Połącz się z nami

Mój chłopak dużo pije!

Nałogi

Mój chłopak dużo pije!

„Pomóżcie, bo już naprawdę nie wiem, co mam zrobić. Chodzi o to, ze mam chłopaka, Irka. Jest fajny, dobrze się rozumiemy, jesteśmy ze sobą od dwóch lat. Problem jednak polega na tym, że Irek, od kiedy poszedł do liceum, zaczął strasznie dużo pić. Poznał nowe towarzystwo, takich kumpli, których ja nie lubię i ciągle z nimi popija – a to piwo, a to coś mocniejszego. Oczywiście potem zachowuje się inaczej no i śmierdzi. Mam tego dość. Czy on już jest alkoholikiem? Powinnam go zostawić? Przecież go kocham!” Kamila, 16l.

Można sobie teoretyzować, że alkohol jest pity tylko przez ludzi, którzy ukończyli osiemnaście lat, ale wszyscy znamy prawdę – wielu znacznie młodszych ludzi sięga po niego wcześniej. Co robić w sytuacji, gdy jest to osoba nam bliska, jak w przypadku Kamili i Irka?

Chłopak dużo pije – to znaczy ile?

Jeśli masz podobny problem, jak Kamila albo sam/-a zaczynasz zastanawiać się nad tym, czy aby nie sięgasz po alkohol zbyt często, warto zadać sobie pytanie, ile właściwie go wypijasz.

Nie ma czegoś takiego jak „norma” ilości alkoholu dla nastolatków – tych, którzy nie ukończyli jeszcze 18-tego roku życia. Według prawa nie mogą oni spożywać żadnej ilości alkoholu, a odpowiedzialność za inny stan rzeczy spada na rodziców. Zawsze musisz mieć zatem świadomość, że w razie „wpadki”, możesz narobić sobie i rodzicom sporych problemów.

Spójrzmy jednak na sprawę bardziej „życiowo”. Idziesz na imprezę i wszyscy sięgają po coś mocniejszego. Też masz ochotę spróbować. I tutaj właśnie należy rozgraniczyć kwestie spożywania alkoholu w zdecydowanie zbyt dużych ilościach od zwykłego… no właśnie, próbowania. Jeśli sięgniesz w takiej sytuacji po lampkę wina albo jedno piwo i zdarza się to niezmiernie rzadko, to mówimy raczej o próbach, niż o problemie. Gdy jednak alkoholu jest znacznie więcej i sięgasz po niego częściej – to już nie to samo.

Podobnie jest z twoją sympatią. Zastanów się, ile pije. Czy denerwujesz się, bo dwa razy wyczułaś od niego piwo, ale wiesz, że była to niewielka ilość czy raczej coraz częściej widzisz już nawet zmiany w zachowaniu po alkoholu. W pierwszym przypadku też warto porozmawiać, ale to raczej kwestia próbowania. W drugim koniecznie musisz działać inaczej.

Mój chłopak dużo pije – naprawdę za dużo!

Jeśli twój chłopak faktycznie spożywa zbyt dużo alkoholu i zaczyna cię to martwić w równym stopniu, jak Kamilę, to musisz działać.

Autorka naszego listu spytała, czy jej chłopak jest już uzależniony od alkoholu. Cóż, niekoniecznie – może po prostu tego typu używka zasmakowała mu do tego stopnia, że postanowił próbować jej częściej. Nie oznacza to już uzależnienia, ale jednocześnie nie znaczy, że o takim ryzyku nie warto rozmawiać! Wręcz przeciwnie – i to z wielu powodów. Jak przeprowadzić taką rozmowę?

Przede wszystkim porozmawiajcie na spokojnie – nie w nerwowej atmosferze, kiedy właśnie wyczułaś od niego (znowu) alkohol. To do niczego dobrego nie doprowadzi. Właściwie to warto pamiętać, że takie rozmowy należy zawsze przeprowadzać w trzeźwości, inaczej praktycznie zawsze kończą się one kłótnią, a do pijącego i tak nic nie dochodzi.

Wyjaśnij swojemu chłopakowi, że bardzo go kochasz i dlatego właśnie chcesz poruszyć ten a nie inny temat. Ważne jest to, aby powiedzieć o tym na samym początku.

Potem powiedz o swoich „żalach”. Zacznij od tego, co ci się najbardziej nie podoba. Warto wcześniej przygotować się do takiej rozmowy i stworzyć sobie listę argumentów. Powiedz, że wasz kontakt znacznie traci na wartości, że czujesz się zaniedbywana, ale przede wszystkim – że się o niego martwisz.

Na końcu zapowiedz, że nie podoba ci się to, że wasz związek wygląda teraz tak a nie inaczej. Nie proś, tylko informuj – ma prawo ci się to nie podobać i trzeba mówić o tym otwarcie. Zapytaj o alternatywę – na przykład jedno spotkanie z chłopakami w tygodniu zamiast trzech czy czterech i ze zmniejszoną ilością alkoholu.

Zerwanie gdy chłopak za dużo pije? To może być dobre wyjście!

Oczywiście nie znając sytuacji nie można jednoznacznie doradzać nikomu: „Zakończ ten związek”. Jednak musisz dokładnie zastanowić się, co dalej w sytuacji, gdy twój chłopak nie zechce z tobą rozmawiać albo cię „oleje”, mówiąc, że przesadzasz i nie będzie niczego zmieniał. Bo jeżeli to już teraz tak wygląda, to co będzie za kilka lat? Przemyśl to dokładnie – nikt raczej nie chce być na trzecim miejscu w życiu ukochanej osoby, zaraz po znajomych… i alkoholu.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Nałogi

  • Jeszcze lek czy już trucizna? Jeszcze lek czy już trucizna?

    Nałogi

    Jeszcze lek czy już trucizna?

    Autor: Redakcja TeenZone

    O jakich uzależnieniach mówi się najczęściej w kontekście nastolatków? Oczywiście o narkotykach, ewentualnie o papierosach. Tymczasem...

  • Gra na automatach – ryzykowna zabawa Gra na automatach – ryzykowna zabawa

    Nałogi

    Gra na automatach – ryzykowna zabawa

    Autor: Redakcja TeenZone

    „Moi rodzice dają mi kieszonkowe, ale jednak ciągle mi na coś brakuje. Kumpel podpowiedział mi, żebym...

  • Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź! Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź!

    Nałogi

    Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź!

    Autor: Redakcja TeenZone

    Uwielbiamy napoje energetyczne – za smak i pobudzenie, jak dają. Jednak jeśli i ty jesteś miłośnikiem...

  • Wciąganie… dezodorantu. Czy to bezpieczne? Wciąganie… dezodorantu. Czy to bezpieczne?

    Nałogi

    Wciąganie… dezodorantu. Czy to bezpieczne?

    Autor: Redakcja TeenZone

    „Ostatnio byłam na imprezie. Wszystko było jak zawsze, aż do czasu, kiedy kumpel… zaproponował wciąganie dezodorantu....

  • Dopalacze – jak odmówić? Dopalacze – jak odmówić?

    Nałogi

    Dopalacze – jak odmówić?

    Autor: Redakcja TeenZone

    „Moich znajomych bardzo kręcą dopalacze – raz na jakiś czas, na imprezach najczęściej, sięgają po jakieś...

  • Cała prawda o dopalaczach Cała prawda o dopalaczach

    Nałogi

    Cała prawda o dopalaczach

    Autor: Redakcja TeenZone

    Na pewno o nich słyszałeś lub słyszałaś. Z dużym prawdopodobieństwem nawet miałeś/-łaś okazję je zobaczyć, ktoś...

  • Przyjaciółka ma problem z narkotykami… Przyjaciółka ma problem z narkotykami…

    Nałogi

    Przyjaciółka ma problem z narkotykami…

    Autor: Redakcja TeenZone

    Tytułowa przyjaciółka może być też przyjacielem – płeć nie ma tutaj żadnego znaczenia. Problem narkotyków dotyka...

  • Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych

    Aktywność fizyczna

    Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych

    Autor: Redakcja TeenZone

    Kiedy myślimy o uzależnieniach, to najczęściej w kontekście narkotyków, alkoholu albo papierosów. Coraz częściej mówi się...

  • Zatrucie alkoholem – jak je rozpoznać i co wtedy robić? Zatrucie alkoholem – jak je rozpoznać i co wtedy robić?

    Nałogi

    Zatrucie alkoholem – jak je rozpoznać i co wtedy robić?

    Autor: Redakcja TeenZone

    Co jakiś czas w mediach pojawiają się informację o nastolatkach, którzy trafiają do szpitali na skutek...

  • Palenie wśród młodzieży Palenie wśród młodzieży

    Nałogi

    Palenie wśród młodzieży

    Autor: Redakcja TeenZone

    Zdecydowana większość osób palących to te, które weszły w nałóg w okresie dorastania. Czas ten sprzyja...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.