Połącz się z nami

Marihuana – fakty i mity o paleniu „trawki”

Nałogi

Marihuana – fakty i mity o paleniu „trawki”

Marihuana ma zarówno zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Jedni twierdzą, że jest zupełnie nieszkodliwa, a wręcz pożyteczna dla zdrowia, drudzy – że od niej tylko krok do przejścia na twarde narkotyki. Jak jest naprawdę? Skoro sięgamy po rzecz przeznaczoną dla dorosłych, warto zapoznać się z poważnymi źródłami wiedzy, a nie tylko z opinią znajomych.

Twierdzenie: Marihuana nie szkodzi

Niestety, to zdecydowany MIT. Eksperci z Brytyjskiej Fundacji Chorób Płucnych podkreślają, że chociaż wiele ludzi twierdzi, że palenie marihuany nie odbija się niekorzystnie na zdrowiu, nie jest to prawdą.

Co więcej, naukowcy stwierdzili, że istnieje związek między paleniem marihuany a nowotworem płuc, gruźlicą czy ostrym zapaleniem oskrzeli. Wszystko przez szkodliwe substancje zawarte w marihuanie, trafiające bezpośrednio do płuc.

U osób, które palą marihuanę, spada odporność organizmu, ponadto – istnieje zagrożenie uszkodzenia jąder i jajników. Dowodem na szkodliwość marihuany są przypadki śmierci po jej paleniu. W październiku zeszłego roku z powodu zaburzeń rytmu serca zmarła Brytyjka Gemma Moss. Kłopoty z sercem wystąpiły u kobiety właśnie po wieczornym rytuale zapalenia marihuany.

Twierdzenie: Marihuana nie uzależnia

Niestety, to twierdzenie również można włożyć między bajki. Specjaliści oceniają, że ryzyko uzależnienia się od marihuany sięga od 10 do 30%. Dowodem na fakt możliwości uzależnienia jest fakt, że w Stanach Zjednoczonych każdego roku ponad sto tysięcy osób zgłasza się na leczenie uzależnienia od marihuany. Wszystko z powodu nieumiejętności odmówienia sobie kolejnej porcji „zioła” i wynikających z tego problemów.

Twierdzenie: To nie narkotyk!

Niestety, to również MIT. Skoro marihuana zmienia stan świadomości, to jest narkotykiem. Jest nim również dlatego, że uzależnia – czyli doprowadza do silnego przekonania, że MUSISZ zapalić, żeby funkcjonować.

Twierdzenie: Po „trawce” nie sięga się po twardsze narkotyki

To twierdzenie to częściowo MIT i PRAWDA. Dlaczego? Niektóre osoby palą marihuanę okazjonalnie, traktując ją tylko i wyłącznie jako dodatek do dobrej zabawy. Takich osób jest większość i rzeczywiście, nie sięgają oni po mocniejsze narkotyki, a po wielu latach, już jako dorośli, wspominają palenie „trawki” jako miłe doświadczenie kojarzące się z dobrą zabawą.

Jest też druga strona medalu. Niemalże każdy z „zaawansowanych” narkomanów, czyli tych, którymi nie chce być w przyszłości żaden nastolatek, potwierdza, że przygodę z narkotykami zaczynał właśnie od palenia marihuany. Niestety, dla tych osób ten „niewinny” akcent, który miał być tylko okazjonalną przygodą, rozpoczął pełną trudności i uzależnienia drogę.

Twierdzenie: Marihuana to lek, nie może więc być szkodliwa

To twierdzenie ma w sobie elementy PRAWDY i MITU. Faktem jest, że koncerny farmaceutyczne próbują wykorzystać marihuanę w celach leczniczych, między innymi do walki z nowotworami. Jednak mowa jest wówczas o lekach, których „zioło” ma być tylko jednym ze składników, nie daje też efektu takiego, jak po „tradycyjnym” paleniu. Ponadto, palenie dla przyjemności, a przyjmowanie marihuany w celach leczniczych to dwie zupełnie inne sprawy i jedno nie może być usprawiedliwieniem drugiego.

Twierdzenie: Po marihuanie zawsze ma się dobry humor

To MIT. Marihuana sprawia, że nastrój, w jakim byliśmy przed jej zapaleniem, staje się bardziej intensywny. Jeśli więc masz podły humor i postanawiasz sobie zapalić, możesz poczuć się znacznie bardziej zdołowany. Znane są przypadki podejmowania prób samobójczych „na haju” albo nawet wyskoczenia z okna na wysokim piętrze.

Marihuana może mieć też niekorzystny wpływ na samopoczucie fizyczne. Bóle głowy, nudności, zaburzenia koordynacji ruchowej czy przekrwienie oczu – wszystko to może wystąpić u palacza marihuany.

Zanim zapalisz marihuanę

Zanim zapalisz po raz pierwszy „zioło”, pomyśl o tym, że każdy „mały procent” tych, którzy się uzależniają albo umierają, to ludzie, którzy realnie istnieją. To nie tylko cyferki w statystykach, ale prawdziwe tragedie. To także ludzie, którzy kiedyś w życiu by nie przypuszczali, że jedno, głupie zapalenie będzie dla nich początkiem życiowej tragedii. To też osoby, które były kiedyś w dokładnie takiej sytuacji, jak ty obecnie. Marihuana nie jest tylko zupełnie niegroźną rozrywką – to przede wszystkim narkotyk i warto o tym pamiętać.

Więcej w kategorii Nałogi

 • Narkotyki na imprezach Narkotyki na imprezach

  Nałogi

  Narkotyki na imprezach

  Autor: Redakcja TeenZone

  Karolina, 15 lat: Czasem na imprezach moi znajomi biorą narkotyki, najczęściej ecstazy lub amfetaminę. Często namawiają...

 • Przyjaciółka ma problem z narkotykami… Przyjaciółka ma problem z narkotykami…

  Nałogi

  Przyjaciółka ma problem z narkotykami…

  Autor: Redakcja TeenZone

  Tytułowa przyjaciółka może być też przyjacielem – płeć nie ma tutaj żadnego znaczenia. Problem narkotyków dotyka...

 • Mój ojciec jest alkoholikiem Mój ojciec jest alkoholikiem

  Nałogi

  Mój ojciec jest alkoholikiem

  Autor: Redakcja TeenZone

  Problemy innych nastolatków? Pewnie uśmiechasz się z politowaniem na samą myśl. Bo zakochanie, oceny w szkole...

 • Jeden skręt zmienił wszystko Jeden skręt zmienił wszystko

  Nałogi

  Jeden skręt zmienił wszystko

  Autor: Redakcja TeenZone

  Marihuana to obecnie najpowszechniejszy narkotyk wśród polskich nastolatków. Z popularnym „ziołem” pierwszy kontakt najczęściej następuje już...

 • Mój tata prowadzi po pijaku! Mój tata prowadzi po pijaku!

  Nałogi

  Mój tata prowadzi po pijaku!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam ogromny problem, o którym wstydzę się rozmawiać ze znajomymi. Chodzi o to, że mój tata...

 • Mój brat/siostra bierze dopalacze! Mój brat/siostra bierze dopalacze!

  Nałogi

  Mój brat/siostra bierze dopalacze!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie, bo chyba mam problem. Boję się o mojego brata, Tomka. On chyba bierze dopalacze! Czasem...

 • Ciągłe przebywanie na Facebook’u Ciągłe przebywanie na Facebook’u

  Nałogi

  Ciągłe przebywanie na Facebook’u

  Autor: Redakcja TeenZone

  Większość nastolatków kocha Facebooka. Dodajemy tam właściwie wszystko – zdjęcia z wycieczek, z domu, ze spotkań,...

 • Mój chłopak handluje narkotykami! Mój chłopak handluje narkotykami!

  Nałogi

  Mój chłopak handluje narkotykami!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Od trzech miesięcy chodzę z Kamilem. Na początku nie znałam jego „sekretów”, wiedziałam tylko, że ma...

 • Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź! Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź!

  Nałogi

  Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Uwielbiamy napoje energetyczne – za smak i pobudzenie, jak dają. Jednak jeśli i ty jesteś miłośnikiem...

 • Cała prawda o dopalaczach Cała prawda o dopalaczach

  Nałogi

  Cała prawda o dopalaczach

  Autor: Redakcja TeenZone

  Na pewno o nich słyszałeś lub słyszałaś. Z dużym prawdopodobieństwem nawet miałeś/-łaś okazję je zobaczyć, ktoś...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.