Połącz się z nami

Krótki kurs fotografii – jak robić fajne zdjęcia?

Pasje i hobby

Krótki kurs fotografii – jak robić fajne zdjęcia?

Marzy ci się kariera fotografa? A może nie wiążesz z tym zawodem swojej przyszłości, ale po prostu chciałabyś umieć robić ładne zdjęcia? Wbrew pozorom, nie jest to takie trudne. Oczywiście przydałby się dobry aparat, ale na początek wystarczy też taki zwykły, automatyczny. Najważniejsze jest bowiem to, aby poznać kilka ważnych zasad.

Zapomnij o lampie błyskowej.

Jeśli to tylko możliwe, nie używaj lampy błyskowej. Daje ona brzydkie, płaskie zdjęcia z nienaturalnymi kolorami i podkreśla nasze wady (jeśli wykonujesz zdjęcie portretowe). Zdjęcie bez lampy to zdjęcie łagodniejsze, pełne i głębokie.

Nasza rada!

Trudno zrobić zdjęcie bez lampy, kiedy w pokoju jest dość ciemno. Dlatego wówczas najlepszym sposobem będzie poproszenie fotografowanej osoby, aby przesunęła się w stronę światła – np. pod okno. O świetle powiemy jeszcze później kilka słów .

Trzymaj stabilnie swój aparat.

Bardzo często tracimy szanse na piękne zdjęcia z powodu nieumiejętności trzymania aparatu. Ruszamy nim, szalejemy, chcemy wszystko tu i teraz, szybko – i w efekcie wychodzi nam zamazana fotografia. Takie zdjęcia są po prostu do wyrzucenia.

Jeśli tylko masz taką możliwość, pomyśl o statywie. Statyw to genialna rzecz i nie kosztuje wiele. Opcjonalnie możesz też po prostu stawiać aparat na różnych stabilnych rzeczach – np. na stole.

Wybieraj światło świadomie.

Czy wiesz, jakie światło jest najbardziej korzystne dla fotografowania ludzi? Otóż to popołudniowe, a dalej w kolejności – przed południem. Wbrew pozorom, światło najbardziej intensywne – np. o godzinie 14, w pełnym słońcu, wcale nie jest dobre dla zdjęcia!

Jeśli chcesz porobić kilka zdjęć, to koniecznie pamiętaj, aby zwrócić na to uwagę. Bardzo ważne jest również to, aby zdjęcia wykonywane w domu robić możliwie blisko okien – wtedy masz największe szanse na piękną fotografię.

Nasza rada!

Jeśli korzystasz z aparatu w trybie automatycznym, to zwróć uwagę na dobór tzw. kompozycji pod względem oświetlenia. Możesz wybierać między różnymi stopniami światła – od zimnego po ciepłą barwę świec.

Nie ustawiaj ludzi na środku kadru.

Wiele naszych zdjęć ma jeden, wielki błąd – ustawiamy aparat tak, aby fotografowana osoba lub rzecz znajdowała się na środku kadru. Tymczasem wszyscy fotografowie – zarówno ci początkujący, jak i bardziej zaawansowani dobrze wiedzą, że pozująca nam osoba musi znajdować się w 1/3 szerokości zdjęcia. Wtedy mamy szansę na naprawdę dobre zdjęcie. Zasada ta nazywa się metodą trójpodziału.

Pamiętaj o pięknym tle.

Pięknym albo chociaż niebrzydkim . Chodzi o to, żeby zawsze zwracać uwagę na tło fotografii. Nie może na nim znajdować się komplet twoich ubrań z poprzedniego wieczoru, pokojowy nieład albo jakaś inna wisienka na torcie – np. wujek w samych majtkach J. Tło powinno być też jak najbiedniejsze w szczegóły. Zauważ, że najpiękniejsze zdjęcia to te, w których za bohaterami zdjęcia nie ma… niczego.

Nie ucinaj kończyn.

Nie baw się w fotograficznego rzeźnika i nie ucinaj ludziom części ciała na zdjęciach. To także częsty błąd podczas robienia zdjęć. Jeśli wykonujesz zdjęcie portretowe, to musi ono obejmować całą głowę i nie może odcinać np. ręki.

Wyjątkiem są zdjęcia z dużym przybliżeniem – jeśli chcesz skierować swoją uwagę na czyjeś piękne, błękitne oczy, to możesz skoncentrować się tylko na przybliżeniu, ucinając np. czoło.

Zastanów się, co chcesz pokazać swoim zdjęciem.

Nie rób fotografii bezmyślnie – potem naprawdę ciężko będzie ci przebrnąć przez np. tysiąc zdjęć, aby wybrać te najładniejsze. Skoncentruj się na tym, co naprawdę chcesz sfotografować, zamiast pstrykać bezmyślnie migawką.

Nie bój się pochylić.

Czy zauważyłeś/-łaś, że większość fotografów kuca, kiedy wykonuje swoją pracę? Ty też nie bój się zmienić pozycji ze zwykłej, z pozycji stojącej. Eksperymentuj, próbuj, kombinuj. Niektóre zdjęcia świetnie wychodzą, kiedy robi się je „z góry”. Jeśli więc trzeba, stań na stołku i strzelaj zdjęcia z aparatem skierowanym w dół. Próbuj!

Nie każ ludziom pozować.

Jednym z poważniejszych błędów, jakie robimy przy fotografowaniu, jest ustawianie ludzi. Jeśli nie robisz wspólnego zdjęcia całej rodziny, to nie ustawiaj ludzi według swojej własnej wizji. Bądź raczej podglądaczem, pstrykaj zdjęcia w niespodziewanych momentach – np. wtedy, kiedy ktoś kicha .

Ćwicz, ucz się, próbuj!

Przeglądaj blogi, na których ludzie piszą o fotografii. Oglądaj różne zdjęcia i próbuj je odtworzyć własnym aparatem. Zasada jest prosta – im więcej zdjęć zrobisz (mówimy o tysiącach), tym większe doświadczenie zdobędziesz i tym lepszy/-a będziesz w tym, co robisz. A naprawdę warto, ponieważ zdjęcia mogą być piękną pamiątką na całe życie. Niech sobą coś reprezentują.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Pasje i hobby

 • Talent – co z nim zrobić? Talent – co z nim zrobić?

  Pasje i hobby

  Talent – co z nim zrobić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Istnieje pogląd głoszący, że każdy z nas ma jakiś talent. Nie wiadomo, czy jest to do...

 • Jak pisać bloga? Jak pisać bloga?

  Pasje i hobby

  Jak pisać bloga?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Blogować każdy może, trochę lepiej albo trochę gorzej – tak z pewnością można sparafrazować słowa popularnej...

 • Chcesz być gwiazdą Instagrama? Poznaj prawdę! Chcesz być gwiazdą Instagrama? Poznaj prawdę!

  Pasje i hobby

  Chcesz być gwiazdą Instagrama? Poznaj prawdę!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Przeglądając zdjęcia na Instagramie, łatwo wpaść w depresję. Pozazdrościć innym ich pięknego, perfekcyjnego, barwnego i wystylizowanego...

 • Chcę mieć motor! Chcę mieć motor!

  Pasje i hobby

  Chcę mieć motor!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Posiadanie motoru jest często spotykanym marzeniem – nie tylko wśród nastolatków. Jednak ci ostatni mają z...

 • Talent literacki – jak go pielęgnować i rozwijać? Talent literacki – jak go pielęgnować i rozwijać?

  Kariera i praca

  Talent literacki – jak go pielęgnować i rozwijać?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Wszyscy ci mówią, że świetnie piszesz? Zasady ortografii masz w małym paluszku, a kiedy się rozpiszesz,...

 • Szycie na maszynie – hobby dla nastolatki? Szycie na maszynie – hobby dla nastolatki?

  Moda

  Szycie na maszynie – hobby dla nastolatki?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jeśli masz naście lat i brakuje ci pomysłu na jakąś własną pasję (a na pewno chciałabyś...

 • Zdjęcia na Facebook – jakie stosować zasady? Zdjęcia na Facebook – jakie stosować zasady?

  Pasje i hobby

  Zdjęcia na Facebook – jakie stosować zasady?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jeśli jesteś typowym nastolatkiem albo nastolatką, to korzystasz z FB codziennie. Komentujesz, lajkujesz, oglądasz i… wrzucasz...

 • Jak dobrze tańczyć na imprezie? Jak dobrze tańczyć na imprezie?

  Pasje i hobby

  Jak dobrze tańczyć na imprezie?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomocy! Kompletnie nie umiem tańczyć! Do tej pory wydawało mi się, że jest inaczej, ale kumpel...

 • Chcę mieć psa, ale moi rodzice się nie zgadzają! Chcę mieć psa, ale moi rodzice się nie zgadzają!

  Pasje i hobby

  Chcę mieć psa, ale moi rodzice się nie zgadzają!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Posiadanie psa dziecinnym marzeniem? Nic z tych rzeczy! Wielu nastolatków również o tym myśli, ale… niestety,...

 • Masz talent pisarski? Rozwijaj go! Masz talent pisarski? Rozwijaj go!

  Pasje i hobby

  Masz talent pisarski? Rozwijaj go!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Od kiedy pamiętasz, zawsze lubiłaś albo lubiłeś pisać. Do dzisiaj twoją najmocniejszą stroną jest język polski,...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.