Połącz się z nami

Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź!

Nałogi

Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź!

Uwielbiamy napoje energetyczne – za smak i pobudzenie, jak dają. Jednak jeśli i ty jesteś miłośnikiem tych napojów, to na pewno już wielokrotnie słyszałeś lub słyszałaś ostrzeżenia, że nie są one zbyt bezpieczne dla zdrowia. Czy to prawda? Tak! I dzisiaj udowodnimy ci, dlaczego!

Wszystko, co pijemy lub jemy tylko od czasu do czasu, można uznać za względnie bezpiecznie. Nikt nie tyje nadmiernie od kilku kostek czekolady, nie obcieka cholesterolem od jednego hamburgera na tydzień czy nie zmienia się w kostkę cukru od czasem wypitej szklanki coli. Dlatego tekst ten kierujemy głównie do osób, które bez napojów energetycznych nie potrafią już funkcjonować. W twojej dłoni codziennie ląduje puszka jakiegoś energy drinka? Więc przeczytaj!

Napoje energetyczne zawierają witaminy z grupy B.

„No i co z tego, witaminy są dobre!” – chciałoby się odpowiedzieć. I to prawda, witaminy są niezbędne dla zdrowia. Problem w tym, że jeśli pijemy dużo energetyków, to przyjmujemy tych witamin nadmiar.

Nadmiar witamin z grupy B (pamiętaj, że przyjmujesz je także w jedzeniu) powoduje zmiany chorobowe skóry (a także jej zaczerwienienie) oraz – w zaawansowanej postaci, uszkodzenia wątroby.

Częste picie tych napojów może skutkować hypoadrenią.

Hypoadrenia to stan mocnego zmęczenia organizmu. Aby było „zabawniej”, dochodzi do niego na skutek przyjmowania zbyt dużych ilości kofeiny – której, jak wiemy, jest w napojach energetycznych naprawdę sporo.

Jeśli dodatkowo pijesz kawę, możesz pewnego dnia opaść z sił – to dlatego, że twoje nadnercza przestały radzić sobie z ilością kofeiny. Dochodzi wówczas do błędnego koła – pijesz więcej energetyków i kawy, bo chcesz poczuć energię, a jesteś tylko coraz bardziej zmęczony/-a. To straszne!

Napoje energetyczne zawierają sztuczne barwniki i aromaty.

Jeśli cię to nie niepokoi to zapewne dlatego, że nie wiesz, co takie składniki wywołują. Mianowicie, mogą doprowadzić cię do niekontrolowanego wybuchu agresji. Do doła. Do płaczu albo nawet depresji. Sprawdź, czy po odstawieniu energetyków twoje samopoczucie nie zacznie się poprawiać!

Energetyki zawierają sztuczne słodziki.

Ok, wiadomo, że cukier w nadmiarze szkodzi. Ale słodziki są o wiele gorsze! Są szkodliwe dla organizmu, ale producenci używają ich, żeby płyn nie miał zbyt wielkich ilości kalorii. Tymczasem są badania, które wskazują na możliwe działanie rakotwórcze tych składników!

Napoje energetyczne sporo kosztują.

Załóżmy, że raz dziennie kupujesz produkt ze „średniej półki”, czyli taki za 4 złote. Miesięcznie oznacza to wydatek rzędu 120 złotych. Albo jesteś bardzo bogatym  nastolatkiem i nawet nie odczuwasz utraty tych pieniędzy albo po prostu nigdy nie przeliczyłeś, jak dużo wydajesz na tę wątpliwą przyjemność. Obstawiamy to drugie!

Te napoje powodują bezsenność!

Uważasz, że tak „po prostu” jesteś typem sowy i lubisz przeznaczać nocne godziny na różne aktywności? Jednakże rano nie możesz się dobudzić? Ciągle obiecujesz sobie, że położysz się wcześniej, ale potem i tak nie możesz zasnąć? To wcale nie oznacza, że jesteś „sową”!

Jeśli masz taki problem i pijesz dużo napojów energetycznych, to tutaj tkwi przyczyna. Twój organizm otrzymuje zbyt dużo kofeiny, co w konsekwencji doprowadza do nadmiernego pobudzenia w godzinach wieczornych. Jednak rano brakuje ci energii, ponieważ snu jest zbyt mało. Takie długofalowe postępowanie doprowadza do problemów z koncentracją, pogorszenia nastroju i zdrowia!

Twoje narządy wewnętrzne dostają popalić.

A dokładniej serce, wątroba, nerki, mózg… wszystkie one są za mocno pobudzane i pracują tak, jak w wyjątkowo stresujących sytuacjach. Na dłuższą metę oznacza to… tak, zgadłeś/-łaś. Poważne problemy ze zdrowiem.

Napoje energetyczne w dużej ilości = gorsze samopoczucie na co dzień.

Czy wiesz, za co odpowiada serotonina? Jeśli nie, to już wyjaśniamy – to tzw. „hormon szczęścia”, czyli substancja odpowiadająca za nasze dobre samopoczucie. I teraz niespodzianka – badania wskazały, że przyjmowanie sporych ilości kofeiny (obecnej w energetykach) sprawia, że poziom serotoniny zmniejsza się. A zatem, jeśli jesteś ciągle przygnębiony/-a, to znasz potencjalną przyczynę!

Energetyki to więcej stresu.

Tak, tak! Udowodniono już, że osoby, które piją dużo napojów energetycznych, mocniej odczuwają stres. Wszystkiemu winna (znowu) nieszczęsna kofeina. To przez nią stres ciągle cię zjada, a wydarzenia o niewielkim znaczeniu powodują twój wielki niepokój!

Co za dużo, to niezdrowo

Nikt nie mówi, że nie wolno ci wypić napoju energetycznego raz na jakiś czas. Problem jest wtedy, jeśli nie możesz funkcjonować bez energetyków. W takiej sytuacji może to oznaczać, że jesteś uzależniony/-a, co musi mieć poważny wpływ na twoje zdrowie. Warto wówczas wyrzucić wszystkie puszki i puszeczki do kosza, zrobić sobie małą odtrutkę i w przyszłości powiedzieć tym napojom zdecydowane: „nie”.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Nałogi

 • Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych

  Aktywność fizyczna

  Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych

  Autor: Redakcja TeenZone

  Kiedy myślimy o uzależnieniach, to najczęściej w kontekście narkotyków, alkoholu albo papierosów. Coraz częściej mówi się...

 • Ciągłe przebywanie na Facebook’u Ciągłe przebywanie na Facebook’u

  Nałogi

  Ciągłe przebywanie na Facebook’u

  Autor: Redakcja TeenZone

  Większość nastolatków kocha Facebooka. Dodajemy tam właściwie wszystko – zdjęcia z wycieczek, z domu, ze spotkań,...

 • Dzieci alkoholików – co jest dla nich typowe? Dzieci alkoholików – co jest dla nich typowe?

  Nałogi

  Dzieci alkoholików – co jest dla nich typowe?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Ktoś z twoich rodziców pije bardzo dużo alkoholu? A może problem dotyczy twojego przyjaciela? Alkoholizm wpływa...

 • Gra na automatach – ryzykowna zabawa Gra na automatach – ryzykowna zabawa

  Nałogi

  Gra na automatach – ryzykowna zabawa

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Moi rodzice dają mi kieszonkowe, ale jednak ciągle mi na coś brakuje. Kumpel podpowiedział mi, żebym...

 • Dopalacze – jak odmówić? Dopalacze – jak odmówić?

  Nałogi

  Dopalacze – jak odmówić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Moich znajomych bardzo kręcą dopalacze – raz na jakiś czas, na imprezach najczęściej, sięgają po jakieś...

 • Przyjaciółka ma problem z narkotykami… Przyjaciółka ma problem z narkotykami…

  Nałogi

  Przyjaciółka ma problem z narkotykami…

  Autor: Redakcja TeenZone

  Tytułowa przyjaciółka może być też przyjacielem – płeć nie ma tutaj żadnego znaczenia. Problem narkotyków dotyka...

 • Mój brat/siostra bierze dopalacze! Mój brat/siostra bierze dopalacze!

  Nałogi

  Mój brat/siostra bierze dopalacze!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie, bo chyba mam problem. Boję się o mojego brata, Tomka. On chyba bierze dopalacze! Czasem...

 • Mój chłopak pali papierosy! Mój chłopak pali papierosy!

  Nałogi

  Mój chłopak pali papierosy!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Stare przysłowie mówi, że nie kocha się za coś, ale pomimo czegoś. To prawda, bo nie...

 • Mój chłopak handluje narkotykami! Mój chłopak handluje narkotykami!

  Nałogi

  Mój chłopak handluje narkotykami!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Od trzech miesięcy chodzę z Kamilem. Na początku nie znałam jego „sekretów”, wiedziałam tylko, że ma...

 • Mój chłopak dużo pije! Mój chłopak dużo pije!

  Nałogi

  Mój chłopak dużo pije!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie, bo już naprawdę nie wiem, co mam zrobić. Chodzi o to, ze mam chłopaka, Irka....

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.