Połącz się z nami

Nastolatka w ciąży

Ciąża

Nastolatka w ciąży

Justyna, 16 lat: Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Moje życie legło w gruzach, wszystkie plany, marzenia, szkoła… Wystarczył jeden stosunek bez zabezpieczenia… Nie mam odwagi powiedzieć o tym rodzicom, bo boję się ich reakcji. Zupełnie nie wiem jak powiedzieć rodzicom o ciąży, gdzie szukać wsparcia i pomocy.

Chociaż media trąbią na temat stosowania antykoncepcji i wciąż przestrzegają przed niechcianą ciążą, to tak zwane „wpadki” zdarzają się nagminnie. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, zbyt dużo alkoholu, bądź naiwne myślenie „będziemy uważać”, by zostać rodzicem. Jeśli nie planujemy zostania mamą/tatą w najbliższym czasie, należy się zabezpieczać! No cóż, czasem w miłosnym uniesieniu nie myślimy o „przyziemnych sprawach”, które mogą zmienić nasze życie o 180 stopni.

„Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem” – trzeba jakoś dostosować się do nowej sytuacji. Pierwszą rzeczą, jaką powinnaś zrobić to rozmowa z ojcem, nienarodzonego jeszcze, dziecka. Ma On prawo wiedzieć o ciąży. Jeśli to Twój stały partner, możesz przedyskutować z Nim jakie macie plany wobec zaistniałej sytuacji: czy w grę wchodzi adopcja, a może decydujecie się wychować dziecko? Pamiętajcie, że aborcja jest prawnie zakazana w Polsce. Rozmawiając pamiętaj też o własnych potrzebach: jeżeli partner postanowi uciec od odpowiedzialności, nie oznacza to, że same nie możemy wychować dziecka.

Kolejnym krokiem, który Cię czeka, jest rozmowa z rodzicami, podczas której musisz powiedzieć rodzicom o ciąży. Nie warto z tym zwlekać – z biegiem czasu, przekazanie tej informacji, będzie stawać się trudniejsze i o wiele bardziej stresujące.

Jak powiedzieć rodzicom o ciąży?

Wiadomo, że najbardziej stresująca może okazać się rozmowa z rodzicami i powiadomienie ich o ciąży. Jednak to rodzice chcą Naszego dobra i, choć może wydawać się inaczej, wspierają Nas w każdej sytuacji. Rozmowę powinnaś rozpocząć spokojnie, bez pośpiechu. Opowiedz o swoich uczuciach: jak żałujesz, że zawiodłaś ich i rozczarowałaś. Daj też czas mamie i tacie na reakcję, odpowiedz na pytania  i wysłuchaj tego co mają do powiedzenia. Przedyskutuj z Nimi jakie rozwiązanie wydaje Ci się najrozsądniejsze. Powinnaś też pokazać rodzicom, że mimo popełnionego błędu jesteś w stanie ponieść konsekwencje. Nie odrzucaj pomocy ofiarowanej przez rodziców, ponieważ będzie Ci ona potrzebna nie tylko do momentu porodu, ale także przy wychowywaniu dziecka i pogodzeniu wielu obowiązków (łącznie ze szkołą i wydatkami) na raz. W przypadku dalszych obaw przed rozmową, można szukać porad i wsparcia u specjalistów, a także w organizacjach i instytucjach pomagających kobietom w ciąży.

Więcej w kategorii Ciąża

 • Jestem nastolatką i… będę mamą! Jestem nastolatką i… będę mamą!

  Ciąża

  Jestem nastolatką i… będę mamą!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Każdego roku w Polsce rodzi się kilkadziesiąt tysięcy dzieci, których matki są jeszcze nastolatkami. Jeśli i...

 • Zapłodnienie i pierwsze objawy ciąży Zapłodnienie i pierwsze objawy ciąży

  Ciąża

  Zapłodnienie i pierwsze objawy ciąży

  Autor: Redakcja TeenZone

  Powstanie nowego życia to ogromny przełom i niezwykle ważne wydarzenie. Co jednak musi się wydarzyć, aby...

 • Nastoletni rodzice – jak sobie poradzić? Nastoletni rodzice – jak sobie poradzić?

  Ciąża

  Nastoletni rodzice – jak sobie poradzić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Wiecie już na pewno – ona jest w ciąży. Zapewne jesteście przerażeni, nie wiecie, co dalej....

 • Spóźnia mi się miesiączka! Spóźnia mi się miesiączka!

  Ciąża

  Spóźnia mi się miesiączka!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Dziewczyny, które rozpoczęły już współżycie i którym opóźnia się miesiączka, zwykle zaczynają kojarzyć to spóźnienie z...

 • Chcę być nastoletnią matką! Chcę być nastoletnią matką!

  Ciąża

  Chcę być nastoletnią matką!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Wchodzący właśnie na ekrany dokument "Teen Mom" przedstawiający sytuację matek – nastolatek, może z pozoru stwarzać...

 • Objawy ciąży Objawy ciąży

  Ciąża

  Objawy ciąży

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jakie są pierwsze objawy ciąży? To pytanie zadaje sobie każda kobieta, która podejrzewa, że na skutek...

 • Moja mama jest w ciąży! Moja mama jest w ciąży!

  Ciąża

  Moja mama jest w ciąży!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam 14 lat. Parę dni temu przypadkiem znalazłam w łazience schowany za kosmetyczką test ciążowy... który...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.