Połącz się z nami

Czy powiedzieć „kocham”?

Psychologia

Czy powiedzieć „kocham”?

Jeśli masz dziewczynę lub chłopaka, to pewnie zastanawiasz się, kiedy i czy w ogóle powiedzieć „kocham cię”. Co zrobić, jeśli dla niej lub dla niego to będzie za szybko? Albo gdy powie, że nie może tego odwzajemnić? I jak najwłaściwiej wyznać miłość?

To trudne pytania i nic dziwnego, że ten temat cię nurtuje – swoje pierwsze wyznanie miłości na pewno zapamiętasz do końca życia. Dowiedz się zatem, jak rozpoznać, czy to już „ten” moment.

Czy wyznanie miłości ma duże znaczenie?

To pytanie, które zadaje sobie wiele nastolatków. Z jednej bowiem strony są przecież tacy, którzy mówią „kocham cię” ciągle i każdemu, a są i tacy, dla których wyznanie to powinno być zachowane dla tej jednej, jedynej osoby. Najczęstsze stanowisko w tej sprawie i zarazem wyjaśnienie znaczenia tych słów prezentuje 16-letnia Kamila:

– Bardzo czekałam na to, aż mój chłopak wyzna mi miłość, to jednak bardzo długo nie następowało – Maciej czekał aż rok. Kiedy jednak w końcu powiedział „kocham cię”, a ja oczywiście odwzajemniłam te słowa, zapytałam, dlaczego tak długo czekał. Wyjaśnił, że nie chciał rzucać tych słów na wiatr, po kilku tygodniach znajomości, bo to dla niego coś naprawdę wielkiego. I wtedy ucieszyłam się, że to moje czekanie było tak długie. Między nami naprawdę wiele zmieniło się od tamtej pory! – mówi szczęśliwa Kamila.

Rzeczywiście, takie słowa nie powinny padać od razu. Jeśli chcesz je powiedzieć zaledwie po tygodniu znajomości, to… lepiej sobie daruj. Po pierwsze, jest duże ryzyko, że on czy on nie powie ci tego samego, to za wcześnie. Po drugie, zostaniesz uznany/-a za osobę, która mówi takie rzeczy każdej – bo przecież tydzień znajomości to niewiele.

O tym, że zbyt szybko rzucone wyznanie miłości może mieć związek z brakiem stabilności, świadczy przypadek 17-letniego Igora:

– Moja dziewczyna powiedziała mi „kocham cię” już trzeciego dnia po pierwszym pocałunku! Byłem w szoku. Było mi głupio, czułem się zobowiązany, więc odpowiedziałem tym samy, chociaż to nie w moim stylu. Szybko okazało się, że te słowa nie miały dla niej wielkiej wartości. Po dwóch tygodniach już miała innego. I po co jej to było, po co wielkie słowa? – mówi Igor.

Pamiętaj – nie zawsze szybko znaczy dobrze. Zwłaszcza, gdy chodzi o tak wielkie i znaczące wyznania.

Czy to już czas aby powiedzieć „kocham Cię”?

Jak właściwie rozpoznać, że możesz już „to” powiedzieć? Mamy dla ciebie kilka podpowiedzi. Na pewno możesz wyznawać miłość, jeśli…:

 • …jesteście ze sobą już naprawdę długo. To bowiem oznacza, że macie już za sobą pierwszy etap zakochania i tzw. „klapek na oczach”. Znacie swoje wady, a jednak nadal jesteście razem.
 • …przeżyliście już razem wzloty i upadki. Wiecie, że możecie liczyć na siebie w bardzo trudnych sytuacjach, że jesteście sobie oparciem.
 • …nie rozglądacie się za kimś innym. Nie myślicie, że chłopak czy dziewczyna jest „na chwilę” przed wielką miłością.
 • …czujecie, że to jest właśnie to! Czasem instynktownie czujemy opory przed wyznaniem miłości. Powodem może być właśnie podświadome przekonanie, że ten dany chłopak czy dziewczyna nie jest obiektem naszej największej miłości.

Jak powiedzieć „kocham Cię”?

Wiesz już, że chcesz wyznać miłość swojej drugiej połówce, ale pozostaje jeszcze kwestia sposobu? Cóż, najprościej może oznaczać najlepiej – jeżeli nie lubisz żadnych ekstrawaganckich metod, to nic na siłę – proste wyznanie „Wiesz co? Bardzo cię kocham!” jest zawsze na czasie i nigdy nie będzie „zwykłe!”.

Możesz też posilić się na oryginalność, zamieszczając wyznanie w ciastku albo wyznanie w piosence. Pamiętaj jednak, aby zawsze później i tak powiedzieć „kocham cię” na osobności, patrząc prosto w oczy.

Ważna wskazówka! Pamiętaj, że wyznanie „kocham cię” nie jest czymś, co można powiedzieć przez telefon, napisać w smsie albo przesłać przez Facebooka. Tak ważne słowa mają swoją moc tylko wtedy, kiedy są wypowiadane osobiście, z powagą i całą „otoczką”. Nie zepsuj tego!

A co, jeśli nie odpowie tym samym?

Cóż, musisz się z tym liczyć. Ale z drugiej strony – jeśli jesteście ze sobą już dosyć długo, łączy was wiele pięknych chwil i czujecie się bardzo szczęśliwi, to ryzyko, że ona lub on odpowie tylko „Dziękuję”, jest naprawdę… znikome.

Przeczytaj także: Jak wyznać miłość?

Więcej w kategorii Psychologia

 • Psychologia

  Zostałam skrzywdzona i mszczę się na innych

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam koleżankę Olę. To fajna, mądra dziewczyna, a w każdym razie była taka do zeszłego lata....

 • Psychologia

  Mój chłopak mnie bije!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Marta, 16 lat: Bardzo kocham swojego chłopaka, jesteśmy ze sobą już ponad dwa lata. Niestety, już...

 • Nałogi

  Jeden skręt zmienił wszystko

  Autor: Redakcja TeenZone

  Marihuana to obecnie najpowszechniejszy narkotyk wśród polskich nastolatków. Z popularnym „ziołem” pierwszy kontakt najczęściej następuje już...

 • Nałogi

  Mój chłopak handluje narkotykami!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Od trzech miesięcy chodzę z Kamilem. Na początku nie znałam jego „sekretów”, wiedziałam tylko, że ma...

 • Podrywanie

  Sposoby aby zaimponować dziewczynie na randce

  Autor: Redakcja TeenZone

  Nadeszła ta wiekopomna chwila – ona dała się zaprosić na randkę i w najbliższej przyszłości czeka...

Do góry