Połącz się z nami

Depresja u młodzieży – objawy i leczenie

Psychologia

Depresja u młodzieży – objawy i leczenie

W ostatnich latach o depresji mówi się naprawdę sporo – jednak głównie w kontekście dorosłych osób. Depresję u młodzieży jest trudno zdiagnozować, po części dlatego, że wiele objawów zrzuca się na „trudny czas dorastania”. Jednak depresja występuje u młodych ludzi. I jeśli widzisz u siebie albo u kogoś jej objawy, to koniecznie coś z tym zrób.

Depresja to poważna choroba i na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę. To nie błahostka albo wymysł, na który pomagają słowa: „No weź się w garść”. Dlatego tak ważne jest, abyś przeczytał/-a ten artykuł i  w razie potrzeby – sięgnął/-ęła po pomoc.

Skąd ta depresja?

Skąd w ogóle bierze się depresja u młodzieży? Cóż, przyczyny bywają przeróżne. Częściowo odpowiadają za to zmiany hormonalne, częściowo rodzinne uwarunkowania, czasem ktoś ma psychikę „podatną” na takie, a nie inne choroby. Tego typu ustalenia są ważne, ale należą już do lekarza – to on, w procesie diagnozy, dojdzie do przyczyn i ustali rodzaj leczenia. Ty musisz skupić się na ocenieniu, czy potrzebujesz pomocy.

Objawy depresji u młodzieży

Na jakie, niepokojące objawy warto zwrócić uwagę?

Smutek, przygnębienie
Osobom w depresji smutek towarzyszy bardzo często. Nie ma określonego źródła i jest trudny do pokonania – ot, po prostu budzisz się z obniżonym samopoczuciem, nie masz na nic ochoty. Szczegółowo mówi o tym Emilia:

– Zanim wykryto u mnie depresję, bardzo często bywałam przygnębiona. Po prostu wszystko mnie dołowało, nie cieszyły mnie takie zwyczajne rzeczy. Na samą myśl, że mam iść do szkoły, chciało mi się płakać. Zupełnie, jakby ktoś wykradł mi taką typową radość życia – wspomina Emilia.

Zmęczenie
Jeśli jeszcze jakiś czas temu poziom twojej energii był całkiem przyzwoity, a teraz nie masz siły niemalże na nic, to jest to niepokojący objaw. Szczegóły podaje Sebastian:

– Co tu dużo mówić – nic mi się nie chciało. Najchętniej spałbym całymi dniami. Zachowywałem się tak, jakbym miał za sobą 16 godzin ciężkiej pracy fizycznej, trudno było mi nawet się ruszyć gdzieś. Przestałem chodzić na imprezy, bo wolałem spać. Pobyt w szkole był dla mnie męczarnią – mówi Sebastian.

Porzucenie zainteresowań
Kiedyś miałeś/-łaś swoje zainteresowania, wiele rzeczy cię cieszyło i wszystko wydawało się po prostu ciekawe, a teraz jest zupełnie odwrotnie? Masz wrażenie, że wszystko jest bez sensu, więc nie warto w ogóle się zabierać, a dodatkowo każda czynność wieje nudą? To także symptom depresji – warto o tym wiedzieć.

Problemy ze snem
Niby czujesz się zmęczony/-a, ale nie możesz spać? Albo wręcz przeciwnie, czujesz, że mógłbyś albo mogłabyś spać całymi dniami i nocami? Kłopoty ze snem są typowe dla depresji. Jeśli występują z innymi objawami, to jest to już dość jasny obraz choroby.

Zmiany apetytu
Osoby chorujące na depresję albo jedzą nienaturalnie dużo albo wręcz unikają jedzenia. Tak było w przypadku Karoliny:

– Depresja kompletnie odebrała mi apetyt. Zupełnie, mogłabym w ogóle nie jeść. Wszystko było bez smaku! Z kolei u mojej cioci było odwrotnie, jadła strasznie dużo, bo była chora. W ogóle nie przejmowała się swoją figurą, zresztą – ja też nie, chociaż od chudnięcia wyglądałam już naprawdę brzydko. Bardzo źle to wspominam, jakbym była zbyt zmęczona, żeby odczuwać apetyt – przypomina sobie Karolina.

Napięcie i niepokój
Osoby chorujące na depresję stale odczuwają niepokój, jakby ciągle się bały, że zaraz stanie się coś złego. Nie potrafią „wyluzować”, przez co są bardzo poirytowane, złością reagują także na próby pocieszania albo rozbawiania.

Pogorszenie wyników w nauce
Jeśli czujesz wszystko to, co powyżej i wpływa to na twoje oceny, to jest to już naprawdę mocno niepokojący objaw – w dużej mierze świadczy właśnie o depresji. Często bywa tak, że osoba, która dobrze się uczy, nagle zupełnie „odpuszcza”. Po pierwsze dlatego, że nie ma siły na naukę, po drugie – bo już jej na niczym nie zależy.

Spadek samooceny
Innymi słowy – ciągle czujesz się beznadziejnie! Magda wspomina to w następujący sposób:

– To było straszne, naprawdę. Czułam się beznadziejna, brzydka, głupia i nieinteresująca. W każdym widziałam coś fajnego, w sobie – nic. Nie mogłam pomyśleć o sobie dobrze, jakbym się zablokowała. Chciało mi się ciągle ryczeć nad swoją beznadziejnością. Dziwiłam się, że ktoś w ogóle chce się ze mną spotykać – mówi Magda.

Samookaleczenia
W depresji często pojawia się chęć wyładowania smutku i „ukarania się” za swoją „beznadziejność”. Stąd też u wiele nastolatków rodzi się pomysł okaleczania się. To poważny objaw depresji.

Dolegliwości natury fizycznej
Innymi słowy – często boli cię żołądek albo głowa, masz biegunki albo nawet nudności. Typowe są także bóle w klatce piersiowej. Odczuwany stres odbija się na zdrowiu, czego właśnie są tego typu objawy.

Ciągłe wkurzenie? To także objaw depresji!

Warto dodać, że charakterystycznym objawem depresji u nastolatków jest przede wszystkim ciągłe podenerwowanie. Wiele młodych ludzi, którzy pokonali depresję, wspomina, jak denerwowało ich niemal wszystko. Słowa znajomych albo w ogóle ich obecność, próby pocieszania przez ukochane osoby, w tym nawet chłopaka albo dziewczynę – po prostu wszystko. Wzbierająca agresja jest nie do wytrzymania – i to także objaw choroby.

Co robić gdy sądzisz, że masz depresję?

Jeśli widzisz u siebie następujące objawy, nie czekaj – po prostu udaj się do psychologa. Może być to ktoś ze szkoły, ale – jeśli nie chcesz, by ktoś dowiedział się o twoich problemach, może być to zupełnie inny psycholog. Ważne, żeby zacząć coś z tym robić. Dobrze jest także powiedzieć o swoich podejrzeniach zaufanej osobie i poprosić ją o pomoc – razem jest zdecydowanie łatwiej. Jedno jest pewne i musisz o tym pamiętać – brak reakcji nie przyniesie pomocy. I na pewno nie będzie tak, że sytuacja poprawi się ot tak sobie tylko dlatego, ze nastał kolejny dzień.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.