Połącz się z nami

Jak łączyć kolory w ubiorze? Nasz praktyczny przewodnik.

Moda

Jak łączyć kolory w ubiorze? Nasz praktyczny przewodnik.

Nawet, jeśli wiesz, co w aktualnym sezonie jest modne i w dodatku masz pieniędzy na regularne zakupy ciuchowe, to niestety nie zawsze oznacza to, że będziesz świetnie dobrana. Oprócz nowych ubrań ważna jest także wiedza, jak je ze sobą łączyć – między innymi pod względem kolorów. I właśnie tym tematem zajmiemy się dzisiaj.

Dobór ubrań pod względem kolorystycznym ma naprawdę wielkie znaczenie. Nie znając podstaw tej wiedzy, możemy zmarnować szansę na naprawdę ciekawą stylizację i zamiast wyglądać świetnie, stworzyć „niegrający” ze sobą zestaw. Komponując swoje ubrania pamiętaj zatem o tym wszystkim, o czym przeczytasz poniżej.

Łącz kolory zgodnie z temperaturą.

Oczywiście nie chodzi o temperaturę powietrza , ale raczej o tony kolorystyczne ubrań. Mianowicie, kolory „ciepłe” pasują do „ciepłych”, „zimne” do „zimnych”. Przykład kolorów ciepłych: czerwony, brązowy, pomarańczowy, beżowy, złoty. Kolory zimne to odcienie niebieskiego, fiolet, róż, jasny „trawiasty” zielony. Czarny i biały są kolorami uniwersalnymi i pasują do wszystkiego.

Łącz różne odcienie takiego samego koloru.

Niektóre osoby twierdzą, że taka stylizacja może być przesadzona, ale to nieprawda. Łączenie różnych odcieni jednego koloru jest nie tylko przyjemne dla oka, ale tez konieczne dla zrównoważenia różnych dodatków. Świetnie wyglądają np. buty w kolorze ciemnego brązu połączone z jasno – brązową torebką. Nic nie stoi także na przeszkodzie, ale do granatowej sukienki założyć jasnoniebieski sweter (albo odwrotnie).

Dobieraj kolory ubrań według wzorów.

Już wyjaśniamy J. Mianowicie, powiedzmy, że zakładasz wzorzystą bluzeczkę – w różne „esy – floresy”. Nie wiesz, jakie spodnie do niej założyć, jakie dodatki będą pasowały. To jednak naprawdę prosta sprawa. Pozostałe ubrania dobieraj tak, by były takiego samego, jak przynajmniej jeden akcent na bluzce. Więc jeśli na bluzeczce występuje błękitny, to spodnie w tym kolorze na pewno będą świetnie pasowały.

Miej w szafie kilka ubrań w kolorze uniwersalnym.

Warto mieć je po to, by w razie trudności w uzupełnieniu stylizacja mieć po co sięgnąć. Jeśli sądzisz, że takim kolorem uniwersalnym jest tylko czarny, to się mylisz. Masz do wyboru biel, beże oraz szarości – pasują niemal do wszystkiego.

Nie łącz ciemnego z ciemnym.

Niektóre zestawienia kolorystyczne, choć teoretycznie dobre, wyglądają zbyt ponuro. I zgodnie z tą zasadą, nie powinnaś łączyć granatu z czernią albo ciemnego brązu z czernią. Taka stylizacja będzie wyglądała mrocznie i ciemno.

Jeśli nie czujesz się pewna, stawiaj na pastele.

Załóżmy, że jeszcze nie czujesz się specjalistką od doboru kolorów. W takiej sytuacji nie szalej z różnymi zestawieniami, ale na początek wybieraj delikatne pastele. Są teraz wyjątkowo modne, a jeśli nawet coś pójdzie nie tak, nie będzie to aż tak widoczne.

Mocny kolor? Tylko pojedynczo.

Powiedzmy, że bardzo podobają ci się kolory „neonowe” – np. róż i limonka. Świetnie i brawa za odwagę, ale.. nie łącz tych barw. Jeśli w stylizacje jest już jeden mocny kolor (np. limonkowa torebka), to reszta musi stanowić dla niego tło.

Złoto i srebro – dodatki też mają kolory!

Jednym z częstych błędów, jakie popełniają nastolatki, jest omijanie faktu, że złoto i srebro to też kolory. Zdarza się zatem, że dziewczyna zakłada wszystkie ubrania w ciepłych odcieniach, a do tego nosi srebrną biżuterią. Tak, to właśnie błąd.

Złoto zakładamy do ciepłych kolorów, srebro do chłodnych.

Nasze pewniaki – odważne połączenia!

Na koniec – mała ściągawka. Oto pewniaki, dzięki którym na pewno będzie wyglądała dobrze.

  • granat i róż – czyli np. różowa sukienka i granatowa marynarka/sweterek.
  • granat, czerwień i biel – to podstawowe kolory z grupy marynistycznych. Zawsze ze sobą grają.
  • żółty, pomarańczowy, zielony – to tzw. świeże barwy, przywodzące na myśl wiosenne rośliny i słońce. Zawsze do siebie pasują.
  • burgund i pomarańcz – oba przygaszone i raczej ciemniejsze. Super zestawienie, choć trzeba przyznać – odważne.
  • musztarda plus fuksja – zawsze w modzie.
  • miętowy i czerwony – choć pozornie z innej bajki, zawsze do siebie pasują.
  • kobaltowy i czerwony – z zastrzeżeniem, że czerwony tylko w dodatkach!

Więcej w kategorii Moda

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.