Połącz się z nami

DIY – super pomysły na wykorzystanie starych książek

Pasje i hobby

DIY – super pomysły na wykorzystanie starych książek

W twoim pokoju zalega kilka starych książek? A może nie kilka, lecz kilkadziesiąt? I naprawdę wiesz, że nie będziesz do nich wracać, bo są to np. nieaktualne podręczniki ze studiów twoich rodziców? Cóż, w takiej sytuacji masz zapewne poczucie, że książki te niepotrzebnie zalegają. Możesz coś z tym zrobić – oto kilka ciekawych pomysłów na dekoracje ze starych książek.

Oryginalna galeria ścienna.

Robisz tak: wybierasz kilka ciekawych stron z książek. Strony te mogą zawierać np. ciekawe cytaty albo interesujące cię rysunki. Ważne, by cię to ciekawiło, wzruszało albo po prostu bawiło.

Kolejny krok to wyrwanie albo wycięcie stron z książek i powieszenie ich na ścianie. Nie robisz tego jednak w zwyczajny sposób, o nie! Najpierw montujesz na ścianie długą żyłkę (najładniej wygląda np. miedziana) i na niej mocujesz kartki przy pomocy klamerek. To naprawdę świetna dekoracja ściany!

Choinka z książek.

Czy nie byłoby miło mieć super oryginalną choinkę, która w dodatku jest wybitnie tania? Zaprosić znajomych do pokoju, w którym jest taka dekoracja – to jest coś!

W okolicach grudnia zacznij działać. Wystarczy, że ułożysz książki na kształt choinki (postaraj się, aby były choć trochę podobne kolorystycznie), a potem na całość umiejętnie rozłożysz lampki choinkowe. Po zmroku efekt będzie naprawdę boski.

Obraz z książek.

Jeśli masz dużo starych książek, wykorzystaj je jako płótno. Jak? To bardzo łatwe!

Przede wszystkim – przyklej otwarte w połowie książki do wielkiego kartonu. Potem przyklej też strony, tak, aby książka pozostała w jednej pozycji. Kolejny krok to już malowanie. Udawaj, że nie widzisz przerw między książkami i traktuj całość jako płótno. Efekt jest naprawdę fantastyczny!

Origami, czyli różnego rodzaju figurki z papieru, to ozdoba wymagająca nie tylko pewnych umiejętności, ale i wielkiej cierpliwości. Jednak efekt godny jest tej pracy – zwłaszcza, kiedy tworzymy origami nie tyle z papieru, co z książki. Taka dekoracja może służyć jako piękna ozdoba na półce!

Dekoracje z sufitu.

Jeśli bardzo chcesz zaskakiwać swoich gości, to możesz przywitać ich w pokoju, który sufit ma… z książek! Tak, to bardzo efektowne i naprawdę proste do wykonania. Jedyne, co musisz zrobić, to kupić dobry klej i przykleić książki do sufitu. Czy strony będą się otwierać, czy nie – to już kwestia twoich upodobań J.

Wezgłowie łóżka.

Jeśli w twoim pokoju panuje styl minimalistyczny, to spróbuj udekorować pomieszczenie wezgłowiem z książek (odpada, jeżeli na noc rozkładasz kanapę – to musi być tradycyjne łóżko na stelażu).

Robisz tak: przyklejasz książki okładkami do ściany i otwierasz je na środku. Znowu kleisz – tym razem strony, aby się nie zamknęły. Na koniec dokładasz jeszcze trochę książek tak, by tworzyły równy prostokąt nad łóżkiem. I gotowe!

Stolik

Stolik to rzecz niezbędna w każdym pokoju. Przydaje się, by postawić na nim kawę, kwiaty albo choćby nocną lampkę. Problem w tym, że nie zawsze mamy kasę na taki stolik.

Rozwiązaniem są właśnie książki. Weź kilkanaście (najlepiej te błyszczące, w twardych okładkach). Muszą być podobnej wielkości, żeby stolik stał stabilnie. I już! Jeśli chcesz, możesz je skleić, ale nie jest to niezbędne.

Doniczka.

Doniczka z książki?! Tak, to możliwe. Wystarczy, że otworzysz grubą książkę na pierwszej stronie i w pozostałych stronach zrobisz dziurę. Musisz wyłożyć ją folią, a następnie ziemią. Kolejny krok to już tylko udanie się do kwiaciarni i zakupienie małego kwiatka, który nie potrzebuje zbyt dużo ilości wody. I gotowe!

Skrytka.

Na koniec znany wszystkim banał – skrytka ze starej książki. Cała sztuka polega na tym, aby w środku książki wydrążyć dziurę, tworząc skrytkę. Gdy obie okładki będą zamknięte, nikt nie będzie domyślał się,  że to nie jest zwykła książka.

Kiedyś w takich skrytkach najczęściej trzymano alkohol J. Ty jednak z powodzeniem możesz zastąpić mocne trunki pamiątkami z wakacji albo zdjęciami swojego eks. Ważne, by było to coś, co jest tylko twoją tajemnicą.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Pasje i hobby

 • Pasje i hobby

  Jak przekonać rodziców do psa?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Marzy mi się pies. Nie chodzi o zwykłą zachciewajkę. Raczej o to, że jestem osobą dość...

 • Moda

  Szycie na maszynie – hobby dla nastolatki?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jeśli masz naście lat i brakuje ci pomysłu na jakąś własną pasję (a na pewno chciałabyś...

 • Pasje i hobby

  Masz talent pisarski? Rozwijaj go!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Od kiedy pamiętasz, zawsze lubiłaś albo lubiłeś pisać. Do dzisiaj twoją najmocniejszą stroną jest język polski,...

 • Pasje i hobby

  Jak dobrze tańczyć na imprezie?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomocy! Kompletnie nie umiem tańczyć! Do tej pory wydawało mi się, że jest inaczej, ale kumpel...

 • Pasje i hobby

  Jak fajnie urządzić swój pokój?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Patrzysz na swój pokój i… stwierdzasz, że czegoś mu brakuje. Niby jest fajny, ale jednak nieco...

Do góry