Połącz się z nami

Masz talent pisarski? Rozwijaj go!

Pasje i hobby

Masz talent pisarski? Rozwijaj go!

Od kiedy pamiętasz, zawsze lubiłaś albo lubiłeś pisać. Do dzisiaj twoją najmocniejszą stroną jest język polski, ortografia nigdy nie przysparzała ci kłopotu, a dodatkowo wszyscy ci mówią, że masz tzw. „lekkie pióro”. Czy ten opis przypomina ci właśnie ciebie? Jeśli tak, to mamy dla ciebie świetną wiadomość – twoja ścieżka kariery jest już sprecyzowana.

A żeby ułatwić sobie start w dorosłym i poważnym życiu, warto zacząć dbać o tę ścieżkę… już teraz. Co możesz zrobić ze swoim talentem do pisania?

Chwila refleksji, czyli o czym lubisz pisać… najbardziej?
Na początku zastanów się, o czym właściwie lubisz pisać. Czy są to raczej krótkie opowiadania, długie opowieści, a może wiersze? Albo wcale nie zastanawiałeś/-łaś się nad tym, ale z łatwością piszesz na temat, który ktoś ci zada? W każdym z tych przypadków mamy dla ciebie świetną propozycję. Dodajmy, że przy odrobinie cierpliwości w każdej z tych opcji możesz sobie dorobić do kieszonkowego!

Po pierwsze – blog
Obecnie panuje olbrzymia moda na pisanie blogów. Warto to wykorzystać, bo na dobrze i systematycznie prowadzonym blogu można zarobić trochę pieniędzy i przy okazji się rozwijać.

O czym możesz pisać? Właściwie to o wszystkim. Zastanów się, co cię interesuje. Może lubisz felietony o stylu życia? Tematy związane z żywieniem? Pisanie opowiadań? A może jeszcze coś innego? Jeśli kochasz pisanie, to pozostaje ci już tylko wybór tematu – uwierz, to połowa sukcesu.

Pamiętaj jednak, że pisanie bloga wymaga systematyczności i konsekwencji w doborze tematów. Jeśli piszesz o bieżących wydarzeniach, to trzymaj się takich właśnie tematów. I koniecznie dodawaj minimum jeden post na tydzień!

Przeczytaj koniecznie: Jak pisać bloga – artykuł z którego dowiesz się więcej na temat prowadzenia własnego bloga.

Po drugie – książka
Książka to świetna propozycja dla tych, którzy uwielbiają tworzyć literacką fikcję. Nie wierzysz, że możesz odnieść sukces na tym polu? Spójrz, jak wiele jest ludzi, którzy zrobili coś wielkiego już jako nastolatkowie – tobie też może się udać. Na początku możesz oczywiście pisać do szuflady – to dobre rozwiązanie, jeżeli nie czujesz się na siłach, aby komuś pokazać swoje dzieła. Możesz jednak też publikować je na specjalnych platformach w Internecie, pod wybranym pseudonimem. Jeżeli boisz się ośmieszenia, ale z drugiej strony pragniesz poznać opinię innych – to świetne rozwiązanie dla ciebie!

Pamiętaj, ze osoby trzecie i zupełnie ci obce nie będą miały dla ciebie „litości”. Jeżeli więc usłyszysz większość pozytywnych słów na temat swojej twórczości – uwierz w nie. I zacznij myśleć nad książką, którą możesz zaproponować prawdziwemu wydawnictwu.

Po trzecie – artykuły do serwisów
Nasza kolejna propozycja dotyczy właściwie tych, którzy nie mają sprecyzowanych zainteresowań czy pasji pod kątem pisania, ale wiedzą, że potrafią to robić… i przydałby im się dodatkowy grosz. Czujesz, że to ty? Zatem spróbuj pisać… dla portali internetowych. Możesz na przykład wysłać swoje próbki tekstów do różnych serwisów. Na początku zapewne nie otrzymasz za to pieniędzy, ale… zobaczysz swoje artykuły na stronie, a to już wielki plus! Po jakimś czasie, gdy redakcje cię docenią i będziesz już pisać w większych ilościach, możesz prosić o małe wynagrodzenie.

Po czwarte – konkursy!
Większość z nas kojarzy konkursy z czymś w stylu: wytnij kupon od kisielu i wyślij do losowania. Bzdura! Współczesne konkursy wyglądają zupełnie inaczej i opierają się nie na szczęściu, ale na docenieniu kreatywności uczestników. Ich zasada to najczęściej stworzenie jakiejś ciekawej pracy na dany temat – przykładem może być hasło reklamowe do koncentratu pomidorowego. Ciekawe, prawda?

Jeśli taka forma cię interesuje, wpisz w wyszukiwarkę: „konkursy internetowe” i dalej już działaj według wskazówek na poszczególnych stronach. To naprawdę świetny pomysł na złapanie wielu kosmetyków i gadżetów!

Wykorzystaj dar, jaki masz
Niektórzy mówią, że są „po prostu humanistami”, co oznacza po prostu, ze właściwie to nie lubią matematyki i chemii. Inni czują, że są humanistami z powołania i pisanie to ich pasja. Jeśli czujesz, że należysz do tego grona, nie czekaj i koniecznie spróbuj zrobić coś z twoim talentem. Może za kilkanaście lat w wywiadzie do jakiejś gazety, jako znany pisarz,  powiesz: „Wszystko zaczęło się od tego, że przeczytałem artykuł na Teenzone.pl…”

Więcej w kategorii Pasje i hobby

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.