Połącz się z nami

Zdradziła mnie dziewczyna

Psychologia

Zdradziła mnie dziewczyna

Łukasz, 17 lat: Do tej chwili nie mogę uwierzyć w to, co się stało. Po dwóch latach związku, jak mi się zdawało szczęśliwego, zdradziła mnie dziewczyna. Ot tak, jak sama mówi, nie wie czemu to zrobiła. A ja nie mogę się z tym pogodzić. Czuję się zraniony, gorszy, moje poczucie własnej wartości legło w gruzach a wiara w miłość zginęła. Nie wiem co robić. Ona mnie przeprasza, chciałaby abyśmy nadal ze sobą byli. Ale nie wiem czy mogę i potrafię jej wybaczyć zdradę. Co robić?

Zdrada jest tym czynem, który sprawia szczególne cierpienie i wywiera głęboki wpływ na naszą psychikę. Burzy nasze dotychczasowe życie, poczucie własnej wartości, bezpieczeństwa i wiarę w stałe oraz szczęśliwe relacje partnerskie. Osoby zdradzone odczuwają na ogół głęboki ból emocjonalny, który skutecznie potrafi na dłuższy czas wytrącić z normalnego rytmu życia. Nie bez powodu uznaje się, że zdrada, na skali bólu, znajduje się tuż za śmiercią bliskiej nam osoby.

Osoby zdradzone bardzo często próbują szukać winy w sobie, tłumacząc tym samym zdradę partnera. Jednak nic nie tłumaczy ani nie usprawiedliwia zdrady. Jeżeli jedna ze stron nie odnajduje się w związku, nie otrzymuje wystarczającej ilości uwagi, ciepła, miłości, powinna zakończyć trwającą relację i poszukać nowego partnera.

Czasami zdarza się, że zdrada występuje nawet w bardzo szczęśliwych związkach. Jeden impuls, brak kontroli, wpływ alkoholu… a później ogromne wyrzuty sumienia i obawa o utratę ukochanej osoby w momencie gdy zdrada wyjdzie na jaw.

Czy zdradę można wybaczyć i stworzyć szczęśliwy związek po zdradzie? Tu chyba najbardziej trafne jest popularne powiedzenie – wybaczyć można, zapomnieć jest bardzo trudno.

Aby kontynuować związek po zdradzie konieczne są dwa kroki – szczera rozmowa oraz poniekąd wymazanie z pamięci tego czynu. Podczas rozmowy, powinniśmy na spokojnie, bez zbędnych emocji (choć często bywa to bardzo trudne), porozmawiać o przyczynach zdrady, przedyskutować cały dotychczasowy związek.

Dlaczego drugim krokiem powinno być wymazanie z pamięci tego czynu? Gdy odbędziemy już rozmowę na temat przyczyn zdrady, nigdy więcej nie powinniśmy do niej wracać, nie dopytywać się o szczegóły, nie drążyć tematu. Pamiętajmy – decydując się na kontynuowanie takiego związku,  decydujemy się dać partnerowi nasze zaufanie i wiarę w to, że nie powtórzy więcej tego błędu.

Gdy wiemy, że nie należymy do osób, które potrafią zapomnieć o takim czynie, powinniśmy rozważyć zakończenie związku. Trwanie w relacji z kimś, kogo na każdym kroku będziemy podejrzewać o kolejną zdradę, wypominać mu jego błąd, będzie męczące dla obu stron i wcześniej lub później zakończy się rozpadem tego związku.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.