Połącz się z nami

Jak pisać SMS aby być w tym mistrzem?

Przyjaźń

Jak pisać SMS aby być w tym mistrzem?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś lub zastanawiałaś się nad tym, jak piszesz smsy? Czy robisz to dobrze, a może jednak nie do końca? I czy w istnieją jakieś sms-owe zasady? Otóż – oczywiście, że są. Zwłaszcza, gdy chodzi o wymianę wiadomości między nią i nim ;-). Zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem i stań się mistrzem smsów.

Przed tobą kilka ważnych punktów. Jeżeli chcesz wiedzieć jak pisać SMS-y, tak aby były one zabawne, niezapomniane i sprawiały dobre wrażenie na odbiorcy – koniecznie zapamiętaj je .

1. Uwaga na ortografię w smsach

Wiemy, wiemy – nie każdy jest mistrzem języka polskiego. Ale prawdą jest także, że słownik języka polskiego masz na wyciągnięcie ręki, skoro masz przy sobie komórkę . Faktem jest także, że okropny byk ortograficzny może zrazić do ciebie wymarzonego chłopaka czy dziewczynę – serio!

Zawsze, gdy masz dylemat co do pisowni jakieś słowa, albo sprawdź jego poprawność, albo zastąp je innym. Zawsze.

2. Wstęp

W niektórych sytuacjach można pominąć zwyczajowe „hej” na początku smsa (np. gdy piszesz do kumpla w klasie). Jeżeli jednak piszesz do dziewczyny albo chłopaka lub po prostu do kogoś, kogo nie widziałeś/-łaś minimum jeden dzień – napisz „cześć”.

3. Przecinki w sms-ach

Nie są ważne? Bzdura! Ci, którzy o nich zapominają, tworzą czasem takie smsy twory, że naprawdę trudno domyślić się, o co im chodzi. Poza tym spójrz na to zdanie – „Lubię gotować moją rodzinę i zwierzęta”. Przecinek albo jego brak naprawdę robi różnicę, prawda?

4. Emotikony a sms-y

Czyli wszelkie „buźki” i „miny” w sms-ach – są bardzo, bardzo ważne! Pamiętaj, że wiadomości tekstowe pozbawione są emocji. Oznacza to, że nawet, jeśli chcesz zażartować pt. „Chyba jestem na ciebie zła”, to odbiorca może pomyśleć „A tej o co chodzi?”. Jeśli tylko dodasz buźkę przymykającą oko, to jest to już wstęp do miłej rozmowy i flirtu.

5. Polskie litery – uważaj!

Przyjęło się już, że w smsach nie używamy polskich liter. Warto jednak zwracać uwagę na to, jak wówczas wygląda to, co napisaliśmy. Potrzebujesz konkretnego przykładu? Cóż, wyobraź sobie, że piszesz do kogoś „Dobra, zrobię ci tę łaskę”. Bez polskich znaków będzie to: „Dobra, zrobie ci te laske”. Nieciekawie, co ?

6. Długość smsów

Ważna zasada dotycząca długości smsów brzmi tak: dopasuj się do tego, jak długie smsy pisze twój rozmówca. Jeśli rozpisujesz się na trzy ekrany, a w wiadomości zwrotnej otrzymujesz trzy słowa, to nie pisz kolejnych długich historii!

7. Odpisywanie na sms-y

Jak szybko odpisujesz na smsy? Od razu czy raczej uskuteczniasz zostawianie tego na wieczne później? Czy zdarza ci się odpisywać po kilku dniach? Cóż – na początek wyjaśnijmy, że to zwyczajnie niegrzeczne . Możesz usprawiedliwiać się jak chcesz, ale faktem jest, że nikt nie uwierzy w twoje: „Nie widziałem tego smsa!”. Odpisuj więc tak szybko, jak możesz.

Jest jednak pewien wyjątek. Jeśli ktoś notorycznie cię olewa i odpowiada na twoje smsy po jednym dniu, to rób mu to samo. Zwłaszcza, gdy jest to ktoś, na kim ci zależy – pokaż mu/jej, że nie czekasz na wiadomość jak z biciem serca!

8. „Co tam?”

To najbardziej beznadziejny sms na świecie. Jeśli chcesz kogoś zaczepić, to wysil się i wymyśl coś innego. A już zwłaszcza, gdy odbiorcą wiadomości jest ktoś, na kim ci zależy! „Co tam?” od razu cię spala – bo i co tu odpowiedzieć na taką mdłą wiadomość?

9. Małe i wielkie litery w sms-ach

Pisanie smsów ma dość luźną formę, ale nie przesadzaj. Pamiętaj, by imię pisać z wielkiej litery. „kasiu, może byś poszła ze mną do kina?” jest po prostu przejawem braku szacunku. No wysil się i naciśnij ten jeden przycisk w klawiaturze!

10. Jeden, drugi, trzeci sms…

Jeśli dana osoba ci nie odpisuje, to nie rób z siebie desperata i desperatki i nie zalewaj go/jej kolejnymi wiadomościami. Zwłaszcza tymi z rodzaju: „Czemu nie odpisujesz?!” Zamiast tego, gdy w końcu odpisze, ty też zwlekaj z odpowiedzią. Tak robi mistrz smsów.

Jak Kuba Bogu…

Pamiętaj, że smsy dzisiaj to już nie „tylko” smsy, ale potężna broń w twoich rękach. Możesz poderwać nimi dziewczynę, przekonać kogoś do swojego zdania, powiedzieć o czymś trudnym. Ale rób to wszystko z rozmysłem i klasą. A najlepiej pisz takie smsy, jakie sam/-a chciałbyś lub chciałabyś otrzymywać .

Więcej w kategorii Przyjaźń

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.