Połącz się z nami

Moja przyjaciółka co chwilę zakochuje się!

Przyjaźń

Moja przyjaciółka co chwilę zakochuje się!

„Proszę o pomoc. Mam problem, ale nie ze sobą, tylko z moja przyjaciółką. Mianowicie, ona się zakochuje. Oczywiście ja to rozumiem – każdy ma prawo do miłości. Ale jej zachowanie jest nie do wytrzymania! Ciągle tylko słyszę o Tomkach, Patrykach i Michałach. Oczywiście po każdym takim zakochaniu jest wielki płacz i wysłuchiwanie jej żali – całymi godzinami! Jestem już tym zmęczona…” Kasia, 15l.

Niektórzy potrzebują wielu spotkań z drugą osobą, by się zakochać. Inni – wręcz przeciwnie, zakochują się wręcz od pierwszego wejrzenia. W obu tych przypadkach, jeśli miłość się nie udaje, to dochodzi do wielkiego rozczarowania i bólu. Oczywiście często jest go tym więcej, im więcej jest… przypadków zakochania.

Co możesz zrobić?
Przede wszystkim – powstrzymaj się od komentowania sprawy… na boku. Innymi słowy, nie wyżalaj się innym koleżankom czy kolegom. W ten sposób pokazujesz, że jesteś osobą, której nie można ufać i która jest po prostu… fałszywa. A jeśli o wszystkim dowie się twoja przyjaciółka, to szybko dojdzie do wniosku, że wasza znajomość nie ma sensu.

Często się zakochuje? Porozmawiaj z nią…

Najwłaściwszym rozwiązaniem tej sytuacji jest zwyczajna, oparta na zrozumieniu i szczerości rozmowa. O czym możesz powiedzieć swojej przyjaciółce?

..o swoich uczuciach
Wyjaśnij, że ciągłe skupianie się na jej miłościach i rozczarowaniach jest zwyczajnie szkodliwe dla waszej znajomości. W dobrej przyjaźni relacje muszą być wyważone – tyle same od siebie dajecie i bierzecie. Jeśli jednak osoba jest ciągle w centrum uwagi, to druga po pewnym czasie zaczyna czuć się zmęczona. Nie używaj jednak takich słów – powiedz lepiej, że po prostu czasem czujesz się przytłoczona tym wszystkim i nie masz przyzwolenia na mówienie o swoich problemach. Wasza znajomość nie powinna tak wyglądać.

…o wpływie na jej samopoczucie
Ciągłe rozpatrywanie znajomości w kontekście dużej życiowej tragedii nie jest dobre dla nikogo – także dla samej zainteresowanej. Wytłumacz przyjaciółce, że dla swojego zdrowia psychicznego nie może traktować w ten sposób każdego wydarzenia. I, że być może myli początkowy etap zauroczenia z wielką miłością.

…o znaczeniu takiego podejścia do sprawy pod kątem kolejnych związków
Jeśli twoja przyjaciółka cały czas się zakochuje, to ogranicza sobie szanse na nową, prawdziwą miłość. Powiedz jej o tym – że w czasie, gdy rozpamiętuje znajomość, która trwała zaledwie tydzień, może zniechęcić się do niej ktoś naprawdę warty uwagi.

Kilka rad dla twojej przyjaciółki
Co możesz jeszcze zrobić i powiedzieć? Przede wszystkim zwróć uwagę przyjaciółce na sytuacje, w których po prostu przesadza. Nie wysłuchuj dwóch godzin płaczu, bo akurat głupio ci przerwać. Powiedz po prostu: „Słuchaj, mam tego dość. Znałaś go kilka dni. Szkoda czasu na wielkie płacze, idziemy gdzieś albo posłuchaj, co u mnie się wydarzyło ostatnio”. Odwracaj jej uwagę, ale mów też, dlaczego to robisz.

Wymyśl kilka zadań „odstresowujących”. Jak tylko przyjaciółka będzie przeżywała zawód miłosny, to nakaż jej spacer, zajęcie się czymś innymi albo pójście na basen. Może niech zacznie biegać (albo róbcie to wspólnie). Dzięki temu nauczy się skupiać uwagę na czymś innym.

Jeśli to tylko możliwe, to poradź przyjaciółce, żeby nie nastawiała się na każdą znajomość jak na miłość swojego życia. Tak właśnie doradziła koleżance 16-letnia Dominika:

– Za każdym razem, kiedy Ola znowu zakochiwała się na śmierć i życie, powtarzałam jej jak mantrę: „Pamiętaj, że to ma być tylko zabawa. Nie wychodzisz za mąż, tylko się z nim spotykasz”. Zadziałało – po pewnym czasie sama zaczęła tak to postrzegać i kiedy coś się nie udawało, to nie płakała przez całe godziny w poduszkę – wspomina Dominika.

Stawiaj granice
Pamiętaj, że każdy ma czasem potrzebę wyżalenia się albo podzielenia się swoim szczęściem. Nie musisz tego natychmiast przerywać. Ale jeśli czujesz, ze trwa to już zbyt długo, to po prostu powiedz: „stop”. Dla zdrowia waszej przyjaźni.

Więcej w kategorii Przyjaźń

 • Nazywają mnie lesbijką! Nazywają mnie lesbijką!

  Przyjaźń

  Nazywają mnie lesbijką!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Chyba potrzebuję pomocy. Chodzi o to, że moją przyjaciółką jest Ola. Znamy się od dwóch lat,...

 • Zaufanie w relacjach z innymi ludźmi Zaufanie w relacjach z innymi ludźmi

  Przyjaźń

  Zaufanie w relacjach z innymi ludźmi

  Autor: Redakcja TeenZone

  Większość z nas uważa się za godnych zaufania. Jednocześnie duża część z tej większości popełnia wiele...

 • Jak znaleźć przyjaciół? Jak znaleźć przyjaciół?

  Przyjaźń

  Jak znaleźć przyjaciół?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Choć każdy z nas jest w jakimś sensie indywidualistą, do satysfakcjonującego życia potrzebujemy innych ludzi –...

 • Samotność nastolatków Samotność nastolatków

  Przyjaźń

  Samotność nastolatków

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Moim wielkim problemem jest samotność. Nie wiem już, co mam robić. Ludzie spędzają ze sobą czas,...

 • Gdy w przyjaźń wkrada się miłość… Gdy w przyjaźń wkrada się miłość…

  Przyjaźń

  Gdy w przyjaźń wkrada się miłość…

  Autor: Redakcja TeenZone

  Znacie się od wielu lat. Nie macie przed sobą tajemnic, możecie na siebie liczyć w najtrudniejszych...

 • Nastolatki z długami – jak je spłacić? Nastolatki z długami – jak je spłacić?

  Przyjaźń

  Nastolatki z długami – jak je spłacić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Dla niektórych pojęcie „spory dług” oznacza 300 zł. Dla innych – np. ponad dwa tysiące. Niezależnie...

 • Sposób na zołzy Sposób na zołzy

  Przyjaźń

  Sposób na zołzy

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mój wielki problem polega na tym, że… chyba jestem prześladowana. A dokładniej – mam problemy w...

 • Swatanie – jak swatać innych? Poradnik! Swatanie – jak swatać innych? Poradnik!

  Podrywanie

  Swatanie – jak swatać innych? Poradnik!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam taką sprawę, bo właściwie trudno nazwać to problemem ;-). Chodzi o to, że mam dwoje...

 • Naściemniałam! Co dalej! Naściemniałam! Co dalej!

  Przyjaźń

  Naściemniałam! Co dalej!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam gigantyczny problem! Chodzi o to, że przeniosłam się do nowej szkoły. Chciałam zaimponować ludziom i...

 • Przyjaciółka nie lubi mojego chłopaka! Przyjaciółka nie lubi mojego chłopaka!

  Przyjaźń

  Przyjaciółka nie lubi mojego chłopaka!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Spotkałaś wspaniałego chłopaka, który wydaje się być spełnieniem twoich marzeń. Czujesz się szczęśliwa i byłaby to...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.