Połącz się z nami

Mój chłopak dużo pije!

Nałogi

Mój chłopak dużo pije!

„Pomóżcie, bo już naprawdę nie wiem, co mam zrobić. Chodzi o to, ze mam chłopaka, Irka. Jest fajny, dobrze się rozumiemy, jesteśmy ze sobą od dwóch lat. Problem jednak polega na tym, że Irek, od kiedy poszedł do liceum, zaczął strasznie dużo pić. Poznał nowe towarzystwo, takich kumpli, których ja nie lubię i ciągle z nimi popija – a to piwo, a to coś mocniejszego. Oczywiście potem zachowuje się inaczej no i śmierdzi. Mam tego dość. Czy on już jest alkoholikiem? Powinnam go zostawić? Przecież go kocham!” Kamila, 16l.

Można sobie teoretyzować, że alkohol jest pity tylko przez ludzi, którzy ukończyli osiemnaście lat, ale wszyscy znamy prawdę – wielu znacznie młodszych ludzi sięga po niego wcześniej. Co robić w sytuacji, gdy jest to osoba nam bliska, jak w przypadku Kamili i Irka?

Chłopak dużo pije – to znaczy ile?

Jeśli masz podobny problem, jak Kamila albo sam/-a zaczynasz zastanawiać się nad tym, czy aby nie sięgasz po alkohol zbyt często, warto zadać sobie pytanie, ile właściwie go wypijasz.

Nie ma czegoś takiego jak „norma” ilości alkoholu dla nastolatków – tych, którzy nie ukończyli jeszcze 18-tego roku życia. Według prawa nie mogą oni spożywać żadnej ilości alkoholu, a odpowiedzialność za inny stan rzeczy spada na rodziców. Zawsze musisz mieć zatem świadomość, że w razie „wpadki”, możesz narobić sobie i rodzicom sporych problemów.

Spójrzmy jednak na sprawę bardziej „życiowo”. Idziesz na imprezę i wszyscy sięgają po coś mocniejszego. Też masz ochotę spróbować. I tutaj właśnie należy rozgraniczyć kwestie spożywania alkoholu w zdecydowanie zbyt dużych ilościach od zwykłego… no właśnie, próbowania. Jeśli sięgniesz w takiej sytuacji po lampkę wina albo jedno piwo i zdarza się to niezmiernie rzadko, to mówimy raczej o próbach, niż o problemie. Gdy jednak alkoholu jest znacznie więcej i sięgasz po niego częściej – to już nie to samo.

Podobnie jest z twoją sympatią. Zastanów się, ile pije. Czy denerwujesz się, bo dwa razy wyczułaś od niego piwo, ale wiesz, że była to niewielka ilość czy raczej coraz częściej widzisz już nawet zmiany w zachowaniu po alkoholu. W pierwszym przypadku też warto porozmawiać, ale to raczej kwestia próbowania. W drugim koniecznie musisz działać inaczej.

Mój chłopak dużo pije – naprawdę za dużo!

Jeśli twój chłopak faktycznie spożywa zbyt dużo alkoholu i zaczyna cię to martwić w równym stopniu, jak Kamilę, to musisz działać.

Autorka naszego listu spytała, czy jej chłopak jest już uzależniony od alkoholu. Cóż, niekoniecznie – może po prostu tego typu używka zasmakowała mu do tego stopnia, że postanowił próbować jej częściej. Nie oznacza to już uzależnienia, ale jednocześnie nie znaczy, że o takim ryzyku nie warto rozmawiać! Wręcz przeciwnie – i to z wielu powodów. Jak przeprowadzić taką rozmowę?

Przede wszystkim porozmawiajcie na spokojnie – nie w nerwowej atmosferze, kiedy właśnie wyczułaś od niego (znowu) alkohol. To do niczego dobrego nie doprowadzi. Właściwie to warto pamiętać, że takie rozmowy należy zawsze przeprowadzać w trzeźwości, inaczej praktycznie zawsze kończą się one kłótnią, a do pijącego i tak nic nie dochodzi.

Wyjaśnij swojemu chłopakowi, że bardzo go kochasz i dlatego właśnie chcesz poruszyć ten a nie inny temat. Ważne jest to, aby powiedzieć o tym na samym początku.

Potem powiedz o swoich „żalach”. Zacznij od tego, co ci się najbardziej nie podoba. Warto wcześniej przygotować się do takiej rozmowy i stworzyć sobie listę argumentów. Powiedz, że wasz kontakt znacznie traci na wartości, że czujesz się zaniedbywana, ale przede wszystkim – że się o niego martwisz.

Na końcu zapowiedz, że nie podoba ci się to, że wasz związek wygląda teraz tak a nie inaczej. Nie proś, tylko informuj – ma prawo ci się to nie podobać i trzeba mówić o tym otwarcie. Zapytaj o alternatywę – na przykład jedno spotkanie z chłopakami w tygodniu zamiast trzech czy czterech i ze zmniejszoną ilością alkoholu.

Zerwanie gdy chłopak za dużo pije? To może być dobre wyjście!

Oczywiście nie znając sytuacji nie można jednoznacznie doradzać nikomu: „Zakończ ten związek”. Jednak musisz dokładnie zastanowić się, co dalej w sytuacji, gdy twój chłopak nie zechce z tobą rozmawiać albo cię „oleje”, mówiąc, że przesadzasz i nie będzie niczego zmieniał. Bo jeżeli to już teraz tak wygląda, to co będzie za kilka lat? Przemyśl to dokładnie – nikt raczej nie chce być na trzecim miejscu w życiu ukochanej osoby, zaraz po znajomych… i alkoholu.

Więcej w kategorii Nałogi

Do góry