Połącz się z nami

Anoreksja u nastolatek. Zagraża Tobie?

Odżywianie

Anoreksja u nastolatek. Zagraża Tobie?

Uważasz, że jesteś za gruba? Jesz coraz mniej, a coraz więcej ćwiczysz? A może już nawet zatajasz przed bliskimi informacje o tym, jak mało jesz w rzeczywistości? Uważaj – zagraża Ci anoreksja. Czym jest ta choroba, jakie mogą być jej konsekwencje i w jaki sposób ją leczyć?

Co to jest anoreksja?

Anoreksja (jadłowstręt psychiczny) to schorzenie zaliczane do zaburzeń odżywiania, polegające na wyniszczaniu swojego organizmu przez osobę celowo odchudzającą się.

Młodzi ludzie (rzecz coraz częściej dotyczy nie tylko dziewcząt, ale i chłopców)  którzy chorują na anoreksję, mają nieprawidłowy obraz swojego ciała. Mimo utraty coraz większej ilości kilogramów, mimo niepokojących sygnałów płynących z organizmu, w końcu – mimo błagań lub gróźb rodziny i przyjaciół, osoba chora nie zaczyna jeść normalnie. Wciąż widzi siebie jako grubą i przez to nieatrakcyjną. W anoreksji nie ma efektu: „ok, już teraz wyglądam dobrze”. Taki moment nigdy nie następuje, więc osoba chora często po prostu umiera na skutek wyniszczenia organizmu.

Skąd bierze się anoreksja?

Ilość zachorowań na anoreksję wzrosła znacząco w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Wiąże się to przede wszystkim z kultem chudości. Dziewczęta, widząc chude modelki, pragną im dorównać – nierealistyczne wymagania tworzą także ci, którzy zatrudniają się zatrudnianiem dziewczyn do tego zawodu. Duże znaczenie mają także „podrasowane” zdjęcia pań w magazynach – wizerunek kobiety „idealnej” stanowi bowiem dla młodych dziewcząt wyzwanie i tworzy pragnienie bycia również „bez skazy”. A bez skazy oznacza niestety „bez grama tłuszczu”.

Objawy anoreksji

Być może zastanawiasz się, czy to, co robisz, jest już anoreksją, czy jeszcze zwykłym odchudzaniem. Jakie zatem są objawy anoreksji? Zapoznaj się zatem z naszymi pytaniami – jeśli na większą ich część odpowiesz „tak!” – oznacza to, że masz poważny problem i czas szukać pomocy.

 • Czy sprawdzasz ilość kalorii każdego posiłku, który masz zjeść? Jesteś niezwykle skrupulatny / skrupulatna w wymierzaniu poszczególnych porcji?
 • Czy prowadzisz dziennik swoich posiłków?Czy zdarza ci się kłamać najbliższym na temat tego, co zjadłaś / zjadłeś z obawy przed pretensjami albo zmuszaniem cię do jedzenia większych porcji?
 • Czy bywa, że chowasz jedzenie, którego nie chcesz zjeść, by mieć spokój od wyrzutów rodziców?
 • Czy większość twoich myśli dotyczy jedzenia? Możesz je planować, przygotowywać dla innych, czytać książki kucharskie, ale nigdy nie jesz tego, co przygotowujesz?
 • Czy już wielokrotnie słyszałaś / łeś zapewnienia o swojej szczupłości, w które to słowa zupełnie nie wierzysz? Czy bywa, że ktoś cię prosi o spożywanie większych ilości posiłków, a nawet grozi ci np. odebraniem komórki, odcięciem Internetu, zmuszaniem do jedzenia?
 • Czy zauważyłaś / łeś u siebie „dziwne” zwyczaje związane z jedzeniem? Np. uważasz, że ludzie jedzący wyglądają obrzydliwie, dlatego nigdy nie jesz publicznie?
 • Czy zdarza ci się ćwiczyć „do upadłego” albo przyjmować środki na przeczyszczenie?

Jeśli takie zachowania nie są ci obce – oznacza to, że masz poważny problem. Wiedz, że anoreksja jest chorobą, na którą się umiera. Jeśli sądzisz, że dojdziesz do momentu, którym będziesz czuła / czuł się wystarczająco szczupło – mylisz się. Co więcej, wkrótce zaczniesz wyglądać w sposób budzący u innych ludzi strach… i niestety, odrazę. A to przecież zupełnie nie to, o co ci chodziło, prawda?

Mam anoreksję – co dalej?

Niestety, osoba chora na anoreksję zwykle nie jest w stanie pomóc sobie sama – dlatego właśnie jest to choroba. Nie pomoże zwykłe postanowienie sobie, że „od jutra będę już jeść normalnie” – istnieje olbrzymie ryzyko, że to po prostu się nie uda. Dlatego właśnie pierwszym krokiem, który należy postawić, jest ten w gabinecie psychologa lub psychiatry. Jeżeli się boisz, zabierz ze sobą mamę, tatę albo przyjaciółkę – osobę, której ufasz i która będzie cię wspierała.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Odżywianie

 • Jak schudnąć? Jak schudnąć?

  Aktywność fizyczna

  Jak schudnąć?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Marcin, 17 lat: Odkąd pamiętam, zawsze miałem problemy z nadwagą. Myślałem, że z wiekiem uda mi...

 • Anoreksja i bulimia Anoreksja i bulimia

  Odżywianie

  Anoreksja i bulimia

  Autor: Redakcja TeenZone

  Media, świat mody i spece od reklamy, nieprzerwanie od wielu lat, kreują wizerunek szczupłej, wyidealizowanej sylwetki....

 • Chcesz być wegetarianinem? Poznaj 10 ważnych zasad diety bez mięsa! Chcesz być wegetarianinem? Poznaj 10 ważnych zasad diety bez mięsa!

  Odżywianie

  Chcesz być wegetarianinem? Poznaj 10 ważnych zasad diety bez mięsa!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Postanowiłeś lub postanowiłaś, że nie będziesz więcej jadł/-a mięsa? To twoja decyzja, która nie musi mieć...

 • Szkodliwa dieta Dukana Szkodliwa dieta Dukana

  Odżywianie

  Szkodliwa dieta Dukana

  Autor: Redakcja TeenZone

  Dieta Dukana (dieta proteinowa) zyskała w ostatnim czasie na popularności, szczególnie wśród nastolatek dążących do zrzucenia...

 • Wieczorny apetyt – jak go opanować? Wieczorny apetyt – jak go opanować?

  Nałogi

  Wieczorny apetyt – jak go opanować?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Obiecujesz sobie, że teraz to już na pewno nie będziesz wieczorem podjadać. Że nie ma mowy...

 • Bulimia – jak z nią walczyć? Bulimia – jak z nią walczyć?

  Odżywianie

  Bulimia – jak z nią walczyć?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Kiedy zaczęła się u mnie bulimia? Trudno powiedzieć. Może było to w dniu, w którym złapałam...

 • Fast food – niepopularna prawda Fast food – niepopularna prawda

  Odżywianie

  Fast food – niepopularna prawda

  Autor: Redakcja TeenZone

  Lubimy jeść – to jest pewne. I chociaż każdy z nas ma własne preferencje co do...

 • Anoreksja – pokonałam ją! Anoreksja – pokonałam ją!

  Odżywianie

  Anoreksja – pokonałam ją!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Anoreksja jest coraz częściej występującym zaburzeniem odżywiania wśród nastolatków. Wbrew pozorom, dotyczy ona nie tylko dziewcząt...

 • Ważę znacznie więcej niż mój chłopak! Ważę znacznie więcej niż mój chłopak!

  Odżywianie

  Ważę znacznie więcej niż mój chłopak!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam nietypowy problem. Chodzi o to, że… ważę więcej, niż mój chłopak. Nie kilogram więcej, ale...

 • Wstydzę się nadwagi… Wstydzę się nadwagi…

  Odżywianie

  Wstydzę się nadwagi…

  Autor: Redakcja TeenZone

  Niby masz swoje grono znajomych, ale zawsze czujesz się gorsza od nich. Niby akceptujesz siebie taką,...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.