Połącz się z nami

Pasje i hobby

Jak pisać bloga?

Blogować każdy może, trochę lepiej albo trochę gorzej – tak z pewnością można sparafrazować słowa popularnej piosenki. W Internecie istnieją tysiące blogów, o różnych kategoriach tematycznych… i cieszące się różnym zainteresowaniem. Jak pisać bloga, żeby na jego stronę wchodziło mnóstwo osób?

Spokojnie, to tylko blog!
Na początek warto wyjaśnić pewną bardzo ważną zasadę. Blogi, która cieszą się największym zainteresowaniem to te, które wydają się powstawać.. od niechcenia. Jeśli więc pragniesz zrobić naprawdę ciekawą stronę, która znajdzie swoich wielbicieli, nie podchodź do tego jak do interesu albo sposobu na zarabianie. Potraktuj to tylko jak hobby, coś nowego w twoim życiu. Takie podejście sprawi, że nie będziesz się denerwować, a co za tym idzie – pisanie zacznie sprawiać ci przyjemność. I wtedy najczęściej wychodzą najlepsze materiały .

Jaki temat?
To podstawowe pytanie, jakie zadają sobie początkujący blogerzy – o czym pisać? Warto najpierw wyjaśnić, czego nie robić. Nie pisz o czymś dlatego, że tak robią twoi znajomi, więc to jest modne. Jeśli nie interesuje cię np. moda, szybko zapomnisz o blogu z takim tematem przewodnim i dodatkowo nabierzesz negatywnego nastawienia do blogowania w ogóle.

Nie wybieraj także tematów, które z góry mają ograniczoną tematykę. Taki błąd zrobiła Ania (15 lat) z Warszawy:

„Pewnego dnia strasznie się nudziłam. Siedziałam przed komputerem, szukając czegoś „na siłę”, w końcu pomyślałam, że przecież dużo ludzi się nudzi – zacznę więc pisać… o nudzie! Weszłam na stronę, na której mogłam założyć darmowego bloga i zaczęłam pisać o nudzie. Czym jest nuda, jak można z nią walczyć i tak dalej. Strasznie mi się to spodobało! Niestety, po tygodniu… nie miałam już o czym pisać. W końcu blog umarł śmiercią naturalną, chociaż kilka osób zostawiło mi pozytywne komentarze.”

Jeśli nie chcesz powtórzyć błędu Ani, zastanów się dokładnie, o czym chcesz pisać. Nie sugeruj się chwilowym pomysłem, ale dobrze go przemyśl. Najważniejsza zasada jest taka, by pisać o tym, co ciebie naprawdę interesuje. Jeśli interesuje cię kultura chińska – pisz o tym. I nie martw się, że coś nie będzie „na topie” – kiedyś pisanie o modzie też nie było na czasie.

Regularność
Silnikiem twojego bloga będą twoje wpisy. Niezwykle ważna jest tutaj twoja cierpliwość – nie licz na setki komentarzy po dwóch tygodniach wpisów. Nie zniechęcaj się i pisz regularnie – z czasem zdobędziesz grono swoich fanów.

Reklama
Co zrobić, aby zareklamować swój blog? Istnieje na to kilka sposób. Jednym z nich jest odwiedzanie innych stron i pozostawianie komentarzy na stronie autorów. Z czasem masz okazję zostać „przyjacielem” – czyli adres do twojej strony zostanie umieszczony na blogu kogoś innego. A to już potęguje ilość wejść.

Zdjęcia
Pytanie, przed którym staje każdy bloger, brzmi: „Czy dodawać zdjęcia?”. Odpowiedź jest jedna – jak najbardziej tak! Zdjęcia dodają atrakcyjności, wzbogacają twoją stronę i dodają jej autentyczności. Ale – uwaga! Nie oznacza to, że musisz pokazywać swoją twarz. Jeśli się krępujesz albo chcesz dodać blogowi nieco tajemniczości, możesz robić zdjęcia tak, aby twoja twarz była ukryta. Oczywiście, możesz również po prostu się pokazać – to też będzie mile widziane, chociaż wówczas nie będziesz już anonimowy. A to czasem ogranicza twórczość.

Wytrwałość i pasja
Te dwa słowa nie są obce tym, którzy stworzyli blogi o ogromnej popularności. Jeśli zatem i ty chcesz do nich dołączyć, pamiętaj, by nie zrażać się początkującym brakiem odwiedzających i przede wszystkim – by pisać o tym, co cię naprawdę interesuje.

Więcej w kategorii Pasje i hobby

 • Pasje i hobby

  Jak przekonać rodziców do psa?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Marzy mi się pies. Nie chodzi o zwykłą zachciewajkę. Raczej o to, że jestem osobą dość...

 • Pasje i hobby

  Pisanie bloga – ważne zasady!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Postanowiłaś pisać blog w formie pamiętnika? Świetnie, to naprawdę dobry pomysł na kontakt z ludźmi i…...

 • Pasje i hobby

  Jak fajnie urządzić swój pokój?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Patrzysz na swój pokój i… stwierdzasz, że czegoś mu brakuje. Niby jest fajny, ale jednak nieco...

 • Kariera i praca

  Planujesz zostać kosmetyczką? Musisz to wiedzieć!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Wiele młodych dziewczyn planuje zostać kosmetyczkami. Myślą o lekkim, przyjemnym zawodzie, kontakcie z ludźmi, dostępie do...

 • Pasje i hobby

  Jak dobrze tańczyć na imprezie?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomocy! Kompletnie nie umiem tańczyć! Do tej pory wydawało mi się, że jest inaczej, ale kumpel...

Do góry