Połącz się z nami

Jak poradzić sobie z miłosnym odrzuceniem?

Podrywanie

Jak poradzić sobie z miłosnym odrzuceniem?

„Mam duży problem. Chodzi o to, że od jakiegoś czasu podkochuję się w Marcelu. Za radą przyjaciółki postanowiłam powiedzieć mu o swoim uczuciu i zrobiłam to tydzień temu. Niestety, okazało się, że to nie był najlepszy pomysł – Marcel stwierdził, że „woli mnie jako koleżankę”. Teraz nie bardzo wiem, co mam ze sobą zrobić. Głupio mi, gdy go widzę, unikam spotkań. Jak sobie z tym poradzić?” Marta, 15l.

Trudno zaprzeczyć, że sytuacja opisana przez Martę należy do bardzo trudnych. Niestety, życie pisze różne scenariusze i czasami może się okazać, że nasza odwaga w wyznaniu uczuć kończy się uczuciem zażenowania i wrażeniem poniesionej porażki. Czy istnieje jakiś sposób, by to wszystko „poskładać” i jak zachowywać się w towarzystwie danego chłopaka/dziewczyny?

Co możesz czuć?

Na początku warto wyjaśnić, co właściwie możesz czuć tuż po tym, jak zostaniesz odrzucony czy odrzucona, jakie emocje są zupełnie normalne i co właściwie z nimi robić.

Pierwsza reakcja po odrzuceniu to najczęściej uczucie dużego, psychicznego bólu – przecież właśnie straciłaś lub straciłeś realną nadzieję na coś pięknego! Uczucie przykrości może być tak wielkie, że będzie ci się wydawać, że nigdy już nie dojdziesz do siebie. Spokojnie – to nieprawda, nawet, jeśli teraz wydaje ci się inaczej. Daj sobie jednak przyzwolenie na łzy albo odpoczynek od znajomych – nie musisz teraz błyszczeć dobrym humorem i udawać, że nic się nie stało.

Odrzucenie to zwykle wielki „kopniak” dla samooceny. Większość osób, które go doświadczyły, natychmiast wpada w pułapkę „bycia gorszym od każdego”. Możesz czuć się brzydki/-a, głupi, kompletnie nieatrakcyjny. To też (niestety) normalne uczucie, które na szczęście szybko mija. Jedyne, czego potrzebujesz, to chwila dla siebie, a z czasem – towarzystwa dla poprawy humoru.

Złość jest kolejnym etapem, przychodzącym wraz z zawstydzeniem. Po pierwsze, możesz czuć się rozgniewany na osobę, która doradziła ci „otwartość w mówieniu o uczuciach” albo po prostu na siebie. Po drugie, zapewne nie wyobrażasz sobie teraz kontaktów z osobą, która cię odrzuciła. Możesz nawet mieć wrażenie, że cały świat się z ciebie śmieje! Na pewno tak nie jest, a relacje z czasem przejdą do normy. Oczywiście tylko pod warunkiem, że i ty będziesz zachowywać się… zupełnie naturalnie.

Pamiętaj także, że odrzucenie nie wynika nigdy z winy osoby, która doradziła ci wykazanie inicjatywy. Choć z początku możesz czuć inaczej, tak, jak 14-letnia Zuzka:

– Przyznałam się mojemu koledze, że mi się podoba. Zrobiłam to, bo ciągle namawiała mnie do tego moja przyjaciółka. Gdy okazało się, że Igor nic do mnie nie czuje i w dodatku mnie wyśmiał, nie odzywałam się do Igi przez dwa tygodnie. W końcu jednak zrozumiałam, że nie chciała źle i tak samo postąpiłabym na jej miejscu. W końcu na tym polega ryzyko, prawda? Teraz znowu się przyjaźnimy, a o Igorze już dawno zapomniałam – mówi Zuzka.

Jak rozmawiać z osobą, która odrzuciła twoje uczucie?

W okresie nastu lat najczęściej zakochujemy się w osobach chodzących do tej samej szkoły/klasy. W związku z tym często pojawia się problem – co zrobić z dalszymi kontaktami? Jak podjąć pierwszą rozmowę z danym chłopakiem czy dziewczyną? Jak się zachować?

Cóż, zła wiadomość jest taka, że na pewno będziesz czuła lub czuł się niekomfortowo – nie uciekniesz od tego. Już sam fakt przypomnienia sobie wydarzeń sprzed kilku dni/tygodni będzie powodował, że twoje nogi będą ci się wydawały jak z waty. Dobra wiadomość jest jednak taka, że takie uczucie nie powtórzy się przy drugim spotkaniu – będzie coraz lepiej.

Jak się zachowywać? Cóż – zupełnie normalnie, na tyle, na ile to jest możliwe. Nie obrażaj się na śmierć na daną osobę, ale też nie udawaj, że masz ochotę rozmawiać z nią pół godziny na szkolnym korytarzu. Na początku najlepiej sprawdzi się proste „cześć” i tyle. Oboje będziecie czuli się z tym lepiej.

A co, jeśli znacie się tak dobrze, że zwykłe „cześć” podpadnie? Albo sytuacja będzie „wymagała” jakiejś rozmowy? Wówczas warto podjąć rozmowę na uniwersalne tematy, a jeśli temat zejdzie na odrzucenie i twoje uczucia – uśmiechnij się i powiedz: „Oczywiście, to nie było miłe, nikt nie lubi poczucia odrzucenia. Ale czuję się już lepiej, może trochę też dzięki nowym znajomościom”. To nie musi być prawda – chodzi o to, by podkreślić, że znasz swoją wartość i nie płaczesz po nocach. To naprawdę poprawia samopoczucie!

W miłości nigdy nic nie wiadomo

Z czasem możesz się okazać na przykład, że dana osoba chce z tobą być, ale… ty już nie chcesz. Albo może też być tak, że sama/sam będzie musiała powiedzieć komuś „przykro mi, nie czuję tego samego”. Pamiętaj więc, że nawet, jeśli czujesz się naprawdę źle, na pewno nie będzie to trwało długo.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Podrywanie

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.