Połącz się z nami

Internetowy hejt – czy jesteś hejtującym?

Psychologia

Internetowy hejt – czy jesteś hejtującym?

W ostatnich tygodniach w Polsce głośno było na temat samobójczej śmierci 14-letniego Dominika. Nastolatek powiesił się, ponieważ – jak napisał w ostatnim liście do mamy, nie wytrzymywał już obelg pod swoim adresem. To wydarzenie, choć przerażające, udowodniło jednocześnie, jak okrutnych hejterów mamy w Internecie. Wśród nich zdecydowana większość to… także nastolatkowie. Czy ty też jesteś hejtującym?

Po tym, jak zmarł Dominik, w sieci pojawiło się mnóstwo słów współczucia i żalu. To jednak nie wszystko. Powstały także strony fanpejdżowe, których członkowie pokazywali radość z powodu jego śmierci. „Dobrze, że zdechł” – to nazwa strony, a w komentarzach „pedzio” i „cwel”.

Czy byłeś już ofiarą hejtu?

Według specjalistów, aż co piąty nastolatek spotkał się ze zjawiskiem hejtowania w sieci. Hejtowania, czyli bezpodstawnego krytykowania, obrażania, okrutnego wyśmiewania.

Ofiary tego zjawiska podkreślają, że ich życie chwilami wydaje się skończone, wielu z nich ma myśli samobójcze. Kiedy jest dobry dzień, to nikt ich nie wyzwie, więcej jednak jest tych gorszych momentów.

Hejtujemy z różnych powodów. Jednym z nich jest chęć rozładowania frustracji i agresji. Coś źle pójdzie, coś się nie uda, więc gdzieś trzeba się „wyżyć” – nie ma lepszego miejsca, niż Internet i osoby słabsze od nas.

Z drugiej strony, hejtowanie sprawia, że czujemy się lepsi. Poprzez obrażanie kogoś tworzymy kontrast w swoim własnym umyśle: „on jest nikim, spójrzcie, ja jestem lepszy”. Mamy wrażenie, że jeżeli ktoś nie odpowie, to dlatego, że cechuje go strach albo nieśmiałość. I to tworzy to porównanie – o, ja jestem odważny, nie jak ten „cieciu”.

Kolejny powód to zabawa. Hejtowanie bywa zabawne dla hejtujących – zwłaszcza, gdy dołączy się ktoś inny. Zabawne wydaje się to, kto rzuci trafniejszym komentarzem, kto bardziej dowali, kto mocniej „dociśnie”.

Kim jest hejtujący w rzeczywistości?

Tak naprawdę hejter to osoba niezwykle słaba. Dlaczego?

Po pierwsze dlatego, że wykorzystuje słabość innej osoby. Będzie śmiał się z chudego, grubego albo biednego. Lub – jak w przypadku Dominika, inaczej ubierającego się. Zamiast spróbować zmierzyć się w czymś, w czym oboje mają równe szanse, woli wykorzystać to, co najłatwiejsze do wyśmiania. Prawdopodobnie w innych dziedzinach zwyczajnie nie miałby szans.

Po drugie, hejter nie ma pewności siebie. Gdyby tak było, nie potrzebowałby potwierdzenia swojej wartości, które uzyskuje, poniżając innych. Ludzie z wysoką samooceną nie hejtują, nie czują takiej potrzeby. Słabi – tak, bo bez kontrastu czują się nijacy.

Po trzecie, hejter to tchórz. Zwykle nie pójdzie do osoby, której dokucza i nie powie jej w twarz tego, co z taką łatwością pisze w Internecie. To wymagałoby spojrzenia w oczy, sprawienia komuś przykrości osobiście. Zmierzenia się z odpowiedzią. Dlatego hejterzy najczęściej są anonimowi. Są po prostu tchórzami.

Czy jesteś hejtującym?

To najważniejsze pytanie, które musisz sobie zadać. Może nawet nie wiesz o tym, że jesteś hejterem. A pewnie tak jest, jeżeli:

 • We wszystkim szukasz okazji do krytyki

Widzisz zdjęcie znajomego i szukasz tylko czegoś, czego można by się „przyczepić”. Od razu, „z automatu”, zamiast powiedzieć coś miłego, masz ochotę rzucić złośliwym komentarzem.

 • Zakładasz fikcyjne konta, żeby hejtować/piszesz pod nickiem, a nie nazwiskiem

Bo tak naprawdę wstyd ci powiedzieć pod swoim nazwiskiem to, o czym anonimowo piszesz. Wiesz, że to spotkałoby się z negatywną oceną innych albo udajesz kogoś fajniejszego, lepszego.

 • Najczęściej żartujesz w sposób prześmiewczy

Jeśli żartujesz, to obrażając albo wyśmiewając innych. Uważasz, że to śmieszne, a jeśli ktoś się obraża, to nie zna się na żartach, tyle. Problem w tym, że nie każdy żart to tak naprawdę żart. Czasem poniżamy za otoczką poczucia humoru.

 • Milczysz, gdy ktoś hejtuje

Milczenie to zgoda. Zapewne nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale czasem jeden pozytywny komentarz pod dziesięcioma negatywnymi dodaje komuś skrzydeł. Gdy boisz się przeciwstawić – dołączasz do grona hejtujących.

Hejtujesz? Przestań

Jeśli hejtowanie i wyśmiewanie to twoja ulubiona zabawa, zastanów się, po co to robisz. Po co niszczysz komuś życie, skoro nie musisz tego robić? Dla kaprysu? Poczucia się lepiej? To nie żarty – to niszczenie życia.

Pamiętaj, że w życiu różnie bywa. Za jakiś czas może się okazać, że potrzebujesz pomocy od kogoś, kogo hejtowałeś. Że ta osoba może uratować ci życie albo chociaż pomóc w jakiejś ważnej sytuacji życiowej. Pamiętaj też, że twoja ofiara to czyjś brat albo czyjaś siostra. Czy chciałbyś, aby twoją rodzinę traktowano tak samo? Co byś poczuł? Gniew, prawda?

Hejtowanie to zajęcie słabeuszy. Bądź silny i rzuć czasem „daj spokój, zostaw chłopaka w spokoju”. W oczach innych zyskasz o wiele, wiele więcej, niż hejtując.

Więcej w kategorii Psychologia

 • Przyjaciółka opisała mnie na blogu! Przyjaciółka opisała mnie na blogu!

  Przyjaźń

  Przyjaciółka opisała mnie na blogu!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam poważny problem. Chodzi o moją przyjaciółkę, Anię. Nie trzymamy się tak może nie wiadomo jak...

 • Szycie na maszynie – hobby dla nastolatki? Szycie na maszynie – hobby dla nastolatki?

  Moda

  Szycie na maszynie – hobby dla nastolatki?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jeśli masz naście lat i brakuje ci pomysłu na jakąś własną pasję (a na pewno chciałabyś...

 • Nasze sposoby na udane wakacje! Nasze sposoby na udane wakacje!

  Przyjaźń

  Nasze sposoby na udane wakacje!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Nie masz pomysłu na wakacje? To nic – coś się znajdzie (tylko odejdź od tego komputera...

 • Kocham kolegę… on ma dziewczynę Kocham kolegę… on ma dziewczynę

  Podrywanie

  Kocham kolegę… on ma dziewczynę

  Autor: Redakcja TeenZone

  Marta 17 lat: Od kilku tygodni jestem totalnie zakochana w moim koledze - świetnie się nam...

 • Rodzice przyłapali nas na seksie! Rodzice przyłapali nas na seksie!

  Rodzina

  Rodzice przyłapali nas na seksie!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie, nie mam pojęcia, co robić! Rodzice mojej dziewczyny Ani złapali nas... na seksie. Miało ich...

 • Sposób na zołzy Sposób na zołzy

  Przyjaźń

  Sposób na zołzy

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mój wielki problem polega na tym, że… chyba jestem prześladowana. A dokładniej – mam problemy w...

 • Przyjaciółka nie lubi mojego chłopaka! Przyjaciółka nie lubi mojego chłopaka!

  Przyjaźń

  Przyjaciółka nie lubi mojego chłopaka!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Spotkałaś wspaniałego chłopaka, który wydaje się być spełnieniem twoich marzeń. Czujesz się szczęśliwa i byłaby to...

 • Moi znajomi nie lubią mojego chłopaka Moi znajomi nie lubią mojego chłopaka

  Przyjaźń

  Moi znajomi nie lubią mojego chłopaka

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam problem. Od paru tygodni chodzę z Antkiem. Jest nam super, dobrze się dogadujemy i chciałabym,...

 • Zbytnia szczerość – czy to możliwe? Zbytnia szczerość – czy to możliwe?

  Psychologia

  Zbytnia szczerość – czy to możliwe?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Zastanawiam się, kto ma rację. Jestem bardzo szczerą osobą i za to siebie lubię. Nie mam...

 • Chcę być nastoletnią matką! Chcę być nastoletnią matką!

  Ciąża

  Chcę być nastoletnią matką!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Wchodzący właśnie na ekrany dokument "Teen Mom" przedstawiający sytuację matek – nastolatek, może z pozoru stwarzać...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.