Połącz się z nami

Pisanie bloga – ważne zasady!

Pasje i hobby

Pisanie bloga – ważne zasady!

Postanowiłaś pisać blog w formie pamiętnika? Świetnie, to naprawdę dobry pomysł na kontakt z ludźmi i… szlifowanie umiejętności pisania. Z drugiej jednak strony, musisz uważać, aby nie narobić sobie kłopotów przez taką właśnie rozrywkę. Dowiedz się, na co zwracać szczególną uwagę.

Internet ma całą masę dobrych stron, ale z drugiej strony – może naprawdę utrudnić życie. Dlatego pisząc internetowy pamiętnik, musisz kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Oto one.

 • Zastanów się nad tym, czy publikować swoją twarz.

To bardzo ważna kwestia. Z początku możesz zastanawiać się, czy w ogóle pokazywać kim jesteś, czy też raczej nie. Cóż, wszystko ma swoje plusy i minusy.

Jeśli pokażesz swoją twarz, będziesz musiał/-a liczyć się z tym, że każdy będzie wiedział, kim jesteś – może nawet będą to czytać twoi bliscy. To z kolei nakłada dużą „cenzurę” na treści pamiętnika. Bo przecież ciocia Ola nie chce się dowiedzieć, że uważasz ją za wredną małpę, a mama niekoniecznie powinna wiedzieć, że nie uczyłyście się u Zosi, tylko był u niej jej kolega. To, czym chcesz się podzielić, może tak naprawdę ci zaszkodzić.

Gdy postanowisz pozostać w ukryciu, to pamiętaj, żeby ostrożnie wybierać tło „anonimowych” zdjęć. Znajoma ci osoba może bez problemu rozpoznać twój pokój albo coś, co do ciebie należy. Warto być ostrożnym.

Pamiętaj też, aby nieszczególnie chwalić się prowadzeniem pamiętnika. Niektórzy zrobią wszystko, żeby tylko dotrzeć do publikowanych przez ciebie treści i później wykorzystać je przeciwko tobie. Serio!

 • Zanim kogoś skrytykujesz, pomyśl dwa razy.

W Internecie bardzo łatwo można kogoś obrazić, trudniej się z tego wycofać. Uważaj zatem, zanim napiszesz o kimś coś bardzo obraźliwego albo np. opiszesz w samych złych słowach swojego byłego chłopaka. Może się okazać, że dana osoba będzie żądała od ciebie oficjalnych przeprosin albo… oskarży cię o zniesławienie!

 • Nie mów wszystkiego bardzo dosłownie.

Nie pisz na przykład „ciocia Krysia, siostra mojej mamy”, ale opisz raczej jakieś zdarzenie jako „pewna moja znajoma”. Im mniej bardzo dokładnych szczegółów, tym lepiej dla ciebie. W razie kłopotów zawsze możesz zasłaniać się zbiegiem okoliczności i stwierdzić, że wcale nie myślałaś o danej osobie.

 • Uważaj na szczegóły.

Nigdy nie pisz o tym, że jesteś sama w domu, że twoi rodzice wyjechali albo że właśnie jedziecie na wakacje – złodzieje nie śpią i mają świetne sposoby na poznanie informacji, skąd właściwie piszesz. Jeśli bardzo chcesz pochwalić się wakacjami, to zrób to po wakacjach, ale ich nie zapowiadaj!

 • Unikaj wulgarnego języka i nie pisz pod wpływem emocji.

Być może będzie cię czasami kusiło, żeby napisać coś bardzo „soczystego” – ale wiedz, że tak naprawdę twój pamiętnik spadnie przez to w ocenach innych. Dlatego też na wszelki wypadek pisz dopiero wtedy, kiedy twoje emocje ostygną. Jeśli właśnie pokłóciłaś się z mamą, to nie siadaj natychmiast do komputera, żeby napisać coś naprawdę obrzydliwego i wylać swoją złość. Czy naprawdę chcesz, żeby powiedzmy pięćset osób usłyszało, że nienawidzisz swojej matki i życzysz jej wszystkiego najgorszego? I czy wyobrażasz sobie jej uczucia, gdyby się o tym dowiedziała? Albo inaczej – czy wyobrażasz sobie, jak twoja matka mówi tak o tobie? Bolesne, prawda?

 • Podchodź ostrożnie do rubryki „o sobie”

Niemal na każdym blogu znajdziesz zakładkę „o sobie”, w której autor lub autorka bloga pisze na swój temat. Miło by było, aby twoja zakładka również miała takie informacje, ale… zachowaj ostrożność. Nie podawaj swojego imienia, nazwiska, miejsca zamieszkania. W ten sposób nie tylko otwierasz się za bardzo – ryzykujesz też, że ktoś kiedyś zrobi ci krzywdę. „Ania z pomorskiego” w zupełności wystarczy!

Czy na pewno chcesz to robić?

Zanim zaczniesz zwierzać się w Internecie, uświadom sobie, że jeśli twój blog stanie się popularny, to twoje wpisy będą czytane przez setki ludzi. Albo i tysiące. To też wpłynie na komentarze – część z nich będzie naprawdę krytyczna względem ciebie. Możesz być pewna, że dotknie cię fala internetowego hejtu, że usłyszysz słowa, które ludzie piszą sobie ot tak, a ciebie bardzo zabolą. Czy jesteś na to gotowa? Dopiero, jeśli jesteś absolutnie pewna, że tak, zmierz się z tym dość trudnym zadaniem. Powodzenia!

Więcej w kategorii Pasje i hobby

 • Pasje i hobby

  Jak pisać bloga?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Blogować każdy może, trochę lepiej albo trochę gorzej – tak z pewnością można sparafrazować słowa popularnej...

 • Pasje i hobby

  Chcę mieć psa, ale moi rodzice się nie zgadzają!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Posiadanie psa dziecinnym marzeniem? Nic z tych rzeczy! Wielu nastolatków również o tym myśli, ale… niestety,...

 • Kariera i praca

  Talent literacki – jak go pielęgnować i rozwijać?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Wszyscy ci mówią, że świetnie piszesz? Zasady ortografii masz w małym paluszku, a kiedy się rozpiszesz,...

 • Pasje i hobby

  Jak przekonać rodziców do psa?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Marzy mi się pies. Nie chodzi o zwykłą zachciewajkę. Raczej o to, że jestem osobą dość...

 • Pasje i hobby

  Jak wykorzystać stary T-shirt? Znamy 8 sposobów!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Moda na DIY staje się coraz większa. Dlatego też tym razem postanowiliśmy podać wam więcej przepisów...

Do góry