Połącz się z nami

Jak fajnie urządzić swój pokój?

Pasje i hobby

Jak fajnie urządzić swój pokój?

Patrzysz na swój pokój i… stwierdzasz, że czegoś mu brakuje. Niby jest fajny, ale jednak nieco nudny albo po prostu nie w twoim stylu. Wbrew pozorom, ciekawie urządzony pokój jest bardzo ważny – dużo o tobie mówi i zapewnia ci chwile prawdziwego relaksu. Jak zatem go zmienić tak, byś poczuł/a się naprawdę… u siebie?

Nie wierz tym, którzy twierdzą, że potrzebne będą ci ogromne pieniądze – to nieprawda. W rzeczywistości jedyne, czego potrzebujesz, to odrobinę gotówki i dużo wyobraźni. No, przydałaby się też pomoc cioci, która potrafi i lubi szyć.

Krok pierwszy – wybierz swój styl

Najpierw musisz zastanowić się, jak właściwie chciałbyś lub chciałabyś mieć urządzony pokój. Czy miałby być w stylu romantycznym, czyli tzw. shabby chic? A może amerykańsko słodkim? Albo wręcz przeciwnie – super nowoczesny?

Jeśli nie wiesz, przeglądnij Internet – tam znajdziesz całą masę inspiracji i szybko odkryjesz, co jest dla ciebie dobre.

Kolejny krok to wybranie motywu przewodniego. Może być nim na przykład styl marynarski, angielski czy podkreślający twoją miłość do samochodów. Zastanów się, co lubisz najbardziej.

Mała renowacja mebli

Jeśli myślisz o stworzeniu nowego stylu w swoim pokoju, to zapewne od razu na myśl nasuwają ci się meble – co zrobić, aby nadać im nowego wyglądu? Wbrew pozorom, wcale nie musisz kupować nowych! Nawet tym najstarszym nadasz świeżości, a wszystko z wykorzystaniem kilku narzędzi i dużej porcji wyobraźni.

Jeśli już wiesz, że pragniesz białych (czyli w zasadzie najmodniejszych) mebli, to możesz swoje przemalować. Podobnie jest zresztą z innymi kolorami. Jedyne, czego będzie potrzebował/a to dobrego papieru ściernego, wskazówek z Internetu oraz kilku puszek farby. Jeśli dobrze rozegrasz rozmowę z rodzicami, to na pewno dadzą ci kasę na to ostatnie.

Pamiętaj, aby znaleźć w Internecie stronę, w której dokładnie, krok po kroku, wyjaśnione są poszczególne etapy malowania mebli. Jeśli tego nie zrobisz i podejdziesz do sprawy amatorsko, istnieje niestety duże ryzyko, że zniszczysz meble i efekt będzie zupełnie odbiegał od tego, jaki sobie wymarzyłaś/łeś.

Dodatki – one tworzą klimat

Tak, w końcu doszliśmy do najważniejszego – dodatki. To właśnie one stworzą cudowny efekt, który widzisz w wielu stylizacjach internetowych. Jak je wybrać?

Po pierwsze, zrób porządek ze starymi dodatkami. Pluszaki? Do kosza albo dla dzieci z domów dziecka. Ty nie jesteś już przecież dzieckiem, prawda? Jeśli na twoich półkach stoją ozdoby, które nie mają wiele wspólnego z twoim wybranym stylem (np. porcelanowa lalka, gdy chcesz pokój marynarski), to je pochowaj albo wyrzuć – uwierz, odetchniesz w pomieszczeniu bez starych gratów.

Kolejny krok to tkaniny. Kup je w lumpeksie albo jakimś sklepie i poproś osobę, która potrafi szyć, aby zrobiła ci zasłony i poduszki. Możesz też poszukać ciekawych dodatków na stronach, na których ludzie pozbywają się różnych akcesoriów dosłownie za grosze. Zdziwisz się, jak wiele możesz zaoszczędzić!

Pamiętaj też, by nie bać się eksperymentów. Jeśli np. rodzice w ramach wsparcia twojej inicjatywy chcę dorzucić się na tapetę do twojego pokoju, to wybierz dwa różne, ale pasujące do siebie, wzory. Będzie ekstra.

No i kilka słów o porządku

Wiesz, co przeczytasz, prawda? Cóż, powiedzmy to jednak głośno – nawet najpiękniejszy i najlepiej wystylizowany na świecie pokój nie będzie dobrze wyglądał, jeżeli będzie w nim po prostu bałagan. Poza tym, spójrzmy na sprawę inaczej – po włożeniu tyle pracy w stworzeniu wnętrza, które będzie cię satysfakcjonowało, szkoda zakrywać ten efekt bałaganem czy nawet brudem. Ustal sobie zatem zasadę – codziennie 15 minut sprzątania dla ukazania efektów swoich działań. Będziesz w szoku, jak łatwo będzie ci utrzymać porządek.

Więcej w kategorii Pasje i hobby

 • Pasje i hobby

  Talent – co z nim zrobić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Istnieje pogląd głoszący, że każdy z nas ma jakiś talent. Nie wiadomo, czy jest to do...

 • Pasje i hobby

  Jak pisać bloga?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Blogować każdy może, trochę lepiej albo trochę gorzej – tak z pewnością można sparafrazować słowa popularnej...

 • Pasje i hobby

  Pisanie bloga – ważne zasady!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Postanowiłaś pisać blog w formie pamiętnika? Świetnie, to naprawdę dobry pomysł na kontakt z ludźmi i…...

 • Pasje i hobby

  Masz talent pisarski? Rozwijaj go!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Od kiedy pamiętasz, zawsze lubiłaś albo lubiłeś pisać. Do dzisiaj twoją najmocniejszą stroną jest język polski,...

 • Pasje i hobby

  DIY – super pomysły na wykorzystanie starych książek

  Autor: Redakcja TeenZone

  W twoim pokoju zalega kilka starych książek? A może nie kilka, lecz kilkadziesiąt? I naprawdę wiesz,...

Do góry