przypadkiem temat nie jest im znajomy.

Objawy anemii, czyli na co zwracać uwagę?

Anemię możemy podejrzewać, jeśli występują objawy takie, jak:

 • bladość skóry, zwłaszcza twarzy
 • ciągłe zmęczenie, poczucie wyczerpania – mimo odpowiednich ilości snu
 • wrażenie ciągłego chłodu
 • rozdwajające się paznokcie, łamliwe włosy
 • kołatania serca albo wrażenie, że bije ono szybciej
 • szum słyszany w uszach
 • omdlenia
 • „mroczki” przed oczyma pojawiające się w wielu sytuacjach

Jeśli zauważasz u siebie takie właśnie objawy, nie możesz czekać. Anemia nie jest straszną chorobą, ale prowadzi do spustoszeń organizmu i przede wszystkim utrudnia codzienne funkcjonowanie. Może się okazać na przykład, że liczne kłopoty w szkole czy brak koncentracji są spowodowane właśnie przez nią!

Diagnoza i leczenie anemii – nie ma się czego bać

Dziewczyny, które widzą u siebie objawy anemii albo chociaż często słyszą uwagi na temat swojej bladości, powinny wykonać sobie zwykłe badanie krwi czyli tzw. morfologię. Wystarczy, że pójdziesz do lekarza pierwszego kontaktu, a zleci ci takie badanie i będziesz mogła wykonać je za darmo. Możesz też od razu wykonać je (bez skierowania) w laboratorium – zapłacisz za to około 15 złotych.

Jeśli wskaźnik hemoglobiny na wyniku będzie wynosił mniej, niż 12, oznacza to, że masz anemię. I wówczas koniecznie musisz spotkać się z lekarzem.

Leczenie anemii jest bardzo proste i zwykle polega na wprowadzeniu zdrowej diety oraz – jeśli to konieczne, tabletek zawierających żelazo. W niektórych przypadkach, gdy anemia jest naprawdę poważna, lekarz może zadecydować o konieczności zastosowania zastrzyków domięśniowych. Wówczas niestety będziesz musiała codziennie przez około tydzień otrzymywać zastrzyk np. w pupę.

Dieta? Tak, ale zdrowa!
Lekarze często podkreślają, że u nastolatek przyczyną anemii jest po prostu niewłaściwa dieta. Nie zawsze oznacza to głodówki. Jeśli lubisz fast foody i głównie nimi się zajadasz, to to schorzenie też może ci grozić. Warto więc podkreślić – dieta powinna być zdrowa. Tylko dzięki takiej będzie zdrowa… i piękna, bo zdrowa dieta to też piękne włosy, skóra i paznokcie.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Zdrowie

 • Intymność

  Mam za dużego penisa!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Potrzebuję pomocy. Wiem, że zwykle mężczyźni mają kompleksy na punkcie zbyt małych członków i mój problem...

 • Nałogi

  Dlaczego alkohol jest szczególnie groźny dla dziewczyn?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Polskie kobiety piją coraz więcej alkoholu i picie to zaczyna się już od nastoletniego wieku. Jednocześnie...

 • Ciąża

  Nastoletni rodzice – jak sobie poradzić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Wiecie już na pewno – ona jest w ciąży. Zapewne jesteście przerażeni, nie wiecie, co dalej....

 • Intymność

  Ciekawostki o pochwie

  Autor: Redakcja TeenZone

  Czy jesteś pewna, że wiesz wszystko o swojej pochwie? I czy w ogóle mogą istnieć jakieś...

 • Nałogi

  Jeszcze lek czy już trucizna?

  Autor: Redakcja TeenZone

  O jakich uzależnieniach mówi się najczęściej w kontekście nastolatków? Oczywiście o narkotykach, ewentualnie o papierosach. Tymczasem...

Do góry