Połącz się z nami

Wieczorny apetyt – jak go opanować?

Nałogi

Wieczorny apetyt – jak go opanować?

Obiecujesz sobie, że teraz to już na pewno nie będziesz wieczorem podjadać. Że nie ma mowy i chipsach do filmu, lodach pochłanianych z pudełka i pizzy. Obiecujesz sobie i… nic z tego, znowu się nie udaje. Jednocześnie widzisz, że przybywa ci coraz więcej fałdek. Co z tym zrobić? Jak opanować wieczorne podjadanie?

Wieczorne podjadanie to problem wielu z nas. Warto z nim walczyć za wszelką cenę, ponieważ jest to nawyk nie tylko wpływający na naszą wagę (i samoocenę), ale też oczywiście na zdrowie. Jeśli do tej pory nie udało ci się zwalczyć wieczornego sięgania po smakołyki, to spróbuj jeszcze raz – tym razem z wykorzystaniem naszych małych podpowiedzi.

Jedz kolację. Niekoniecznie o godzinie 18.

Wśród osób dbających o linię (albo próbujących o nią zadbać ) utrwaliło się przekonanie, że należy jeść kolację nie później, niż o 18. To niekoniecznie tak, a trzymając się sztywno tej reguły, możesz co wieczór przeżywać głodowe katusze.

Prawidłowa zasada jest taka, że nie je się trzy godziny przed snem. Innymi słowy, jeśli chodzisz spać o północy, to spokojnie możesz zjeść kolację dopiero przed 21.

Bardzo ważne jest, aby tę kolację w ogóle jeść. Owszem, znane przysłowie mówi, że „śniadanie zjedz jak król, obiadem podziel się z przyjacielem a kolację oddaj wrogowi”, ale nie przesadzajmy. Jeśli nie będziesz jeść kolacji, to będziesz głodny/-a, a wieczory staną się koszmarem. Jedz, ale… lekko. Sałatka, dwie kanapki z chudym serem albo jogurt plus kromka ciemnego chleba. Coś, co doda ci energii, ale też nie będzie pełne niezdrowego tłuszczu i cukru.

Dużo pij.

Szczerze – jak dużo pijesz? Czy wypijasz te dwa litry wody dziennie? Albo chociaż zastępujesz wodę niesłodzoną herbatą?

Płyny pomagają wypełnić żołądek, a to z kolei powoduje, że jesteśmy bardziej syci. Pij zatem przed każdym posiłkiem i między nimi.

Jedz posiłki, które zawierają dużo błonnika.

Błonnik działa w ten sposób, że wypełnia żołądek, przez co powoduje uczucie sytości. Dużo płynów plus dużo błonnika daje ci zatem wrażenie pełnego brzucha. A to z kolei sprawi, że nie będziesz notorycznie myśleć o niezdrowych smakołykach.

Błonnik znajdziesz w niektórych owocach i warzywach, orzechach, pełnych ziarnach oraz różnego typu nasionach.

Wprowadź zastępniki.

W wieczornym podjadaniu często nie chodzi o sam głód, co o nudę i potrzebę zrobienia czegokolwiek z rękoma. Wykorzystaj tę wiedzę i podjadaj zdrowe zastępniki niezdrowych przysmaków. Zamiast chipsów podjadaj nasiona słoneczniki. Zamiast pizzy – sałatkę owocową. Zamiast orzeszków solonych – łuskaj orzechy włoskie. Do filmu genialne będą mandarynki, a do chrupania – pestki dyni. Kombinuj i próbuj, a potem wybierz to, co najbardziej ci zasmakuje.

Nie kupuj niezdrowych przekąsek.

Zasada jest prosta – gdy nie będzie ich w domu, to ich nie zjesz. Poproś rodziców, aby nie kupowali chipsów czy innych przekąsek i nie rób tego sam/-a. Nie kupuj też pod wpływem promocji i z myślą: „Zjem kiedy indziej, dzisiaj na pewno nie”. Nie oszukuj się.

Idź spać.

Jeśli jest naprawdę późno, a ty szukasz czegoś do przegryzienia, to lepiej po prostu…. idź spać. To skuteczna metoda na to, by oprzeć się pokusie podjadania. I przy okazji będziesz znacznie bardziej wypoczęty/-a.

Wypracuj sobie dobre nawyki żywieniowe

Odzwyczajenie się od niezdrowego podjadania może być z początku trudne, ale z czasem będzie znacznie lepiej. Udowadnia to przypadek Patrycji:

– Kiedyś też naprawdę sporo podjadałam, zresztą było to widać po mojej figurze. Najbardziej lubiłam słodycze – notorycznie zdarzało się, że o godzinie 22 wciągałam właśnie jakiegoś batonika. W końcu jednak zdenerwowałam się sama na siebie i powiedziałam sobie: dość. I na początku faktycznie było trudno. Nie mogłam przyzwyczaić się do jedzenia warzyw do filmu i innych takich. Z czasem jednak przyzwyczaiłam się, a potem zaczęłam jeść inne rzeczy – np. mandarynki. W końcu przyzwyczaiłam się do tego, że jem zdrowo. I kiedy na jakiejś imprezie jadłam chipsy o 23, następnego dnia czułam się fatalnie, ciężko i niezdrowo. Straciłam już nawet ochotę na takie niezdrowe przekąski, kompletnie mnie nie kuszą. A najlepsze jest to, że nawet nie wiem, kiedy to się stało. I straciłam kilka kilogramów! – śmieje się Patrycja.

Pamiętaj, że bardzo dużo zależy od twojego nastawienia i przyzwyczajenia. Po kilku tygodniach jedzenia zdrowych przekąsek w godzinach wieczornych sam/-a się przekonasz, że nie masz ochoty już na chipsy i pizzę – a w każdym razie, że ci nie służą. Powodzenia!

Więcej w kategorii Nałogi

 • Jeden skręt zmienił wszystko Jeden skręt zmienił wszystko

  Nałogi

  Jeden skręt zmienił wszystko

  Autor: Redakcja TeenZone

  Marihuana to obecnie najpowszechniejszy narkotyk wśród polskich nastolatków. Z popularnym „ziołem” pierwszy kontakt najczęściej następuje już...

 • Mój tata prowadzi po pijaku! Mój tata prowadzi po pijaku!

  Nałogi

  Mój tata prowadzi po pijaku!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam ogromny problem, o którym wstydzę się rozmawiać ze znajomymi. Chodzi o to, że mój tata...

 • Mój chłopak pali papierosy! Mój chłopak pali papierosy!

  Nałogi

  Mój chłopak pali papierosy!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Stare przysłowie mówi, że nie kocha się za coś, ale pomimo czegoś. To prawda, bo nie...

 • Jeszcze lek czy już trucizna? Jeszcze lek czy już trucizna?

  Nałogi

  Jeszcze lek czy już trucizna?

  Autor: Redakcja TeenZone

  O jakich uzależnieniach mówi się najczęściej w kontekście nastolatków? Oczywiście o narkotykach, ewentualnie o papierosach. Tymczasem...

 • Cała prawda o dopalaczach Cała prawda o dopalaczach

  Nałogi

  Cała prawda o dopalaczach

  Autor: Redakcja TeenZone

  Na pewno o nich słyszałeś lub słyszałaś. Z dużym prawdopodobieństwem nawet miałeś/-łaś okazję je zobaczyć, ktoś...

 • Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź! Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź!

  Nałogi

  Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Uwielbiamy napoje energetyczne – za smak i pobudzenie, jak dają. Jednak jeśli i ty jesteś miłośnikiem...

 • Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych

  Aktywność fizyczna

  Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych

  Autor: Redakcja TeenZone

  Kiedy myślimy o uzależnieniach, to najczęściej w kontekście narkotyków, alkoholu albo papierosów. Coraz częściej mówi się...

 • Mój chłopak handluje narkotykami! Mój chłopak handluje narkotykami!

  Nałogi

  Mój chłopak handluje narkotykami!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Od trzech miesięcy chodzę z Kamilem. Na początku nie znałam jego „sekretów”, wiedziałam tylko, że ma...

 • Czy grozi Ci… uzależnienie? Czy grozi Ci… uzależnienie?

  Nałogi

  Czy grozi Ci… uzależnienie?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jak wyobrażasz sobie osobę uzależnioną od alkoholu? Jako osobę spod „budki z piwem”, prawda? Brudny, śmierdzący...

 • Uzależnienie od Facebook’a Uzależnienie od Facebook’a

  Nałogi

  Uzależnienie od Facebook’a

  Autor: Redakcja TeenZone

  Kinga, 15 lat: Ostatnio zauważyłam, że jestem uzależniona od Facebook'a. Cały czas mam ochotę sprawdzać co...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.