Połącz się z nami

Jestem nastolatką i… będę mamą!

Ciąża

Jestem nastolatką i… będę mamą!

Każdego roku w Polsce rodzi się kilkadziesiąt tysięcy dzieci, których matki są jeszcze nastolatkami. Jeśli i ty właśnie odkryłaś, że jesteś w ciąży, z pewnością czujesz się przerażona, bezradna i oszołomiona, a w twojej głowie powstaje cała masa różnych scenariuszy postępowania. Spokojnie – pamiętaj, by nie podejmować żadnych decyzji pochopnie i dokładnie przeanalizować wszystkie możliwości.

Punkt pierwszy – poszukaj wsparcia

Choć twoim pierwszym pragnieniem jest zapewne zatuszowanie całej sprawy i trzymanie jej w tajemnicy, powinnaś porozmawiać z kimś, kto będzie ci ważnym wsparciem. Niestety, nie zawsze jest to chłopak, który jest ojcem dziecka – czasem i on sam, w przypływie paniki, decyduje się na urwanie kontaktu. Jeśli tak jest, zastanów się dobrze, czy jest ktoś, kto może ci pomóc. Przeanalizuj w głowie, z kim chciałabyś porozmawiać – najlepiej byłoby, aby była to osoba dorosła i doświadczona. Oczywiście, możesz podzielić się wątpliwościami z przyjaciółką, ale zapewne, poza wsparciem psychicznym, nie będzie ona mogła ci pomóc. Może zatem babcia? Zaufana nauczycielka ze szkoły? Ciocia, z którą zawsze miałaś świetny kontakt?

Oczywiście, nawet, jeśli teraz wydaje ci się to niemożliwe, będziesz musiała porozmawiać ze swoimi rodzicami. Trudno oczekiwać, by byli spokojni – taka wiadomość będzie dla nich zapewne druzgocąca i zwyczajnie trudna. Jeśli opcja takiej rozmowy wyjątkowo cię przeraża, poproś kogoś, by był w tej chwili z tobą. Nie wyręczaj się jednak bliskimi w przekazaniu rodzicom tej nowiny – od teraz musisz już być na tyle dojrzała, by sama podejmować takie wyzwania. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Jak powiedzieć rodzicom o ciąży.

Punkt drugi – przemyśl dokładnie kwestię aborcji i nie ulegaj naciskom

Aborcja w naszym kraju jest nielegalna a mimo to, rokrocznie, zabiegowi temu poddaje się wiele kobiet. Duży procent z nich stanowią wystraszone nastolatki w ciąży.

Dla większości nastolatek, które dowiadują się o ciąży, jest ona przerażającym „odkryciem” – do tego stopnia, że pierwszą, logiczną myślą jest ta o aborcji. Zanim dokonasz tego kroku, musisz się jednak bardzo dokładnie zastanowić. Daj sobie kilka dni na oswojenie się z sytuacją i przeanalizowanie wszystkich rozwiązań.

Pamiętaj, że usunięcie ciąży to nie tylko „pozbycie się kłopotu”. W wielu sytuacjach taka decyzja prowadzi do wieloletniej (a czasem dożywotniej) traumy, żalu i wyrzutów sumienia. Syndrom poaborcyjny, bo tak nazywają ten stan specjaliści, dotyczy większości kobiet, które poddały się zabiegowi. Co więcej – w niektórych przypadkach, zwłaszcza, gdy aborcja dokonywana jest u pierwszego, lepszego lekarza, który zgodzi się ją wykonać, zabieg może spowodować duże uszczerbki na twoim zdrowiu. Ostatecznie, istnieje nawet ryzyko, że staniesz się niepłodna albo umrzesz z powodu komplikacji po źle wykonanym zabiegu. To oczywiście bardzo niskie ryzyko – nie można go jednak wykluczyć.

W niektórych sytuacjach nastolatka nie chciałaby usuwać ciąży, ale paniczny strach przed poinformowaniem rodziców o swym odmiennym stanie powoduje, że decyduje się zgodzić na wykonanie aborcji (np. nakłaniana przez chłopaka). Także i w takiej sytuacji zawsze warto zwrócić się do rodziców – bardzo prawdopodobne jest, że po pierwszym szoku zdecydują się wesprzeć Cię w wychowaniu dziecka i tym samym unikniesz błędu, którego mogłabyś żałować przez wiele lat.

Krok trzeci – zastanów się nad innymi rozwiązaniami

Jednym z powodów przerażenia faktem zajścia w ciążę u nastolatki jest oczywiście ogromna zmiana planów życiowych. Masz zatem prawo wyobrażać sobie, że nagle twoje życie zmienia się w gruzy, że nie pójdziesz na wymarzone studia i będziesz musiała wyjść za chłopaka, z którym tak naprawdę nie planowałaś przyszłości. Spokojnie – jest przecież dużo możliwości, by życie nie zmieniło się w tak wielkim stopniu.

Przede wszystkim musisz uświadomić sobie, że możesz oddać dziecko do adopcji. Możesz także oddać je rodzinie w opiekę – dopóki nie usamodzielnisz się w takim stopniu, by przejąć nad nim pełną odpowiedzialność.

Jeśli zdecydujesz się zatrzymać maluszka – nie oznacza to także automatycznie konieczności bycia w związku z ojcem dziecka (czasem zdarza się, że ciąża jest konsekwencją jednorazowego seksu, na przykład podczas imprezy). Wiedz też, że nie zwalnia go to od płacenia alimentów – to dwie osobne kwestie.

Co więcej – przy pomocy rodziny możesz pójść na studia (np. zaoczne). Wszystkie te opcje musisz wielokrotnie rozważyć i zastanowić się, co będzie dla ciebie największym obciążeniem – czy usunięcie ciąży (trzeba też podkreślić, że jest ono w naszym kraju nielegalne), czy zmiana planów życiowych.

Nie taki diabeł straszny…

Choć wizja posiadania dziecka w wieku szesnastu czy siedemnastu lat może być przerażająca, wraz z upływem czasu oszołomienie zamieni się na racjonalne planowanie i rozsądne decyzje. Musisz jednak pamiętać, by w odpowiednim momencie wykazać się dojrzałością, która pozwoli ci na „przyznanie” się do ciąży i stawienie problemom czoła. Powodzenia!

Więcej w kategorii Ciąża

 • Ciąża

  Nastoletni rodzice – jak sobie poradzić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Wiecie już na pewno – ona jest w ciąży. Zapewne jesteście przerażeni, nie wiecie, co dalej....

 • Ciąża

  Chcę być nastoletnią matką!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Wchodzący właśnie na ekrany dokument "Teen Mom" przedstawiający sytuację matek – nastolatek, może z pozoru stwarzać...

 • Ciąża

  Objawy ciąży

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jakie są pierwsze objawy ciąży? To pytanie zadaje sobie każda kobieta, która podejrzewa, że na skutek...

 • Ciąża

  Nastolatka w ciąży

  Autor: Redakcja TeenZone

  Justyna, 16 lat: Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Moje życie legło w gruzach, wszystkie...

 • Ciąża

  Moja mama jest w ciąży!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam 14 lat. Parę dni temu przypadkiem znalazłam w łazience schowany za kosmetyczką test ciążowy... który...

 • Ciąża

  Spóźnia mi się miesiączka!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Dziewczyny, które rozpoczęły już współżycie i którym opóźnia się miesiączka, zwykle zaczynają kojarzyć to spóźnienie z...

 • Ciąża

  Zapłodnienie i pierwsze objawy ciąży

  Autor: Redakcja TeenZone

  Powstanie nowego życia to ogromny przełom i niezwykle ważne wydarzenie. Co jednak musi się wydarzyć, aby...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.