Połącz się z nami

Szycie na maszynie – hobby dla nastolatki?

Moda

Szycie na maszynie – hobby dla nastolatki?

Jeśli masz naście lat i brakuje ci pomysłu na jakąś własną pasję (a na pewno chciałabyś ją mieć), to dobrym pomysłem jest spróbowanie… szycia na maszynie. Brzmi jakoś niedorzecznie, prawda? A jednak – naprawdę warto spróbować. Jeśli tylko lubisz tworzenie albo ciągle narzekasz na mało ubrań w szafie, to to naprawdę idealna dla ciebie propozycja!

Dlaczego warto szyć na maszynie?

Szycie na maszynie to dobry pomysł na hobby. Jest tak z kilku powodów:

  • To mega rozwijające

W szyciu z dnia na dzień dokonuje się postępów. Jednego dnia nie wiesz, jak włożyć nić, tydzień później robisz sobie niesamowite czapki z wybranych materiałów. Uczysz się czegoś nowego i… nie masz dość!

  • To sposób na zaoszczędzenie pieniędzy

Uszycie czegoś jest często o wiele tańsze, niż kupienie podobnej rzeczy. Oczywiście trzeba kupować tkaniny, ale… możesz też inaczej. Czy wiesz, że w Polsce jest szyjąca blogerka, który robi furorę, korzystając tylko z tkanin dostępnych w lumpeksie? Dziewczyna szyje sobie ciuchy ze starych ubrań albo zasłon. Jej odzież jest ładna, modna i mega tania.

  • To jest proste

Oczywiście nikt nie twierdzi, że z dnia na dzień staniesz się najbardziej doświadczoną krawcową świata, a piątego dnia przy maszynie będzie w stanie stworzyć suknię ślubną – no cóż, tak nie będzie. Ale nie jest to aż takie trudne, jakby się wydawało. Gdy opanuje się już podstawy, zaczyna się prawdziwa zabawa.

  • To imponuje innym

Kiedy zaczniesz szyć, staniesz się kimś, kto imponuje innym. Autorytetem w jakiejś dziedzinie. Będą o tobie mówić: „Ty, a wiesz, że ona umie szyć na maszynie? I to jak, szok!” – fajna perspektywa, prawda?

  • To przynosi wielką satysfakcję

Olbrzymią! Kiedy coś sobie uszyjesz, będzie to maskotka/ozdoba na choinkę/poszewka na poduszkę/spódnica, poczujesz ogromną dumę i zadowolenie z siebie. Bo jest to dzieło, które wyszło spod twoich rąk.

Jak szyć na maszynie?

Oczywiście przede wszystkim – potrzebujesz maszyny. Zapewne od razu pomyślisz, że cię na nią nie stać, ale spokojnie! Po pierwsze, porozmawiaj z mamą, ciociami, babcią. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że któraś z nich posiada maszynę – stojącą i kurzącą się w szafie. Nie myśl sobie, że jest za stara i przez to nie uszyje niczego dobrego. Wiele krawcowych korzysta ze starych, dobrych maszyn – są solidnie wykonane i niezawodne.

Oczywiście może się też okazać, że niestety nikt nie ma dla ciebie maszyny – trudno. W takiej sytuacji poprzeglądaj oferty na różnych stronach sprzedażowych. Używaną maszynę z wieloma ściegami i bajerami dostaniesz już nawet za 150 złotych. Możesz więc poprosić o nią z okazji zbliżających się urodzin albo zwyczajnie uzbierać z kieszonkowego. Da się, na pewno!

Kiedy już usiądziesz pierwszy raz przed maszyną, warto poprosić kogoś doświadczonego o wytłumaczenie, w czym rzecz – unikniesz tym samym zmagania się ze sprzętem. Jeśli nie znasz nikogo takiego, to koniecznie korzystaj z instrukcji – istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz ją w Internecie.

Na początek rób łatwe rzeczy – tak, aby nie zniechęcić się do szycia i odkryć, że to naprawdę może być przyjemne. Idealnie sprawdzą się tutaj wszelkiego rodzaju ozdoby – np. choinkowe małe serduszka czy dzwoneczki. Szyje się je na lewej stronie, potem wywraca i uzupełnia watą lub kulką silikonową. Proste, przyjemne i wciągające.

Na koniec mała uwaga – pamiętasz, że żyjesz w czasach Internetu. Trudno przecenić wartość tego, gdy chodzi o szycie. Tutoriale, instrukcje, zdjęcia, grupy wsparcia – wszystko znajdziesz w sieci. O szczegółach mówi 18-letnia Iga:

– Szyć zaczęłam rok temu. Obserwowałam, jak robi to moja babcia i też nabrałam ochoty. Ale początki szły mi źle, maszyna plątała nici. Zaczęłam więc szperać w necie i odkryłam, że to kopalnia wiedzy. Serio, kopalnia bez dna. Stron o szyciu jest pewnie z milion, dodatkowo są naprawdę świetne grupy wsparcia na fejsie. Zapisałam się do kilku  i to był dobry ruch. Gdy miałam problem, robiłam zdjęcia, a dziewczyny do razu mi wysyłały swoje pomysły na rozwiązanie kłopotu. Od tamtego czasu szycie stało się moją ogromną pasją. Teraz sama robię sobie ciuchy, a inni tylko pytają, skąd je mam. Fantastyczne hobby – mówi Iga.

Zachęcona? A zatem do dzieła – zacznij od przepytania kobiet w rodzinie, czy któraś nie ma może zapomnianej już maszyny…

Więcej w kategorii Moda

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.