Połącz się z nami

Uzależnienie od bycia w związku

Psychologia

Uzależnienie od bycia w związku

Niektórzy są w stanie żyć jako single całe, długie lata. Dla innych jest to raczej trudne. Jeszcze inni z kolei absolutnie nie wyobrażają sobie nawet miesiąca bez chłopaka czy dziewczyny. To osoby, które są uzależnione od bycia w związku. Dowiedz się, czy też do nich należysz.

Oto oznaki uzależnienia od związku – niebezpiecznego nałogu, który odbiera zdrowe spojrzenie na wiele spraw i uniemożliwia podejmowanie dobrych dla samego siebie decyzji:

Kiedy nie masz nikogo, czujesz się gorsza/-y.
Posiadanie chłopaka czy dziewczyny jest dla ciebie wyznacznikiem wysokiej lub niskiej samooceny. Masz kogoś? Jest świetnie, czujesz, że jesteś coś wart/-a, nie myślisz o sobie krytycznie. Kiedy jednak tylko rozstajecie się, zaczynasz czuć się beznadziejnie. Bycie samemu czy samej powoduje, że czujesz lęk i niepewność. Bardziej odczuwasz swoje kompleksy. Obawiasz się, że nigdy już nikogo nie znajdziesz. Zazdrościsz wszystkim, którzy są w związku, a dziewczyny mające chłopaków wydają ci się piękniejsze, zabawniejsze i fajniejsze. Oczywiście wszystkie pary jawią ci się jako niesamowicie szczęśliwe.

Wolisz mieć kogokolwiek niż nikogo.
Kiedy tylko kończysz jeden związek, błyskawicznie rzucasz się na pierwszą, lepszą okazję bycia z kimś innym. Bez chłopaka czy dziewczyny czujesz się beznadziejnie i chcesz szybko zakończyć ten stan. Chcesz znowu pisać z nim czy z nią smsy, mówić: „mój chłopak” albo „moja dziewczyna”, ubierać się specjalnie dla niego i być w świecie ludzi w związkach. To dla ciebie tak ważne, że ignorujesz fakt, że nowy partner czy partnerka może do ciebie nie pasować.

Oczywiście w ten sposób zamykasz sobie drogę do prawdziwej miłości. Nie wiadomo, czy osoba, który byłaby dla ciebie stworzona, nie rezygnuje z prób kontaktu dowiadując się o tym, że nie jesteś sam/-a. Nie wszyscy lubią „bić się” o kogoś, kto jest zajęty.

Zawsze szukasz okazji do flirtu.
To twój żywioł. Nieważne, czy kogoś masz czy też nie – uwielbiasz flirt i nie możesz się powstrzymać, gdy masz ku niemu okazję. Bycie podrywaną czy podrywanym poprawia ci humor i podwyższa samoocenę. Być może traktujesz to też jako swego rodzaju upewnianie się, że w razie czego wciąż jesteś w stanie znaleźć nowego partnera.

Problem w tym, że w ten sposób krzywdzisz tych, którzy aktualnie są z tobą związani. Nikt nie lubi, gdy bliska nam osoba z kimś flirtuje…

Zmieniasz partnerów jak rękawiczki.
Albo partnerki, oczywiście. Może to wynikać z uzależnienia od pierwszej fazy związku – tej, w której pojawiają się motylki w brzuchu, w której wszystko jest fantastyczne i niesamowite, a myśli same biegną w jej lub jego stronę. To czas, w którym wybrana osoba nie ma wad w naszych oczach.

Niestety, jeśli znikasz w momencie, w którym okres zauroczenia mija, to nie masz szansy na doświadczenie prawdziwej miłości, opartej na zaufaniu, wspólnych przeżyciach i pokonywaniu trudności. A szkoda, bo to także piękne uczucie!

Tkwisz w toksycznym związku ze strachu przed byciem sam/-a.
On jest nieprzyjemny, agresywny, zlewa cię, flirtuje z innymi albo nawet zdradza, a ty… wybaczasz, bo tak bardzo, bardzo boisz się być sama! To fatalny sposób postępowania, typowy dla osób uzależnionych od swojego związku i bliskiej osoby. Można to zrozumieć, ale jedno jest pewne – taki związek nigdy nie da ci szczęścia. Warto zrobić krok do przodu, rzucić się na głęboką wodę, powiedzieć: „koniec”, przeżyć kilka tygodni, by w końcu poczuć szczęście wolnej osoby. Bo w tym przypadku bycie samemu jest naprawdę lepsze!

Zdarza ci się wychodzić tylko po to, żeby kogoś poznać!
Taki przykład: masz ochotę na spokojny wieczór, kocyk i film. Ale i tak wychodzisz, bo nie możesz zaprzepaścić okazji na poznanie kogoś – tak bardzo tego pragniesz!

W twoich oczach czai się desperacja, możesz nam wierzyć. A ona nie tylko nie przyciąga, ale nie jest dobra dla danej osoby. Warto poczuć się szczęśliwym niezależnie od tego, czy posiadamy partnera – on nie świadczy o jakości naszego życia!

Szukasz partnera wszelkimi kanałami.
FB, aplikacje randkowe, tradycyjne portale internetowe dla samotnych, chat oraz oczywiście klasyczne okoliczności na żywo – nie przepuścisz żadnej okazji, by „upolować” nowego chłopaka czy dziewczynę. A przecież miłość nie zawsze tak przychodzi. I czasem warto dać sobie odrobinę oddechu.

Więcej w kategorii Psychologia

 • Pisanie bloga – ważne zasady! Pisanie bloga – ważne zasady!

  Pasje i hobby

  Pisanie bloga – ważne zasady!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Postanowiłaś pisać blog w formie pamiętnika? Świetnie, to naprawdę dobry pomysł na kontakt z ludźmi i…...

 • Czy on mnie też zdradzi? Czy on mnie też zdradzi?

  Związki

  Czy on mnie też zdradzi?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam pewien problem. Otóż spotkałam super chłopaka, Marcina. Bardzo chciałabym, żeby on został moim chłopakiem i...

 • Czego nie robić na randce? Czego nie robić na randce?

  Podrywanie

  Czego nie robić na randce?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Wybierasz się na pierwszą randkę i nie możesz się doczekać? Jednocześnie denerwujesz się, czy dobrze wypadniesz?...

 • Trudne relacje z ojczymem Trudne relacje z ojczymem

  Psychologia

  Trudne relacje z ojczymem

  Autor: Redakcja TeenZone

  Roksana, 14 lat: Moja mama związała się z nowym partnerem. Bardzo go nie lubię ze względu...

 • Moi rodzice nie zgadzają się na (nową) komórkę! Moi rodzice nie zgadzają się na (nową) komórkę!

  Rodzina

  Moi rodzice nie zgadzają się na (nową) komórkę!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Kiedy kilkanaście lat temu telefony wchodziły na rynek, nikt nie wiedział, że niedługo staną się aż...

 • Samotność nastolatków Samotność nastolatków

  Przyjaźń

  Samotność nastolatków

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Moim wielkim problemem jest samotność. Nie wiem już, co mam robić. Ludzie spędzają ze sobą czas,...

 • Wspólne mieszkanie na studiach Wspólne mieszkanie na studiach

  Psychologia

  Wspólne mieszkanie na studiach

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam na imię Ewelina i mam spory problem. Chodzi o to, że właśnie, razem z moim...

 • Jestem poniżana w szkole – co robić? Jestem poniżana w szkole – co robić?

  Psychologia

  Jestem poniżana w szkole – co robić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Od dwóch miesięcy nie chce mi się żyć. Nie wiem już, co mam robić, jak to...

 • Mam myśli samobójcze… Pomocy! Mam myśli samobójcze… Pomocy!

  Psychologia

  Mam myśli samobójcze… Pomocy!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam 15 lat i bardzo poważny problem. Coraz częściej myślę o samobójstwie. Przeglądam strony internetowe, interesują...

 • Nienawidzę mojego rodzeństwa! Nienawidzę mojego rodzeństwa!

  Rodzina

  Nienawidzę mojego rodzeństwa!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Nie ma chyba na świecie osoby, która choć raz w życiu nie zdenerwowałaby się na swojego...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.