Połącz się z nami

Kocham dziewczynę mojego brata

Psychologia

Kocham dziewczynę mojego brata

„Pomóżcie, jestem w rozsypce. Mam olbrzymi problem i naprawdę nie wiem, co robić. Chodzi o to, że… zakochałem się w dziewczynie mojego brata. Ola jest wspaniała, cudowna, to dziewczyna moich marzeń. Ale przecież nie odbiję jej bratu! Co mam robić? Cierpieć w samotności? Starać się zapomnieć? A może olać rodzinne więzy i ją… odbić?” Kacper, 17l.

Za plecami? Nigdy tego nie rób
Warto zacząć od tego, czego zdecydowanie nie wolno ci zrobić. Jak się domyślasz – absolutnie niedopuszczalne jest rozpoczęcie jakiegokolwiek związku czy kontaktów intymnej natury poza plecami swojego rodzeństwa. Jest to po prostu zwykłe świństwo, jedna z najgorszych i najbardziej bolesnych rzeczy, jakie można zrobić ukochanej osobie. I niestety, takie zachowanie nigdy nie spotyka się ze zrozumieniem – o czym doskonale wie 17-letni Rafał:

– Jakiś czas temu mój brat, Tomek, przyprowadził do domu Oliwię, swoją nową dziewczynę. Oszalałem, kiedy tylko ją zobaczyłem. Ona była rok młodsza od mojego brata – czyli w moim wieku, miała oliwkową cerę, ciemne włosy, czarne oczy i to poczucie humoru… nie mogłem się nie zakochać. Pewnego razu spotkałem ją przypadkiem w mieście i zaprosiłem na kawę. Wiedziałem, że robię coś złego, ale pomyślałem, że właściwie dlaczego on ma prawo, a ja nie – a poza tym, że przecież nic takiego nie robię. W końcu, nawet nie wiem kiedy, zaczęliśmy się całować i dotykać. Pech chciał, że widział nas kumpel brata i o wszystkim mu powiedział. Mój brat potem pojechał na studia, przez pięć miesięcy się do mnie nie odzywał. Teraz odzywa się wtedy, kiedy musi, ale nadal czuję olbrzymi żal w jego głosie. Podobno powiedział mojej mamie, że nigdy nie poczuł się tak skrzywdzony, przez nikogo. Nie wiem, czy kiedykolwiek odzyskam jego zaufanie… – mówi ze smutkiem Rafał.

Warto uczyć się na doświadczeniach innych. Pamiętaj też, że nawet, jeśli będzie ci się wydawało, że „nikt się nie dowie”, to to akurat jest największy mit – takie sprawy bardzo szybko wychodzą na światło dzienne, w różnych, niemiłych okolicznościach.

A co, gdy poczujesz, ze jednak, mimo wszystko, chcesz spróbować? Wówczas poświęć chociaż chwilę na to, by wyobrazić sobie inny punkt widzenia. Wyobraź sobie, że to ty masz wspaniałą dziewczynę/chłopaka, a twoje rodzeństwo, za twoimi plecami, próbuje odbić ci tę ukochaną osobę. Wizja bycia podwójnie oszukanym działa czasem bardziej orzeźwiająco, niż cokolwiek innego.

Co możesz zrobić, gdy kochasz dziewczynę brata lub chłopaka siostry?

No dobrze, skoro już wiemy, czego zrobić ci nie wolno, to warto zastanowić się nad tym, co możesz zrobić, aby poczuć się lepiej.

Ogranicz kontakty
To może wydawać się trudne, ale jest całkiem możliwie do realizacji. Przede wszystkim sam/-a nie angażuj się do wspólnych wyjść. Nie proponuj wyjścia, nie zapraszaj brata/siostry z sympatią na spotkanie ze swoimi przyjaciółmi. Zaproszony/-a, rezygnuj, wymyślaj różne powody, aby nie uczestniczyć we wspólnych rozrywkach. Po co sobie „dokładać” cierpienia?

Znajdź sobie zajęcie
Jak twierdzą niektórzy, na platoniczną miłość świetnie działa wypełnienie sobie czasu. Jeśli czujesz, że twoje uczucia wymykają się spod kontroli, zapisz się na jakieś zajęcia, odśwież hobby, znów wskakuj regularnie na rower. Rób wszystko, by twój czas był wypełniony.

„Obrzydzaj” sobie wymarzoną osobę
Dokładnie tak! Nie jest to metoda szalenie skuteczna, ale w jakiś sposób pomocna. Taką drogę obrała Emilia:

– Kiedyś zakochałam się w chłopaku mojej siostry. Wydawało mi się, że to uczucie nie do pokonania, ale koleżanka poradziła mi, żebym starała się zwracać uwagę na jego wady. Zaczęłam to robić – zauważyłam, że nie jest szarmański, że często krytykuje moją siostrę, że brzydko je. Po pewnym czasie odkryłam ze zdumieniem, że uczucie minęło. Kiedy moja siostra z nim zerwała, już nawet nie byłam zainteresowana tą znajomością –wspomina Emilia.

Czy powiedzieć bratu/siostrze prawdę?
To pytanie może cię nurtować. Odpowiedź nie jest prosta. Jeśli twoje uczucie jest czysto platoniczne – raczej zachowaj je dla siebie. Dzielenie się nim będzie zbyt ryzykowne i zbyt przykre dla was wszystkich.

Jeśli natomiast sympatia twojego brata czy siostry wyraźnie daje jakieś sygnały w twoją stronę – koniecznie poinformuj o tym rodzeństwo. Stracisz potencjalną miłość (choć już widać, że sympatia brata czy siostry jest nielojalna), ale za to nadal będziesz cieszył się zaufaniem bliskiej ci osoby. A to naprawdę jedna z najważniejszych rzeczy na świecie.

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.