Połącz się z nami

DIY – super pomysły na wykorzystanie starych książek

Pasje i hobby

DIY – super pomysły na wykorzystanie starych książek

W twoim pokoju zalega kilka starych książek? A może nie kilka, lecz kilkadziesiąt? I naprawdę wiesz, że nie będziesz do nich wracać, bo są to np. nieaktualne podręczniki ze studiów twoich rodziców? Cóż, w takiej sytuacji masz zapewne poczucie, że książki te niepotrzebnie zalegają. Możesz coś z tym zrobić – oto kilka ciekawych pomysłów na dekoracje ze starych książek.

Oryginalna galeria ścienna.

Robisz tak: wybierasz kilka ciekawych stron z książek. Strony te mogą zawierać np. ciekawe cytaty albo interesujące cię rysunki. Ważne, by cię to ciekawiło, wzruszało albo po prostu bawiło.

Kolejny krok to wyrwanie albo wycięcie stron z książek i powieszenie ich na ścianie. Nie robisz tego jednak w zwyczajny sposób, o nie! Najpierw montujesz na ścianie długą żyłkę (najładniej wygląda np. miedziana) i na niej mocujesz kartki przy pomocy klamerek. To naprawdę świetna dekoracja ściany!

Choinka z książek.

Czy nie byłoby miło mieć super oryginalną choinkę, która w dodatku jest wybitnie tania? Zaprosić znajomych do pokoju, w którym jest taka dekoracja – to jest coś!

W okolicach grudnia zacznij działać. Wystarczy, że ułożysz książki na kształt choinki (postaraj się, aby były choć trochę podobne kolorystycznie), a potem na całość umiejętnie rozłożysz lampki choinkowe. Po zmroku efekt będzie naprawdę boski.

Obraz z książek.

Jeśli masz dużo starych książek, wykorzystaj je jako płótno. Jak? To bardzo łatwe!

Przede wszystkim – przyklej otwarte w połowie książki do wielkiego kartonu. Potem przyklej też strony, tak, aby książka pozostała w jednej pozycji. Kolejny krok to już malowanie. Udawaj, że nie widzisz przerw między książkami i traktuj całość jako płótno. Efekt jest naprawdę fantastyczny!

Origami, czyli różnego rodzaju figurki z papieru, to ozdoba wymagająca nie tylko pewnych umiejętności, ale i wielkiej cierpliwości. Jednak efekt godny jest tej pracy – zwłaszcza, kiedy tworzymy origami nie tyle z papieru, co z książki. Taka dekoracja może służyć jako piękna ozdoba na półce!

Dekoracje z sufitu.

Jeśli bardzo chcesz zaskakiwać swoich gości, to możesz przywitać ich w pokoju, który sufit ma… z książek! Tak, to bardzo efektowne i naprawdę proste do wykonania. Jedyne, co musisz zrobić, to kupić dobry klej i przykleić książki do sufitu. Czy strony będą się otwierać, czy nie – to już kwestia twoich upodobań J.

Wezgłowie łóżka.

Jeśli w twoim pokoju panuje styl minimalistyczny, to spróbuj udekorować pomieszczenie wezgłowiem z książek (odpada, jeżeli na noc rozkładasz kanapę – to musi być tradycyjne łóżko na stelażu).

Robisz tak: przyklejasz książki okładkami do ściany i otwierasz je na środku. Znowu kleisz – tym razem strony, aby się nie zamknęły. Na koniec dokładasz jeszcze trochę książek tak, by tworzyły równy prostokąt nad łóżkiem. I gotowe!

Stolik

Stolik to rzecz niezbędna w każdym pokoju. Przydaje się, by postawić na nim kawę, kwiaty albo choćby nocną lampkę. Problem w tym, że nie zawsze mamy kasę na taki stolik.

Rozwiązaniem są właśnie książki. Weź kilkanaście (najlepiej te błyszczące, w twardych okładkach). Muszą być podobnej wielkości, żeby stolik stał stabilnie. I już! Jeśli chcesz, możesz je skleić, ale nie jest to niezbędne.

Doniczka.

Doniczka z książki?! Tak, to możliwe. Wystarczy, że otworzysz grubą książkę na pierwszej stronie i w pozostałych stronach zrobisz dziurę. Musisz wyłożyć ją folią, a następnie ziemią. Kolejny krok to już tylko udanie się do kwiaciarni i zakupienie małego kwiatka, który nie potrzebuje zbyt dużo ilości wody. I gotowe!

Skrytka.

Na koniec znany wszystkim banał – skrytka ze starej książki. Cała sztuka polega na tym, aby w środku książki wydrążyć dziurę, tworząc skrytkę. Gdy obie okładki będą zamknięte, nikt nie będzie domyślał się,  że to nie jest zwykła książka.

Kiedyś w takich skrytkach najczęściej trzymano alkohol J. Ty jednak z powodzeniem możesz zastąpić mocne trunki pamiątkami z wakacji albo zdjęciami swojego eks. Ważne, by było to coś, co jest tylko twoją tajemnicą.

Więcej w kategorii Pasje i hobby

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.