Połącz się z nami

Była dziewczyna robi mi złą opinię!

Psychologia

Była dziewczyna robi mi złą opinię!

„Witam. Potrzebuję pomocy. Dwa miesiące temu rozstałem się z Klaudią. Myślałem, że przyjmie tę wiadomość z godnością, ale bardzo się pomyliłem. Od czasu naszego rozstania ona niszczy mi opinię. Opowiada ludziom, że ją zdradziłem, wymyśla jakieś ośmieszające mnie teksty (nawet o małym rozmiarze mojego penisa!). Nie wiem, co mam robić, wszyscy się ze mnie śmieją.” Kuba, 17 lat.

Skąd ten pomysł?
Niestety takie sytuacje, choć zdarzają się rzadko, są możliwe. Ich przyczyną jest zwykle wielkie cierpienie osoby porzuconej i chęć zemsty. Osoba, która została usłyszała, że ktoś nie chce z nią być,  czuje się upokorzona, ale często również nadal kocha byłego chłopaka czy dziewczynę. Stosowane techniki ośmieszenia byłego partnera mają więc na celu nie tylko zepsucie jego opinii, ale również zapobiegnięcie nawiązaniu przez niego nowego związku.

Warto wspomnieć tutaj również o mechanizmach obronnych. Może być na przykład tak, że dla osoby, którą porzuciłeś/porzuciłaś twoje postępowanie było tak przykre, że czuje się ona teraz znacznie mniej wartościowa. Aby więc uniknąć „skompromitowania” się przed znajomymi i jeszcze gorszego samopoczucia, zaczyna wymyślać nieprawdziwe historie.

Jak sobie radzić z byłą dziewczyną, która Cię obgaduje?
Pierwszą rzeczą, którą powinieneś wykonać, jest rozmowa z byłą dziewczyną lub byłym chłopakiem. Niestety, odwracanie tego, co zostało już powiedziane na twój temat, będzie nieskuteczne, jeżeli ta druga osoba będzie kontynuowała oczernianie.

Jeśli słowa, które zostały wypowiedziane na twój temat, powodują, że masz poważne kłopoty (na przykład odwrócili się od ciebie znajomi, nauczyciele zaczęli cię inaczej traktować), warto zdobyć coś, co będzie twoim „asem w rękawie”. Możesz więc sms-owo zapytać byłego partnera o to, dlaczego postępuje tak, a nie inaczej. Jeśli uda ci się zdobyć odpowiedź, która potwierdzi, że dana osoba kłamie i świadomie działa na twoją niekorzyść, zachowaj tę wiadomość.

Poproś o rozmowę w ustronnym miejscu. Potem powiedz, że wiesz doskonale o tym, co się dzieje i chciałbyś lub chciałabyś poznać przyczyny takiego zachowania się danej osoby. Pamiętaj, by mówić spokojnie! Wyzwiskami albo agresją nic nie zdziałasz – wręcz przeciwnie, możesz tylko sam sobie zaszkodzić.

W wielu przypadkach już sama taka rozmowa daje oczekiwane skutki. Jeśli tak będzie, zastanówcie się wspólnie, jak to odwrócić. Zaproponuj kilka wyjść z sytuacji – może krótka informacja na portalu społecznościowym albo przeprosiny w gronie znajomych? Nawet, jeśli dana osoba się na to nie zgodzi, najważniejsze jest, by zaprzestała swoich praktyk.

Jeśli rozmowa nie przynosi rezultatów, możesz wykorzystać zdobytego smsa i zagrozić byłej dziewczynie lub chłopakowi pozwem o zniesławienie. Możesz również udać się na przykład do rodziców byłego partnera/rki i porozmawiać z nimi o jego czy jej postępowaniu. Być może już tutaj coś zdziałasz.

Odwracanie złej opinii
Pamiętaj, że możesz też walczyć w inny sposób. Możesz na przykład ogłosić na swoim profilu na portalu społecznościowym, że podawane przez byłego chłopaka czy dziewczynę fakty są nieprawdziwe i wynikające z chęci zemsty osoby, która je rozpowiada. Nawet, jeśli nie wszyscy ci uwierzą, to twoja otwarta postawa i niezgoda na takie traktowanie z pewnością wpłynie pozytywnie na twój wizerunek.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Psychologia

 • Odżywianie

  Bulimia, anoreksja – jak to się zaczyna?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Anoreksja i bulimia wciąż zbierają swoje żniwo. Każdego roku młode dziewczyny umierają, ponieważ pogubiły się w...

 • Psychologia

  Zakochałam się w ojcu swojego kolegi!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam mega problem. Chodzi o to, że niedawno poznałam ojca mojego dobrego kolegi i… od razu...

 • Związki

  Szpiegowanie chłopaka lub dziewczyny

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Na wojnie i w miłości wszystkie chwyty dozwolone” – tak mówi stare powiedzenie. I tak usprawiedliwiają...

 • Intymność

  Mimowolne fantazje seksualne

  Autor: Redakcja TeenZone

  Weronika, 15 lat: Co mi jest, jeżeli od ponad dwóch lat mam „zboczone” myśli? Zupełnie nie...

 • Rodzina

  Wstydzę się starych rodziców!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam dość nietypowy problem. Chodzi o to, że wstydzę się moich rodziców. Niby nie są jacyś...

Do góry