Połącz się z nami

Mój chłopak dużo pije!

Nałogi

Mój chłopak dużo pije!

„Pomóżcie, bo już naprawdę nie wiem, co mam zrobić. Chodzi o to, ze mam chłopaka, Irka. Jest fajny, dobrze się rozumiemy, jesteśmy ze sobą od dwóch lat. Problem jednak polega na tym, że Irek, od kiedy poszedł do liceum, zaczął strasznie dużo pić. Poznał nowe towarzystwo, takich kumpli, których ja nie lubię i ciągle z nimi popija – a to piwo, a to coś mocniejszego. Oczywiście potem zachowuje się inaczej no i śmierdzi. Mam tego dość. Czy on już jest alkoholikiem? Powinnam go zostawić? Przecież go kocham!” Kamila, 16l.

Można sobie teoretyzować, że alkohol jest pity tylko przez ludzi, którzy ukończyli osiemnaście lat, ale wszyscy znamy prawdę – wielu znacznie młodszych ludzi sięga po niego wcześniej. Co robić w sytuacji, gdy jest to osoba nam bliska, jak w przypadku Kamili i Irka?

Chłopak dużo pije – to znaczy ile?

Jeśli masz podobny problem, jak Kamila albo sam/-a zaczynasz zastanawiać się nad tym, czy aby nie sięgasz po alkohol zbyt często, warto zadać sobie pytanie, ile właściwie go wypijasz.

Nie ma czegoś takiego jak „norma” ilości alkoholu dla nastolatków – tych, którzy nie ukończyli jeszcze 18-tego roku życia. Według prawa nie mogą oni spożywać żadnej ilości alkoholu, a odpowiedzialność za inny stan rzeczy spada na rodziców. Zawsze musisz mieć zatem świadomość, że w razie „wpadki”, możesz narobić sobie i rodzicom sporych problemów.

Spójrzmy jednak na sprawę bardziej „życiowo”. Idziesz na imprezę i wszyscy sięgają po coś mocniejszego. Też masz ochotę spróbować. I tutaj właśnie należy rozgraniczyć kwestie spożywania alkoholu w zdecydowanie zbyt dużych ilościach od zwykłego… no właśnie, próbowania. Jeśli sięgniesz w takiej sytuacji po lampkę wina albo jedno piwo i zdarza się to niezmiernie rzadko, to mówimy raczej o próbach, niż o problemie. Gdy jednak alkoholu jest znacznie więcej i sięgasz po niego częściej – to już nie to samo.

Podobnie jest z twoją sympatią. Zastanów się, ile pije. Czy denerwujesz się, bo dwa razy wyczułaś od niego piwo, ale wiesz, że była to niewielka ilość czy raczej coraz częściej widzisz już nawet zmiany w zachowaniu po alkoholu. W pierwszym przypadku też warto porozmawiać, ale to raczej kwestia próbowania. W drugim koniecznie musisz działać inaczej.

Mój chłopak dużo pije – naprawdę za dużo!

Jeśli twój chłopak faktycznie spożywa zbyt dużo alkoholu i zaczyna cię to martwić w równym stopniu, jak Kamilę, to musisz działać.

Autorka naszego listu spytała, czy jej chłopak jest już uzależniony od alkoholu. Cóż, niekoniecznie – może po prostu tego typu używka zasmakowała mu do tego stopnia, że postanowił próbować jej częściej. Nie oznacza to już uzależnienia, ale jednocześnie nie znaczy, że o takim ryzyku nie warto rozmawiać! Wręcz przeciwnie – i to z wielu powodów. Jak przeprowadzić taką rozmowę?

Przede wszystkim porozmawiajcie na spokojnie – nie w nerwowej atmosferze, kiedy właśnie wyczułaś od niego (znowu) alkohol. To do niczego dobrego nie doprowadzi. Właściwie to warto pamiętać, że takie rozmowy należy zawsze przeprowadzać w trzeźwości, inaczej praktycznie zawsze kończą się one kłótnią, a do pijącego i tak nic nie dochodzi.

Wyjaśnij swojemu chłopakowi, że bardzo go kochasz i dlatego właśnie chcesz poruszyć ten a nie inny temat. Ważne jest to, aby powiedzieć o tym na samym początku.

Potem powiedz o swoich „żalach”. Zacznij od tego, co ci się najbardziej nie podoba. Warto wcześniej przygotować się do takiej rozmowy i stworzyć sobie listę argumentów. Powiedz, że wasz kontakt znacznie traci na wartości, że czujesz się zaniedbywana, ale przede wszystkim – że się o niego martwisz.

Na końcu zapowiedz, że nie podoba ci się to, że wasz związek wygląda teraz tak a nie inaczej. Nie proś, tylko informuj – ma prawo ci się to nie podobać i trzeba mówić o tym otwarcie. Zapytaj o alternatywę – na przykład jedno spotkanie z chłopakami w tygodniu zamiast trzech czy czterech i ze zmniejszoną ilością alkoholu.

Zerwanie gdy chłopak za dużo pije? To może być dobre wyjście!

Oczywiście nie znając sytuacji nie można jednoznacznie doradzać nikomu: „Zakończ ten związek”. Jednak musisz dokładnie zastanowić się, co dalej w sytuacji, gdy twój chłopak nie zechce z tobą rozmawiać albo cię „oleje”, mówiąc, że przesadzasz i nie będzie niczego zmieniał. Bo jeżeli to już teraz tak wygląda, to co będzie za kilka lat? Przemyśl to dokładnie – nikt raczej nie chce być na trzecim miejscu w życiu ukochanej osoby, zaraz po znajomych… i alkoholu.

Więcej w kategorii Nałogi

 • Zatrucie alkoholem – jak je rozpoznać i co wtedy robić? Zatrucie alkoholem – jak je rozpoznać i co wtedy robić?

  Nałogi

  Zatrucie alkoholem – jak je rozpoznać i co wtedy robić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Co jakiś czas w mediach pojawiają się informację o nastolatkach, którzy trafiają do szpitali na skutek...

 • Marihuana – czy jest szkodliwa? Marihuana – czy jest szkodliwa?

  Nałogi

  Marihuana – czy jest szkodliwa?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Rafał, 18: Na imprezach na których bywam, wielu moich kumpli pali marihuanę. Muszę przyznać, że nie...

 • Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych

  Aktywność fizyczna

  Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych

  Autor: Redakcja TeenZone

  Kiedy myślimy o uzależnieniach, to najczęściej w kontekście narkotyków, alkoholu albo papierosów. Coraz częściej mówi się...

 • Mój chłopak jest agresywny po alkoholu – co robić? Mój chłopak jest agresywny po alkoholu – co robić?

  Nałogi

  Mój chłopak jest agresywny po alkoholu – co robić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam pewien problem. Chodzi o mojego chłopaka, Filipa. Jest nam ze sobą naprawdę dobrze, jest cudownym...

 • Jeszcze lek czy już trucizna? Jeszcze lek czy już trucizna?

  Nałogi

  Jeszcze lek czy już trucizna?

  Autor: Redakcja TeenZone

  O jakich uzależnieniach mówi się najczęściej w kontekście nastolatków? Oczywiście o narkotykach, ewentualnie o papierosach. Tymczasem...

 • Dopalacze – jak odmówić? Dopalacze – jak odmówić?

  Nałogi

  Dopalacze – jak odmówić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Moich znajomych bardzo kręcą dopalacze – raz na jakiś czas, na imprezach najczęściej, sięgają po jakieś...

 • Narkotyki na imprezach Narkotyki na imprezach

  Nałogi

  Narkotyki na imprezach

  Autor: Redakcja TeenZone

  Karolina, 15 lat: Czasem na imprezach moi znajomi biorą narkotyki, najczęściej ecstazy lub amfetaminę. Często namawiają...

 • Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź! Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź!

  Nałogi

  Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Uwielbiamy napoje energetyczne – za smak i pobudzenie, jak dają. Jednak jeśli i ty jesteś miłośnikiem...

 • Palenie wśród młodzieży Palenie wśród młodzieży

  Nałogi

  Palenie wśród młodzieży

  Autor: Redakcja TeenZone

  Zdecydowana większość osób palących to te, które weszły w nałóg w okresie dorastania. Czas ten sprzyja...

 • Cała prawda o dopalaczach Cała prawda o dopalaczach

  Nałogi

  Cała prawda o dopalaczach

  Autor: Redakcja TeenZone

  Na pewno o nich słyszałeś lub słyszałaś. Z dużym prawdopodobieństwem nawet miałeś/-łaś okazję je zobaczyć, ktoś...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.