Połącz się z nami

Była dziewczyna robi mi złą opinię!

Psychologia

Była dziewczyna robi mi złą opinię!

„Witam. Potrzebuję pomocy. Dwa miesiące temu rozstałem się z Klaudią. Myślałem, że przyjmie tę wiadomość z godnością, ale bardzo się pomyliłem. Od czasu naszego rozstania ona niszczy mi opinię. Opowiada ludziom, że ją zdradziłem, wymyśla jakieś ośmieszające mnie teksty (nawet o małym rozmiarze mojego penisa!). Nie wiem, co mam robić, wszyscy się ze mnie śmieją.” Kuba, 17 lat.

Skąd ten pomysł?
Niestety takie sytuacje, choć zdarzają się rzadko, są możliwe. Ich przyczyną jest zwykle wielkie cierpienie osoby porzuconej i chęć zemsty. Osoba, która została usłyszała, że ktoś nie chce z nią być,  czuje się upokorzona, ale często również nadal kocha byłego chłopaka czy dziewczynę. Stosowane techniki ośmieszenia byłego partnera mają więc na celu nie tylko zepsucie jego opinii, ale również zapobiegnięcie nawiązaniu przez niego nowego związku.

Warto wspomnieć tutaj również o mechanizmach obronnych. Może być na przykład tak, że dla osoby, którą porzuciłeś/porzuciłaś twoje postępowanie było tak przykre, że czuje się ona teraz znacznie mniej wartościowa. Aby więc uniknąć „skompromitowania” się przed znajomymi i jeszcze gorszego samopoczucia, zaczyna wymyślać nieprawdziwe historie.

Jak sobie radzić z byłą dziewczyną, która Cię obgaduje?
Pierwszą rzeczą, którą powinieneś wykonać, jest rozmowa z byłą dziewczyną lub byłym chłopakiem. Niestety, odwracanie tego, co zostało już powiedziane na twój temat, będzie nieskuteczne, jeżeli ta druga osoba będzie kontynuowała oczernianie.

Jeśli słowa, które zostały wypowiedziane na twój temat, powodują, że masz poważne kłopoty (na przykład odwrócili się od ciebie znajomi, nauczyciele zaczęli cię inaczej traktować), warto zdobyć coś, co będzie twoim „asem w rękawie”. Możesz więc sms-owo zapytać byłego partnera o to, dlaczego postępuje tak, a nie inaczej. Jeśli uda ci się zdobyć odpowiedź, która potwierdzi, że dana osoba kłamie i świadomie działa na twoją niekorzyść, zachowaj tę wiadomość.

Poproś o rozmowę w ustronnym miejscu. Potem powiedz, że wiesz doskonale o tym, co się dzieje i chciałbyś lub chciałabyś poznać przyczyny takiego zachowania się danej osoby. Pamiętaj, by mówić spokojnie! Wyzwiskami albo agresją nic nie zdziałasz – wręcz przeciwnie, możesz tylko sam sobie zaszkodzić.

W wielu przypadkach już sama taka rozmowa daje oczekiwane skutki. Jeśli tak będzie, zastanówcie się wspólnie, jak to odwrócić. Zaproponuj kilka wyjść z sytuacji – może krótka informacja na portalu społecznościowym albo przeprosiny w gronie znajomych? Nawet, jeśli dana osoba się na to nie zgodzi, najważniejsze jest, by zaprzestała swoich praktyk.

Jeśli rozmowa nie przynosi rezultatów, możesz wykorzystać zdobytego smsa i zagrozić byłej dziewczynie lub chłopakowi pozwem o zniesławienie. Możesz również udać się na przykład do rodziców byłego partnera/rki i porozmawiać z nimi o jego czy jej postępowaniu. Być może już tutaj coś zdziałasz.

Odwracanie złej opinii
Pamiętaj, że możesz też walczyć w inny sposób. Możesz na przykład ogłosić na swoim profilu na portalu społecznościowym, że podawane przez byłego chłopaka czy dziewczynę fakty są nieprawdziwe i wynikające z chęci zemsty osoby, która je rozpowiada. Nawet, jeśli nie wszyscy ci uwierzą, to twoja otwarta postawa i niezgoda na takie traktowanie z pewnością wpłynie pozytywnie na twój wizerunek.

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.