Połącz się z nami

Zakochani w tej samej dziewczynie

Przyjaźń

Zakochani w tej samej dziewczynie

„Pomocy! Mam wielki problem. Mianowicie, chodzi o dziewczynę. Jakiś czas temu do naszej klasy dołączyła Zuza. Piękna, fajna, miła – nie sposób się nie zakochać. No i powiedziałem o tym mojemu najlepszego kumplowi, na co ten stwierdził, że mam zapomnieć, bo… on już ją wybrał. Czuję, że stoimy na granicy sporej kłótni. Nie chciałbym jednak stracić kumpla – z drugiej strony, dlaczego miałby mu ustępować? Kamil, 16 l.

Klasyczna, bardzo trudna sytuacja, w której znaleźli się Kamil i jego kumpel, może niestety doprowadzić do końca wartościowej znajomości. Czy można temu jakoś zapobiec? I co… z miłością?

To nie wyścigi

Na początek warto obalić argument o tym, kto w danej sytuacji „jest pierwszy”, czyli kto wyraził zainteresowanie taką, a nie inną osobą. To nie są wyścigi! Dopóki nie mamy pary, nie można mówić tu o wtrącaniu się czy odbijaniu dziewczyny. Powód jest banalny – decyzja i tak należy przecież do samej zainteresowanej i może stać w zupełnej sprzeczności z tym, co wymyślili sobie konkurenci.

O innej sytuacji można jednak mówić, gdy w grę wchodzi już spotykanie się. Jeżeli wiesz, że twój kumpel już był na kilku randkach z dziewczyną, która tobie też się podoba – to niestety, jakikolwiek gest z twojej strony będzie czymś niefajnym. Innymi słowy, może być to już odebrane przez kumpla jako zdradę. Nie warto tego robić.

Między nami, facetami…

Cóż, jeśli znaleźliście się w patowej sytuacji, to jedynym sensownym wyjściem jest po prostu normalna rozmowa. Umów się z kumplem i porozmawiajcie o całej sytuacji. Oczywiście będzie wam trudno, ale musicie podjąć jakieś sensowne decyzje. Na czym mogą one polegać?

Jeżeli jesteście bardzo zżytymi kumplami, możecie powiedzieć sobie po prostu „Odpuszczamy” – i wówczas żaden z was nie będzie spotykał się w wybraną dziewczyną. To wielkie poświęcenie, bo opanowanie uczuć nie jest prostą sprawą, ale na szali macie waszą przyjaźń.

Druga opcja – również sensowna, chociaż o wiele trudniejsza do zrealizowania, to starania o serce dziewczyny z uwzględnieniem opcji „przegrany musi pogodzić się z porażką”. Innymi słowy, każdy z was próbuje, a potem, jeżeli to nie on zostanie wybrany, bez złości wycofuje się.

Dlaczego ta ostatnia opcja jest taka trudna? Oczywiście dlatego, że „wycofanie się” bez poczucia upokorzenia i złości na najlepszego przyjaciela jest prawie niemożliwe. Poza tym, jeśli ona stanie się jego dziewczyną, to przecież ty już zawsze będziesz w tej dziwnej relacji kimś, komu się nie udało, ale ktoś chciał. Może to prowadzić do różnych sytuacji z zazdrością w tle.

Bez oszustw

Cóż, jest też inna opcja – możesz umówić się z kumplem, że w takiej sytuacji oboje rezygnujecie, a potem… i tak zrobić po swojemu. Tak zrobił na przykład 17-letni Piotr. Czy dziś tego żałuje?

– To było już rok temu i właściwie tym drugim nie był mój kumpel, a kuzyn, najlepszy przyjaciel. Na nasze osiedle wprowadziła się Kamila, która od razu nam się spodobała. Ale umówiliśmy się, że nie będziemy w ogóle robić czegokolwiek, dla naszej przyjaźni wolimy zrezygnować z Kamili. Obietnice obietnicami… ale kiedy spotkałem ją przypadkiem, po prostu nie mogłem się powstrzymać! Umówiłem się z nią, plotki szybko się rozeszły. Kuzyn przyszedł do mnie do domu i powiedział tylko, że jestem zwyczajną świnią. Od tamtej pory minął rok. Z Kamilą już nie jestem, bo okazała się niezbyt wierną dziewczyną, a Michał dalej ze mną nie rozmawia. Bardzo mi żal tej znajomości… – podkreśla Piotr.

Uważaj na takie sytuacje – jeśli już zdecydujesz się na „walkę” o dziewczynę, to niech to przebiega uczciwie. Inaczej możesz stracić dobre imię i najważniejszą dla siebie osobę.

Tylko na spokojnie

Warto pamiętać też o tym, że w psychologii jest coś, co nazywamy „regułą niedostępności”. Innymi słowy, im bardziej jest coś dla nas niedostępne, tym bardziej wydaje nam się atrakcyjne. To może zadziałać także w wyżej opisanej sytuacji! Skoro widzisz, że nie tylko ty interesujesz się tą konkretną dziewczyną, to natychmiast chcesz „jeszcze bardziej”.

Uważaj na te pułapki. Zastanów się dobrze, czy na pewno chcesz z nią być. Czasem może się okazać, że przy bliższym poznaniu wybranka bardzo traci, a kumpla… już nie ma. I to jest niestety najbardziej niekorzystny scenariusz.

Więcej w kategorii Przyjaźń

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.