Połącz się z nami

Zdradziła mnie dziewczyna

Psychologia

Zdradziła mnie dziewczyna

Łukasz, 17 lat: Do tej chwili nie mogę uwierzyć w to, co się stało. Po dwóch latach związku, jak mi się zdawało szczęśliwego, zdradziła mnie dziewczyna. Ot tak, jak sama mówi, nie wie czemu to zrobiła. A ja nie mogę się z tym pogodzić. Czuję się zraniony, gorszy, moje poczucie własnej wartości legło w gruzach a wiara w miłość zginęła. Nie wiem co robić. Ona mnie przeprasza, chciałaby abyśmy nadal ze sobą byli. Ale nie wiem czy mogę i potrafię jej wybaczyć zdradę. Co robić?

Zdrada jest tym czynem, który sprawia szczególne cierpienie i wywiera głęboki wpływ na naszą psychikę. Burzy nasze dotychczasowe życie, poczucie własnej wartości, bezpieczeństwa i wiarę w stałe oraz szczęśliwe relacje partnerskie. Osoby zdradzone odczuwają na ogół głęboki ból emocjonalny, który skutecznie potrafi na dłuższy czas wytrącić z normalnego rytmu życia. Nie bez powodu uznaje się, że zdrada, na skali bólu, znajduje się tuż za śmiercią bliskiej nam osoby.

Osoby zdradzone bardzo często próbują szukać winy w sobie, tłumacząc tym samym zdradę partnera. Jednak nic nie tłumaczy ani nie usprawiedliwia zdrady. Jeżeli jedna ze stron nie odnajduje się w związku, nie otrzymuje wystarczającej ilości uwagi, ciepła, miłości, powinna zakończyć trwającą relację i poszukać nowego partnera.

Czasami zdarza się, że zdrada występuje nawet w bardzo szczęśliwych związkach. Jeden impuls, brak kontroli, wpływ alkoholu… a później ogromne wyrzuty sumienia i obawa o utratę ukochanej osoby w momencie gdy zdrada wyjdzie na jaw.

Czy zdradę można wybaczyć i stworzyć szczęśliwy związek po zdradzie? Tu chyba najbardziej trafne jest popularne powiedzenie – wybaczyć można, zapomnieć jest bardzo trudno.

Aby kontynuować związek po zdradzie konieczne są dwa kroki – szczera rozmowa oraz poniekąd wymazanie z pamięci tego czynu. Podczas rozmowy, powinniśmy na spokojnie, bez zbędnych emocji (choć często bywa to bardzo trudne), porozmawiać o przyczynach zdrady, przedyskutować cały dotychczasowy związek.

Dlaczego drugim krokiem powinno być wymazanie z pamięci tego czynu? Gdy odbędziemy już rozmowę na temat przyczyn zdrady, nigdy więcej nie powinniśmy do niej wracać, nie dopytywać się o szczegóły, nie drążyć tematu. Pamiętajmy – decydując się na kontynuowanie takiego związku,  decydujemy się dać partnerowi nasze zaufanie i wiarę w to, że nie powtórzy więcej tego błędu.

Gdy wiemy, że nie należymy do osób, które potrafią zapomnieć o takim czynie, powinniśmy rozważyć zakończenie związku. Trwanie w relacji z kimś, kogo na każdym kroku będziemy podejrzewać o kolejną zdradę, wypominać mu jego błąd, będzie męczące dla obu stron i wcześniej lub później zakończy się rozpadem tego związku.

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry