Połącz się z nami

Mój chłopak mówi mi jak mam wyglądać!

Psychologia

Mój chłopak mówi mi jak mam wyglądać!

„Pomóżcie, bo mam mały kłopot. Chodzi o mojego chłopaka, Antoniego. Jesteśmy razem od kilku miesięcy. Na początku było super, ale teraz coraz częściej się kłócimy. Żeby było śmieszniej, to nie chodzi o jakieś poważne rzeczy, tylko o jego ciągłe próby dyktowania mi, jak mam wyglądać. Mam wrażenie, że on chciałby mieć taką super elegancką laleczkę, a ja lubię sportowe ciuchy. Co mam robić? Przecież nie rozstaniemy się z tak banalnego powodu!” Ania, 16l.

Wbrew pozorom, podobne problemy zdarzają się w związkach dość często. Kiedy tylko wyjdziemy poza fazę zauroczenia w związku, zaczynamy nieco „modelować” partnera według swoich upodobań. Jednym ze sposobów na stworzenie swojego „ideału” może być właśnie próba nakłonienia dziewczyny albo chłopaka do zmiany stylu ubierania. Jak sobie z tym radzić?

Dlaczego chłopak mówi Ci jak masz wyglądać?

Podstawowym pytaniem, które zadaje sobie mnóstwo dziewczyn, jest to o motywację chłopaka. Istnieje tutaj kilka możliwych powodów:

Od zawsze lubił np. eleganckie dziewczyny, ale w tobie zakochał się z powodu charakteru i innych cech wyglądu.

Zdarza się to prawie każdemu – zakochujemy się, nie patrząc na drobiazgi (i dobrze!), po czym w późniejszym czasie próbujemy jednak zmienić partnera „po swojemu”. Wtedy właśnie okazuje się, że nasz chłopak ciągnie nas na imprezy, chociaż ich nie lubimy, próbuje zarazić jakąś pasją albo właśnie dyktuje nam, jak mamy się ubierać.

Uważa, że ma lepszy gust.

I przy okazji ma lekkie zacięcie do dyktatury . No cóż, może rzeczywiście jego gust jest lepszy i pragnie tylko, żebyś wyglądała obłędnie. To nawet dobra motywacja. Gorzej, jeśli w ogóle nie akceptuje tego, ze ty masz prawo do swoich wyborów. Jakiekolwiek by one nie były.

Chce ciebie do kogoś upodobnić.

Przede wszystkim zaznaczmy, że to naprawdę mało prawdopodobna opcja J. Czasem dziewczyny tak się straszą („wiesz, może on chce zrobić z ciebie swoją eks? Ona była właśnie taką elegantką”), ale w rzeczywistości to rzadki scenariusz. Niemniej, jeśli pojawia się już kilka oznak, że on w podpowiedziach co do twojego wyglądu kieruje się wyglądem swojej byłej – może warto poruszyć ten temat.

Co robić gdy chłopak mówi Ci jak masz wyglądać?

Ok, twój chłopak wyraźnie daje ci do zrozumienia, że chciałby coś w tobie zmienić. Masz ubierać się na sportowo albo elegancko, chociaż wolałabyś właśnie odwrotnie. Narzeka na to, co wybierasz, mruczy pod nosem („rany, kolejne legginsy…”), robi ci „prezenty” w postaci bonu do jakiegoś konkretnego sklepu albo nawet kupuje ci ciuchy niezgodne z twoim stylem. Co powinnaś zrobić w takiej sytuacji?

Porozmawiaj z nim

To konieczne! Pogadaj z nim na spokojnie i wyjaśnij, że twój gust jest po prostu inny. Może nie zdaje sobie sprawy, że robi ci się przykro, kiedy on najwyraźniej próbuje cię zmienić. Podpowiedź mu, że przecież ty sama także nie sugerujesz mu bez przerwy, że powinien wyglądać inaczej. Nie każesz mu nosić garniturów albo modelować włosów według własnego widzimisię. Taka rozmowa w wielu przypadkach jest zaskakująco skuteczna. I nie martw się, on nie zerwie z tobą tylko dlatego, że powiedziałaś, jak się czujesz (a jeśli tak będzie, to tym lepiej – szybciej dowiedziałaś się, z jakim aroganckim dupkiem byłaś).

Naśladuj go

Jeśli rozmowa nic nie daje, to zacznij go naśladować. Rób dokładnie to, co on, bądź jego lustrzanym odbiciem. Narzeka na twój wygląd? Narzekaj na jego styl. Sugeruje ci, żebyś zaczęła nosić sukienki? Zaprowadź go do sklepu z eleganckimi spodniami i powiedz, że chciałabyś, aby od tej pory nosił tylko takie. Kupuje ci bluzkę zupełnie niezgodną z twoim stylem? Zrób mu prezent i w lumpie też kup mu coś ładnego, ale zupełnie nie w jego guście. Potem powiedz: „widzisz, jakie to przykre i męczące? Ja też się tak czuję”. Spokojnie – zadziała!

Akceptacja – słowo klucz do dobrego związku

Czasami warto zasugerować bliskiej osobie pewne zmiany, nawet te dotyczące wyglądu (np. „kochanie, naprawdę chodzenie w dziurawych skarpetach jest przesadą” albo „czy wiesz, że chodząc w tak syfiastych butach, wyrabiasz sobie zdanie innych o sobie?”). Ale pamiętaj, że we wszystkim musi być umiar. Jeśli lubisz styl sportowy, to masz do niego prawo. Jeśli wolisz sukienki – twoja sprawa. Nie daj sobie wmówić, że masz być inna, bo ktoś tego sobie życzy. Powiedzmy wprost – jeśli to prawdziwe uczucie, to on zrozumie, że masz prawo do tego typu wyborów. W innym razie pozostaje się tylko cieszyć, że pokazał swoje prawdziwe oblicze już na tym etapie związku.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.