Połącz się z nami

Chłopak i nauka tańca – czy to naprawdę jest niemęskie?

Pasje i hobby

Chłopak i nauka tańca – czy to naprawdę jest niemęskie?

„Marzy mi się nauka tańca. Sam jeszcze do końca nie wiem, jakiego – po prostu czuję potrzebę wyładowania energii właśnie w taki sposób. Oglądam różne programy typu „You Can Dance” i wiem, że to jest właśnie to! Mam tylko problem z moim otoczeniem. Już któryś raz słyszę docinki ze strony kumpli, że to niemęskie, że chyba zmieniłem orientację i nie wiedzą, czy będą się ze mną trzymać. Serio, tak to wygląda? Może faktycznie powinienem zrezygnować z planów tańczenia?” Adam, 15l.

„Walka o marzenia”  nie zawsze oznacza tylko ciężką pracę poświęconą swojemu celowi. Czasem to od początku także walka ze stereotypami – i tak z pewnością jest w przypadku tańczących mężczyzn. Czy rzeczywiście takie zajęcie w wykonaniu chłopaka jest niemęskie?

Tańczący chłopak w szponach stereotypów

Jesteśmy coraz bardziej otwartym społeczeństwem. Jeszcze kilkanaście lat temu tańczący facet częściej spotykał się z negatywnymi opiniami, jakoby to, co robi, było „niemęskie”. Dzisiaj jest już inaczej – czego potwierdzeniem są między innymi programy promujący młodych tancerzy obu płci. Niemniej, wciąż zdarza się, że ktoś, kto dopiero zaczyna, staje się obiektem drwin. Skąd one się biorą?

Wiara w schematy

Najstarsze wyobrażenia o mężczyznach są dość specyficzne – facet ma umieć się bić, dużo pracować, żeby utrzymać rodzinę i nie powinien tykać się „damskich” zajęć. Wtedy dopiero może o sobie powiedzieć, że jest mężczyzną „na 100%”.

Obecnie jesteśmy bardzo dalecy od takiego myślenia. Kobiety pracują, mężczyźni zmieniają pieluchy dzieciom, wszyscy dzielą się obowiązkami i jest ok. Ale wciąż jeszcze zdarza się, że ktoś myśli inaczej – dla tych osób tańczenie jest niemęskie, jest czymś zarezerwowanym dla kobiet. Aby nie powiedzieć nieładnie, osoby tak uważające są trochę „nie na czasie” i preferują myślenie rodem z czasów jaskiń i polujących, nieogolonych facetów z maczugą.

Zazdrość

Taniec jest pasją. W dodatku dzisiaj pasja ta może nieść za sobą wielkie pieniądze, sławę i prestiż. Taniec jest na tyle modny, że obecnie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. I niektórzy zazdroszczą ci tego, co dobrego może ci się przydarzyć. Zazdroszczą też pasji, czegoś innego od siedzenia w kompie. Stąd też negatywne emocje – sami czują się mniej wartościowi, gdy ktoś chce spełniać swoje marzenia.

Z podobną sytuacją spotkał się Maciej:

– Kiedy zacząłem myśleć o tańczeniu, moi kumple dosłownie ze mnie ryli. Chyba wyobrażali sobie, że będę tańczył w balecie, w spódnicy z tiulu. Ja jednak miałem to gdzieś – przecież i tak nie było ich na treningach. Po prostu nie rozmawiałem z nimi o tym, co robię podczas treningów i tyle. W końcu temat ucichł, aż do czasu, gdy wystąpiłem w jednym z show. Zebrałem super opinie jury, a kumple byli w szoku. Składali mi gratulacje, mówili: „Stary, mogłeś mówić, że to TAK wygląda”. Czułem wielką satysfakcję na widok ich min – śmieje się Maciej.

Spełniaj swoje marzenia, niezależnie od opinii innych!

Taniec – nawet baletowy, w wykonaniu mężczyzn jest genialną sprawą. Nie każdy potrafi tańczyć, nie jest to proste zadanie. A jednocześnie ma mnóstwo zalet – ćwiczy sylwetkę, dodaje energii i wiary we własne możliwości. Zauważ, że nikt nie śmieje się z facetów, którzy biorą udział w programach rozrywkowych wynajdujących talenty – wręcz przeciwnie, wszyscy im zazdroszczą!

Dlatego właśnie bądź głuchy na negatywne słowa albo pogardliwe teksty. Wynikają najprawdopodobniej ze zwykłej zazdrości.

Pamiętaj też, że przecież nie musisz chwalić się znajomym tym, co robisz. Nie musisz czekać na ich akceptację albo rozmawiać o nowych krokach. Rób swoje, nie patrząc na nich w ogóle. No i przecież zawsze możesz zmienić znajomych, prawda?

Stało się tak w przypadku Jarka:

– Kiedy zacząłem tańczyć, kumple się ze mnie nabijali. Ale potem odnalazłem grupę ludzi, którzy czuli dokładnie to, co ja. Upór, siłę, muzykę, ruch. Mogliśmy godzinami gadać o kolejnych ćwiczeniach, to było coś, co mnie mega cieszyło i dawało powera. Z czasem relacje ze starymi znajomymi się pogorszyły – nie interesowaliśmy się już tym samym, a mnie denerwowały ich teksty na temat czegoś, o czym nie mają pojęcia. Czy żałuję? Absolutnie nie, wręcz przeciwnie. Mam teraz naprawdę zarabistą paczkę znajomych, otwartych na nowe doświadczenia. Jest super – mówi Jarek.

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Warto też czasem pomyśleć, że każdy, kto spełnia swoje marzenia, musi czasem przeciwstawić się opinii innych. I się nią nie przejmować! Powodzenia!

Więcej w kategorii Pasje i hobby

 • Pisanie bloga – ważne zasady! Pisanie bloga – ważne zasady!

  Pasje i hobby

  Pisanie bloga – ważne zasady!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Postanowiłaś pisać blog w formie pamiętnika? Świetnie, to naprawdę dobry pomysł na kontakt z ludźmi i…...

 • Jak pisać bloga? Jak pisać bloga?

  Pasje i hobby

  Jak pisać bloga?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Blogować każdy może, trochę lepiej albo trochę gorzej – tak z pewnością można sparafrazować słowa popularnej...

 • Jak fajnie urządzić swój pokój? Jak fajnie urządzić swój pokój?

  Pasje i hobby

  Jak fajnie urządzić swój pokój?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Patrzysz na swój pokój i… stwierdzasz, że czegoś mu brakuje. Niby jest fajny, ale jednak nieco...

 • Talent – co z nim zrobić? Talent – co z nim zrobić?

  Pasje i hobby

  Talent – co z nim zrobić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Istnieje pogląd głoszący, że każdy z nas ma jakiś talent. Nie wiadomo, czy jest to do...

 • Chcę mieć psa, ale moi rodzice się nie zgadzają! Chcę mieć psa, ale moi rodzice się nie zgadzają!

  Pasje i hobby

  Chcę mieć psa, ale moi rodzice się nie zgadzają!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Posiadanie psa dziecinnym marzeniem? Nic z tych rzeczy! Wielu nastolatków również o tym myśli, ale… niestety,...

 • Jak dobrze tańczyć na imprezie? Jak dobrze tańczyć na imprezie?

  Pasje i hobby

  Jak dobrze tańczyć na imprezie?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomocy! Kompletnie nie umiem tańczyć! Do tej pory wydawało mi się, że jest inaczej, ale kumpel...

 • Talent literacki – jak go pielęgnować i rozwijać? Talent literacki – jak go pielęgnować i rozwijać?

  Kariera i praca

  Talent literacki – jak go pielęgnować i rozwijać?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Wszyscy ci mówią, że świetnie piszesz? Zasady ortografii masz w małym paluszku, a kiedy się rozpiszesz,...

 • Chcesz być gwiazdą Instagrama? Poznaj prawdę! Chcesz być gwiazdą Instagrama? Poznaj prawdę!

  Pasje i hobby

  Chcesz być gwiazdą Instagrama? Poznaj prawdę!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Przeglądając zdjęcia na Instagramie, łatwo wpaść w depresję. Pozazdrościć innym ich pięknego, perfekcyjnego, barwnego i wystylizowanego...

 • Krótki kurs fotografii – jak robić fajne zdjęcia? Krótki kurs fotografii – jak robić fajne zdjęcia?

  Pasje i hobby

  Krótki kurs fotografii – jak robić fajne zdjęcia?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Marzy ci się kariera fotografa? A może nie wiążesz z tym zawodem swojej przyszłości, ale po...

 • Chcę mieć motor! Chcę mieć motor!

  Pasje i hobby

  Chcę mieć motor!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Posiadanie motoru jest często spotykanym marzeniem – nie tylko wśród nastolatków. Jednak ci ostatni mają z...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.