Połącz się z nami

Jak wytrwać w związku na odległość?

Związki

Jak wytrwać w związku na odległość?

Miało być tak pięknie: wspólne wieczory, imprezy, romantyczne spacery – zwyczajna, zakochana w sobie para i jej codzienne życie. Niestety, okazuje się, że w waszym przypadku wcale nie będzie tak „zwyczajnie” – któreś z was wyjeżdża. Czy życie w związku na odległość jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie z emocjami, które będą wam towarzyszyły?

Nie jesteście sami…

To na początek – w ramach pocieszenia. Istnieje całe mnóstwo związków młodszych i starszych ludzi, którzy żyją w związkach na odległość. Co więcej, pary te wcale nie rozchodzą się tak szybko, jak zapewne teraz wam się wydaje. Jednak, co bardzo istotne, by i wam udało się przetrwać najgorsze chwile rozłąki, musicie kierować się pewnymi wytycznymi. Podajemy zatem szereg wskazówek – jak wytrwać w związku na odległość.

Ufaj i nie dawaj powodów do zazdrości
Zazdrość jest naturalnym towarzyszem związków na odległość. Zastanawiamy się, co robi nasza druga połówka, gdy jest daleko, w obcym mieście, boimy się tego, że pozna kogoś, kto będzie atrakcyjny i zabawny. Niestety, zbyt duża ilość takich myśli może prowadzić do nieuzasadnionych ataków zazdrości. A te zwykle potrafią zniszczyć nawet najpiękniejsze uczucie.

Dlatego właśnie tak ważne jest, abyś potrafiła/potrafił zaufać tej drugiej osobie. Kiedy o niej myślisz, nie wyobrażaj sobie „czarnych scenariuszy”, ale pomyśl, że ona też tęskni. Może właśnie siedzi w kawiarni i zastanawia się, co porabiasz?

Idąc tym samym tropem – nie dawaj powodów do zazdrości. Nie rań ukochanego czy ukochanej tym, że nie odbierasz przez cały dzień telefonów albo opowiadasz o wspaniałym koledze/koleżance. Też nie byłoby ci miło słuchać takich „wiadomości”, prawda?

Planuj, planuj, planuj…
Zarówno to, co czeka was w najbliższej przyszłości („Już niedługo przyjeżdżam i już mam dla ciebie prezent!”), ale też to, co spotka was później („Kochanie, rok minie bardzo szybko, a potem może nawet pójdziemy na te same studia?”) Taki sposób myślenia nie tylko sprawi, że będzie wam się cudownie rozmawiało, ale też pozbawi was negatywnych uczuć, jakie pojawiają się po „narzekającej” rozmowie.

Korzystaj z wszelkich form komunikacji
Czyż może być coś bardziej ułatwiającego związek na odległość, niż aktualne możliwości technologii? Do flirtowania możecie użyć gadu – gadu, do rozmowy przy świecach i kolacji – Skype (tak!), a dla potrzymania cudownego, romantycznego klimatu waszej znajomości – tradycyjnych listów. Nie rezygnuj z tego ostatniego. Wszyscy lubimy otrzymywać ręcznie pisane listy – są bardzo namacalne, czasem zawierają drobny upominek i można je włożyć… pod poduszkę.

Dokładnie planuj wasze spotkania…
… ale nie zapominaj o spontaniczności! Oczywiście będzie wam znacznie przyjemniej, jeśli zamiast siedzieć w pokoju, udacie się na romantyczny, zaplanowany przez ciebie spacer, który skończycie cudownym piknikiem. Ale jeśli coś się nie uda albo przebiegnie inaczej, niż planowałeś/łaś – spokojnie, przecież najważniejsze jest to, że jesteście razem.

Wymyślcie sobie swoje rytuały
Mogą być to prawdziwe drobnostki – mała wiadomość mailowa na dobranoc albo sms z tytułem piosenki, której ma posłuchać ta druga osoba. Mówcie sobie: „dzień dobry” i „dobranoc” albo dzwońcie do siebie zawsze o godzinie 19-tej. Takie małe rzeczy, wydawałoby się – zupełnie niepozorne – sprawią, że poczujecie się znacznie pewniej w związku na odległość. Bo dopóki każde z was pamięta, dopóty jest dobrze, prawda?

Dacie radę!

Choć życie w związku na odległość może wydawać się szalenie trudne – nie jest niemożliwe. Możliwe jest natomiast to, że nawet nie zorientujecie się, kiedy trudny czas upłynie i w końcu będziecie mogli być razem tak często, jak tylko będziecie pragnęli. Powodzenia!

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Związki

 • Psychologia

  Jak być szczęśliwym singlem?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam już tego szczerze dosyć. Wszyscy, ale to wszyscy moi znajomi są w związkach – a...

 • Intymność

  Mój chłopak fatalnie całuje!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam mega problem, pomóżcie. Chodzi o to, że mam chłopaka, Adriana. Jesteśmy ze sobą od dwóch...

 • Związki

  Bez tabu: Mój chłopak się nie myje!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Proszę o pomoc, bo mam naprawdę spory problem. Mianowicie, chodzi o mojego chłopaka Mateusza. Bardzo go...

 • Rodzina

  Rodzice nie akceptują mojego związku!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Zakochałaś się? Zakochałeś się? Świetnie, jesteś w jednym z najpiękniejszych momentów swojego życia. Zapewne chcesz podzielić...

 • Związki

  Chłopak młodszy od dziewczyny

  Autor: Redakcja TeenZone

  Karolina, 16 lat: Zakochałam się w chłopaku, który ma czternaście lat. Spotykamy się potajemnie bo boimy...

Do góry