Połącz się z nami

Duża wada wzroku – jak nabrać pewności siebie?

Psychologia

Duża wada wzroku – jak nabrać pewności siebie?

Wielu nastolatków i nastolatek ma problem z pewnością siebie. W okresie, kiedy tak bardzo liczy się atrakcyjność fizyczna, nietrudno o kompleksy. Gdy dodatkowo wyróżniamy się wśród rówieśników, na przykład poważną wadą wzroku, pewność siebie znacząco spada. Czy jest jakiś sposób na to, żeby ją nieco… podnieść?

Wiele osób cierpi na poważne wady wzroku różnego typu, nie jest to zatem rzadko spotykany problem. Jeśli jesteś w tym gronie, doskonale wiesz, czym jest zażenowanie grubymi szkłami albo zawstydzenie związane z niemożnością dostrzeżenia pewnych szczegółów otoczenia. Nie martw się – istnieje kilka sposobów na to, aby podnieść pewność siebie i w tym przypadku.

Jak się możesz czuć?

Być może, jeśli przyznałaś lub przyznałeś się komuś do swoich kompleksów, dane ci zostało usłyszeć: „Co? Rozumiem kompleksy z powodu brzydkich zębów czy krzywych nóg, ale z powodu wady wzroku?”. Niestety, osoby dotknięte tym problemem doskonale wiedzą, że owszem, można mieć zaniżoną samoocenę właśnie z racji kłopotów ze wzrokiem. Udowadnia to 14-letnia Martyna:

– Kiedy byłam mała, to chyba mi to tak nie przeszkadzało. Nie ruszało mnie, że mam jakieś kłopoty, bardziej przeszkadzało tak na co dzień, w różnych czynnościach. Ale teraz czuję się gorsza i brzydsza od moich koleżanek. One nie noszą takich grubych okularów, chłopcy się z nich nie śmieją. A ja już wiele razy słyszałam, że gdyby nie te okulary, to byłabym śliczna. Kiedy ktoś na mnie patrzy, to myślę sobie nie, że jest mną zainteresowany, ale raczej, że pewnie szokuje go mój wygląd. Chyba nigdy nie znajdę sobie chłopaka. Kto chciałby być z dziewczyną, która widzi tak mało z odległości dwóch metrów i ma okulary jak denka od słoików? – pyta Martyna.

Jak widać, wada wzroku może być przyczyną wielkiego kompleksu. Jeśli zatem czujesz się podobnie, to po pierwsze – uwierz, nie jesteś sama. Po drugie, możesz skutecznie radzić sobie z własną samooceną. Musisz tylko dowiedzieć się, jak to wszystko „ugryźć’.

Krępujące sytuacje

Czasem jest tak, że nasze kompleksy są właściwie stworzone przez innych ludzi i różne sytuacje. W przypadku wady wzroku wymienia się tu najczęściej głupie komentarze, czyli wszystkie te „Rany, ty naprawdę masz taką dużą wadę? W ogóle coś widzisz?”, przymierzanie okularów i jeszcze bardziej beznadziejne teksty „O matko, jak ty możesz w tym chodzić? Patrzcie, jak śmiesznie wyglądam w jej okularach!” czy w końcu konieczność czytania z tablicy, co szybko „demaskuje” wadę przed całą klasą. Spokojnie – z tymi wszystkimi sytuacjami możesz sobie poradzić.

Po pierwsze, przygotuj sobie gotowe odpowiedzi na głupie pytania albo komentarze. Jeśli ktoś mówi „Rany, jak można tak funkcjonować?!” odpowiadaj „Gorzej byłoby mi z małym mózgiem, ale jak widać po twoim przykładzie, to też możliwe”. Ok, to trochę niegrzeczne, ale przecież osoba rzucająca takie słowa też nie przejawia wielkiego taktu, prawda?

Nie pozwalaj na przymierzanie okularów. Nie musisz się tłumaczyć, po prostu nie i koniec. A jeśli wpadną w czyjeś ręce przypadkiem i zacznie się cyrk pod tytułem „O rany, jak śmiesznie!”, powiedz wprost o swoich uczuciach. Na przykład: „Czy zdajesz sobie sprawę, jakie to dla mnie przykre i zawstydzające?” Takie przedstawienie sprawy bardzo zaskakuje i powoduje natychmiastowe wycofanie się z idiotycznych żartów. Serio – spróbuj.

A szkoła? Tu istnieje prosta metoda. Zamiast z przerażeniem oczekiwać, aż nauczyciel każe ci coś przeczytać z tablicy, porozmawiaj z nim w przerwie, na osobności. Powiedz wprost, że masz dużą wadę wzroku i takie sytuacje są dla ciebie bardzo krępujące, bo nie widzisz ze wskazanej odległości. Nauczyciel na pewno zrozumie, a ty zyskasz spokój.

Uwierz w siebie

Czy wiesz, że wiele osób uważa okularników za dużo bardziej inteligentnych? Twoje okulary sprawiają, że wyglądasz naprawdę mądrze, choć zapewne nie zdajesz sobie nawet z tego sprawy. Uwierz zatem w siebie i zacznij podkreślać urodę swoich oczu – skoro wszyscy zwracają na nie uwagę, to niech wyglądają one jak należy.

A jeżeli okulary ci przeszkadzają lub naprawdę nie możesz zwalczyć kompleksów – porozmawiaj z okulistą i rodzicami o zakupieni soczewek. Dołączysz wówczas do ogromnej grupy osób, dla których duża wada wzroku jest po prostu małą, słodką tajemnicą.

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry