Połącz się z nami

Jesteś nastolatką w ciąży. Co dalej?

Psychologia

Jesteś nastolatką w ciąży. Co dalej?

Wiesz już, że jesteś w ciąży. Wie chłopak, wiedzą rodzice i nauczyciele, po początkowym szoku i stresie sytuacja się stabilizuje. I teraz pytanie – co dalej? O czym musisz wiedzieć, o czym pamiętać? Co ci wolno, a czego nie? Oto mały zarys tego, jak pielęgnować swój odmienny stan.

Nastolatki, które dowiadują się o ciąży, są przede wszystkim zaskoczone i przerażone. Nie myślą o ciąży, o tym, jak o siebie dbać, tylko o znajomych, rodzicach, o całej tej strasznej sytuacji. Ale z czasem, gdy emocje cichną, pojawia się tkliwe uczucia i prawdziwa świadomość pt. „o rany, będę miała dziecko! Wpadka, nie wpadka, będę mamą!” To naturalna kolej rzeczy. I ważne jest, aby w tym momencie dokładnie zorientować się na temat tego, co warto robić dalej.

Co ci wolno, a czego nie?

Teraz, kiedy spodziewasz się dziecka, musisz dbać o siebie w szczególny sposób. A zatem – co ci wolno, a czego nie? Zacznijmy od zakazów.

Na pewno nie wolno ci palić papierosów i pić alkoholu, nie wspominając o np. paleniu trawki. Nie słuchaj tych, którzy twierdzą, że nagłe odstawienie nikotyny to dla organizmu szok, który może zagrażać ciąży. To nieprawda i potwierdzi to każdy ginekolog. Z każdym wciągnięciem dymu z papierosa dostarczasz swojemu dziecku tysiące rakotwórczych substancji. Tysiące. A sięgając po alkohol sprawiasz, że będzie ono narażone na ciężkie choroby.

To oczywiście nie jest łatwe – trudno nagle zrezygnować z wszystkich przyjemności, po które prawdopodobnie sięgają twoi znajomi. Ale ty nosisz dziecko, oni – nie.

Nie wolno ci też intensywnie ćwiczyć, brać bardzo gorących kąpieli, dźwigać ciężkich rzeczy. Lepiej też nie chodź na dyskoteki w klubach – w takich miejscach ktoś może cię popchnąć, niechcący uderzyć albo przygnieść w trakcie tańczenia.

A na co masz przyzwolenie?

Otóż możesz dużo spacerować i w ogóle spotykać się z ludźmi . Możesz też się gimnastykować. Możesz zdrowo jeść, dbając o rozwój swojego dziecka. Temat wydaje się błahy, ale pamiętaj, że w każdej sekundzie ono się rozwija. Tworzy się jego mózg i narządy. Pomożesz mu, dostarczając wartościowych substancji i składników.

Lekarz – jak często?

Jeśli potwierdziłaś już ciążę u lekarza, to zapewne wiesz, jak to wszystko wygląda i kiedy kolejna wizyta. Być może jednak dopiero zrobiłaś test ciążowy, więc wyjaśnijmy wszystko punkt po punkcie.

• W pierwszych tygodniach ciąży lekarz wykonuje USG dopochwowe. Innymi słowy, bierze do ręki coś, co wygląda jak małą laska podłączona do USG i wkłada ci do urządzenie do pochwy. Nie martw się – to zupełnie bezbolesne, choć trochę krępujące.

W trakcie takiej wizyty będziesz mogła zobaczyć na ekranie pęcherzyk (w środku powstanie dziecko) albo już nawet zarodek z bijącym serduszkiem. Twoje dziecko będzie miało wówczas zaledwie kilka milimetrów długości. Jeśli wybierzesz się nieco później (około miesiąc po spodziewanej miesiączce, która się nie pojawiła) – ujrzysz na ekranie dwucentymetrowego człowieczka. To wyjątkowe uczucie, zapamiętasz je do końca życia.

• Kiedy skończysz już 12 tydzień ciąży (sprawdzaj tygodnie w internetowych kalkulatorach), prawdopodobnie USG będzie już wykonywane przez brzuch. Czyli lekarz weźmie do ręki małą sondę i będzie przesuwał ją po brzuchu. Mniej więcej w tym czasie będzie wykonywane jedno z najważniejszych badań, tzw. USG genetyczne. To badanie mające wykluczyć wady rozwojowe u dziecka.

• Kolejne istotne badanie będzie miało miejsce około 20 tygodnia ciąży – to tzw. USG połówkowe. Jest bardzo ważne, bo podczas tego badania ocenia się między innymi budowę serca i mózgu maleństwa.

W trakcie ciąży będzie czekało cię sporo wizyt lekarskich – powinnaś udawać się do ginekologa co cztery tygodnie, jeśli nie będzie żadnych komplikacji. Nie zawsze wizyta będzie przebiegała z badaniem USG, ale często będziesz dostawała skierowanie na badania krwi i moczu.

Przyjemne i niemiłe momenty

Mówi się, że ciąża to magiczny, ale i trudny czas. Cóż, to prawda – niektóre chwile będą dla ciebie magiczne, inne naprawdę przykre.

Piękne będzie to, gdy poczujesz pierwsze ruchy dziecka – będzie to około 20 tygodnia ciąży. Od tej pory będą coraz częstsze i wyraźniejsze, czasem wręcz bolesne. Pod koniec ciąży maluch będzie miał już mało miejsca, więc będzie ruszał się mniej.

Kolejne, cudowne doświadczenie to nowina o płci dziecka – z 99% pewnością można ją stwierdzić po 20 tygodniu ciąży.

A te przykre? Cóż, zacznijmy od mdłości. Zaczynają się od około 8 tygodnia ciąży i trwają czasem przez wiele kolejnych tygodni. W wielu przypadkach jednak mdłości są bardzo delikatne albo nie ma ich wcale .

Po cudownym okresie, w którym z radością zaczniesz zauważać okrąglejszy brzuszek, czeka cię trochę wysiłku. Brzuch będzie bowiem coraz większy, większy i większy… aż w końcu będziesz miała go trochę dosyć. W ostatnim miesiącu ciąży prawdopodobnie będziesz już po prostu marzyć o porodzie.

No i poród – na pewno już słyszałaś wiele strasznych historii, prawda? Niestety, faktem jest, iż poród nie jest łatwym wyzwaniem. Jest szalenie bolesny, czasem trudny, trwa dość długo… ale na jego końcu zawsze jest przecież nagroda. Dodajmy, że warto chodzić do szkoły rodzenia – dzięki temu naprawdę sporo się dowiesz.

Odrzucenie i samotność

Nastoletnie ciężarne nie mają łatwej sytuacji. Przede wszystkim muszą zmienić tryb życia, co w pewnym stopniu wyklucza je z dotychczasowego kręgu znajomych. Jeśli poczujesz, że to cię przygnębia, dołuje i boli – poszukaj wsparcia gdzie indziej. Może internetowe forum dla nastoletnich mam?

Z czasem będzie sporo łatwiej. Przyzwyczaisz się do swojej sytuacji i przekonasz, na kogo ze swoich znajomych wciąż możesz liczyć. Wbrew pozorom, będzie to całkiem przydatna próba przyjaźni . Zatem dbaj o siebie, myśl pozytywnie i nie denerwuj się za mocno – bo i to szkodzi dziecku. Powodzenia!

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.