Połącz się z nami

Krótki kurs fotografii – jak robić fajne zdjęcia?

Pasje i hobby

Krótki kurs fotografii – jak robić fajne zdjęcia?

Marzy ci się kariera fotografa? A może nie wiążesz z tym zawodem swojej przyszłości, ale po prostu chciałabyś umieć robić ładne zdjęcia? Wbrew pozorom, nie jest to takie trudne. Oczywiście przydałby się dobry aparat, ale na początek wystarczy też taki zwykły, automatyczny. Najważniejsze jest bowiem to, aby poznać kilka ważnych zasad.

Zapomnij o lampie błyskowej.

Jeśli to tylko możliwe, nie używaj lampy błyskowej. Daje ona brzydkie, płaskie zdjęcia z nienaturalnymi kolorami i podkreśla nasze wady (jeśli wykonujesz zdjęcie portretowe). Zdjęcie bez lampy to zdjęcie łagodniejsze, pełne i głębokie.

Nasza rada!

Trudno zrobić zdjęcie bez lampy, kiedy w pokoju jest dość ciemno. Dlatego wówczas najlepszym sposobem będzie poproszenie fotografowanej osoby, aby przesunęła się w stronę światła – np. pod okno. O świetle powiemy jeszcze później kilka słów .

Trzymaj stabilnie swój aparat.

Bardzo często tracimy szanse na piękne zdjęcia z powodu nieumiejętności trzymania aparatu. Ruszamy nim, szalejemy, chcemy wszystko tu i teraz, szybko – i w efekcie wychodzi nam zamazana fotografia. Takie zdjęcia są po prostu do wyrzucenia.

Jeśli tylko masz taką możliwość, pomyśl o statywie. Statyw to genialna rzecz i nie kosztuje wiele. Opcjonalnie możesz też po prostu stawiać aparat na różnych stabilnych rzeczach – np. na stole.

Wybieraj światło świadomie.

Czy wiesz, jakie światło jest najbardziej korzystne dla fotografowania ludzi? Otóż to popołudniowe, a dalej w kolejności – przed południem. Wbrew pozorom, światło najbardziej intensywne – np. o godzinie 14, w pełnym słońcu, wcale nie jest dobre dla zdjęcia!

Jeśli chcesz porobić kilka zdjęć, to koniecznie pamiętaj, aby zwrócić na to uwagę. Bardzo ważne jest również to, aby zdjęcia wykonywane w domu robić możliwie blisko okien – wtedy masz największe szanse na piękną fotografię.

Nasza rada!

Jeśli korzystasz z aparatu w trybie automatycznym, to zwróć uwagę na dobór tzw. kompozycji pod względem oświetlenia. Możesz wybierać między różnymi stopniami światła – od zimnego po ciepłą barwę świec.

Nie ustawiaj ludzi na środku kadru.

Wiele naszych zdjęć ma jeden, wielki błąd – ustawiamy aparat tak, aby fotografowana osoba lub rzecz znajdowała się na środku kadru. Tymczasem wszyscy fotografowie – zarówno ci początkujący, jak i bardziej zaawansowani dobrze wiedzą, że pozująca nam osoba musi znajdować się w 1/3 szerokości zdjęcia. Wtedy mamy szansę na naprawdę dobre zdjęcie. Zasada ta nazywa się metodą trójpodziału.

Pamiętaj o pięknym tle.

Pięknym albo chociaż niebrzydkim . Chodzi o to, żeby zawsze zwracać uwagę na tło fotografii. Nie może na nim znajdować się komplet twoich ubrań z poprzedniego wieczoru, pokojowy nieład albo jakaś inna wisienka na torcie – np. wujek w samych majtkach J. Tło powinno być też jak najbiedniejsze w szczegóły. Zauważ, że najpiękniejsze zdjęcia to te, w których za bohaterami zdjęcia nie ma… niczego.

Nie ucinaj kończyn.

Nie baw się w fotograficznego rzeźnika i nie ucinaj ludziom części ciała na zdjęciach. To także częsty błąd podczas robienia zdjęć. Jeśli wykonujesz zdjęcie portretowe, to musi ono obejmować całą głowę i nie może odcinać np. ręki.

Wyjątkiem są zdjęcia z dużym przybliżeniem – jeśli chcesz skierować swoją uwagę na czyjeś piękne, błękitne oczy, to możesz skoncentrować się tylko na przybliżeniu, ucinając np. czoło.

Zastanów się, co chcesz pokazać swoim zdjęciem.

Nie rób fotografii bezmyślnie – potem naprawdę ciężko będzie ci przebrnąć przez np. tysiąc zdjęć, aby wybrać te najładniejsze. Skoncentruj się na tym, co naprawdę chcesz sfotografować, zamiast pstrykać bezmyślnie migawką.

Nie bój się pochylić.

Czy zauważyłeś/-łaś, że większość fotografów kuca, kiedy wykonuje swoją pracę? Ty też nie bój się zmienić pozycji ze zwykłej, z pozycji stojącej. Eksperymentuj, próbuj, kombinuj. Niektóre zdjęcia świetnie wychodzą, kiedy robi się je „z góry”. Jeśli więc trzeba, stań na stołku i strzelaj zdjęcia z aparatem skierowanym w dół. Próbuj!

Nie każ ludziom pozować.

Jednym z poważniejszych błędów, jakie robimy przy fotografowaniu, jest ustawianie ludzi. Jeśli nie robisz wspólnego zdjęcia całej rodziny, to nie ustawiaj ludzi według swojej własnej wizji. Bądź raczej podglądaczem, pstrykaj zdjęcia w niespodziewanych momentach – np. wtedy, kiedy ktoś kicha .

Ćwicz, ucz się, próbuj!

Przeglądaj blogi, na których ludzie piszą o fotografii. Oglądaj różne zdjęcia i próbuj je odtworzyć własnym aparatem. Zasada jest prosta – im więcej zdjęć zrobisz (mówimy o tysiącach), tym większe doświadczenie zdobędziesz i tym lepszy/-a będziesz w tym, co robisz. A naprawdę warto, ponieważ zdjęcia mogą być piękną pamiątką na całe życie. Niech sobą coś reprezentują.

Więcej w kategorii Pasje i hobby

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.