Połącz się z nami

Uzależnienie od bycia w związku

Psychologia

Uzależnienie od bycia w związku

Niektórzy są w stanie żyć jako single całe, długie lata. Dla innych jest to raczej trudne. Jeszcze inni z kolei absolutnie nie wyobrażają sobie nawet miesiąca bez chłopaka czy dziewczyny. To osoby, które są uzależnione od bycia w związku. Dowiedz się, czy też do nich należysz.

Oto oznaki uzależnienia od związku – niebezpiecznego nałogu, który odbiera zdrowe spojrzenie na wiele spraw i uniemożliwia podejmowanie dobrych dla samego siebie decyzji:

Kiedy nie masz nikogo, czujesz się gorsza/-y.
Posiadanie chłopaka czy dziewczyny jest dla ciebie wyznacznikiem wysokiej lub niskiej samooceny. Masz kogoś? Jest świetnie, czujesz, że jesteś coś wart/-a, nie myślisz o sobie krytycznie. Kiedy jednak tylko rozstajecie się, zaczynasz czuć się beznadziejnie. Bycie samemu czy samej powoduje, że czujesz lęk i niepewność. Bardziej odczuwasz swoje kompleksy. Obawiasz się, że nigdy już nikogo nie znajdziesz. Zazdrościsz wszystkim, którzy są w związku, a dziewczyny mające chłopaków wydają ci się piękniejsze, zabawniejsze i fajniejsze. Oczywiście wszystkie pary jawią ci się jako niesamowicie szczęśliwe.

Wolisz mieć kogokolwiek niż nikogo.
Kiedy tylko kończysz jeden związek, błyskawicznie rzucasz się na pierwszą, lepszą okazję bycia z kimś innym. Bez chłopaka czy dziewczyny czujesz się beznadziejnie i chcesz szybko zakończyć ten stan. Chcesz znowu pisać z nim czy z nią smsy, mówić: „mój chłopak” albo „moja dziewczyna”, ubierać się specjalnie dla niego i być w świecie ludzi w związkach. To dla ciebie tak ważne, że ignorujesz fakt, że nowy partner czy partnerka może do ciebie nie pasować.

Oczywiście w ten sposób zamykasz sobie drogę do prawdziwej miłości. Nie wiadomo, czy osoba, który byłaby dla ciebie stworzona, nie rezygnuje z prób kontaktu dowiadując się o tym, że nie jesteś sam/-a. Nie wszyscy lubią „bić się” o kogoś, kto jest zajęty.

Zawsze szukasz okazji do flirtu.
To twój żywioł. Nieważne, czy kogoś masz czy też nie – uwielbiasz flirt i nie możesz się powstrzymać, gdy masz ku niemu okazję. Bycie podrywaną czy podrywanym poprawia ci humor i podwyższa samoocenę. Być może traktujesz to też jako swego rodzaju upewnianie się, że w razie czego wciąż jesteś w stanie znaleźć nowego partnera.

Problem w tym, że w ten sposób krzywdzisz tych, którzy aktualnie są z tobą związani. Nikt nie lubi, gdy bliska nam osoba z kimś flirtuje…

Zmieniasz partnerów jak rękawiczki.
Albo partnerki, oczywiście. Może to wynikać z uzależnienia od pierwszej fazy związku – tej, w której pojawiają się motylki w brzuchu, w której wszystko jest fantastyczne i niesamowite, a myśli same biegną w jej lub jego stronę. To czas, w którym wybrana osoba nie ma wad w naszych oczach.

Niestety, jeśli znikasz w momencie, w którym okres zauroczenia mija, to nie masz szansy na doświadczenie prawdziwej miłości, opartej na zaufaniu, wspólnych przeżyciach i pokonywaniu trudności. A szkoda, bo to także piękne uczucie!

Tkwisz w toksycznym związku ze strachu przed byciem sam/-a.
On jest nieprzyjemny, agresywny, zlewa cię, flirtuje z innymi albo nawet zdradza, a ty… wybaczasz, bo tak bardzo, bardzo boisz się być sama! To fatalny sposób postępowania, typowy dla osób uzależnionych od swojego związku i bliskiej osoby. Można to zrozumieć, ale jedno jest pewne – taki związek nigdy nie da ci szczęścia. Warto zrobić krok do przodu, rzucić się na głęboką wodę, powiedzieć: „koniec”, przeżyć kilka tygodni, by w końcu poczuć szczęście wolnej osoby. Bo w tym przypadku bycie samemu jest naprawdę lepsze!

Zdarza ci się wychodzić tylko po to, żeby kogoś poznać!
Taki przykład: masz ochotę na spokojny wieczór, kocyk i film. Ale i tak wychodzisz, bo nie możesz zaprzepaścić okazji na poznanie kogoś – tak bardzo tego pragniesz!

W twoich oczach czai się desperacja, możesz nam wierzyć. A ona nie tylko nie przyciąga, ale nie jest dobra dla danej osoby. Warto poczuć się szczęśliwym niezależnie od tego, czy posiadamy partnera – on nie świadczy o jakości naszego życia!

Szukasz partnera wszelkimi kanałami.
FB, aplikacje randkowe, tradycyjne portale internetowe dla samotnych, chat oraz oczywiście klasyczne okoliczności na żywo – nie przepuścisz żadnej okazji, by „upolować” nowego chłopaka czy dziewczynę. A przecież miłość nie zawsze tak przychodzi. I czasem warto dać sobie odrobinę oddechu.

Więcej w kategorii Psychologia

  • Jestem „szkolną ofiarą” Jestem „szkolną ofiarą”

    Psychologia

    Jestem „szkolną ofiarą”

    Autor: Redakcja TeenZone

    Sabina, 16 lat: Od pierwszej klasy szkoły podstawowej, zawsze byłam "tą inną", kujonką, można nawet powiedzieć...

  • Lumpeks – okazja czy obciach? Lumpeks – okazja czy obciach?

    Psychologia

    Lumpeks – okazja czy obciach?

    Autor: Redakcja TeenZone

    Jeśli należysz do zdecydowanej większości polskich nastolatków, twoje miesięczne kieszonkowe raczej nie należy do wielkich –...

  • Trudny temat: życie po gwałcie Trudny temat: życie po gwałcie

    Psychologia

    Trudny temat: życie po gwałcie

    Autor: Redakcja TeenZone

    Każdego dnia wiele kobiet zostaje zgwałconych. Spora część z nich to nastolatki. Sprawcą bywa osoba obca,...

  • Jestem ateistą/-tką – jak rozmawiać o tym z rodziną? Jestem ateistą/-tką – jak rozmawiać o tym z rodziną?

    Psychologia

    Jestem ateistą/-tką – jak rozmawiać o tym z rodziną?

    Autor: Redakcja TeenZone

    „Mam dość nietypowy problem. Chodzi o to, że wywodzę się z bardzo wierzącej rodziny. Wszyscy biegają...

  • Związek po zdradzie – tak czy nie? Związek po zdradzie – tak czy nie?

    Psychologia

    Związek po zdradzie – tak czy nie?

    Autor: Redakcja TeenZone

    „Jakiś czas temu dowiedziałam się, że mój chłopak całował się na imprezie z taką jedną Anią....

  • Rodzice nie akceptują mojego związku! Rodzice nie akceptują mojego związku!

    Rodzina

    Rodzice nie akceptują mojego związku!

    Autor: Redakcja TeenZone

    Zakochałaś się? Zakochałeś się? Świetnie, jesteś w jednym z najpiękniejszych momentów swojego życia. Zapewne chcesz podzielić...

  • Jak przedstawić rodzicom chłopaka? Jak przedstawić rodzicom chłopaka?

    Psychologia

    Jak przedstawić rodzicom chłopaka?

    Autor: Redakcja TeenZone

    Julia, 15 lat: Od kilku miesięcy spotykam się potajemnie z dwa lata starszym chłopakiem. To mój...

  • Fakty o długich związkach – znasz je? Fakty o długich związkach – znasz je?

    Psychologia

    Fakty o długich związkach – znasz je?

    Autor: Redakcja TeenZone

    Większość z nas marzy o długim, pełnym miłości związku. Wyobrażamy go sobie jak idyllę, mlekiem i...

  • Moja przyjaciółka jest gruba! Moja przyjaciółka jest gruba!

    Przyjaźń

    Moja przyjaciółka jest gruba!

    Autor: Redakcja TeenZone

    „Mam pewien problem – albo raczej znam kogoś, kto ma problem, ale nie potrafi się do...

  • Jak zerwać z chłopakiem? Jak zerwać z chłopakiem?

    Związki

    Jak zerwać z chłopakiem?

    Autor: Redakcja TeenZone

    Laura, 17 lat: Jestem ze swoim obecnym chłopakiem od ponad 2 lat. Początkowo wszystko dobrze się...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.