Połącz się z nami

Internetowe fora dyskusyjne – jak z nich korzystać?

Przyjaźń

Internetowe fora dyskusyjne – jak z nich korzystać?

Różnego typu fora to ogromna część Internetu. Dla niektórych siedzenie wśród obcych ludzi na czacie albo forum jest ważnym rytuałem niemal każdego dnia. Niemal każdy z nas miał z forum do czynienia, to zwykła oczywistość. Problem polega jednak na tym, że nie każdy zdaje sobie sprawę, jak się na forum zachowywać. Koniecznie się dowiedz, zanim staniesz się tzw. „trollem” albo reszta społeczności uzna cię za niezbyt rozgarniętego.

Oto kilka naszych ważnych porad. Weź je sobie do serca, a z całą pewnością nie będzie miał problemów w internetowej społeczności.

Wymyśl dobry nick.

„Napalona ona” naprawdę nie pasuje do forum motoryzacyjnego. Zresztą, nie pasuje do żadnego forum oprócz erotycznego. Zarejestrowanie nowego nicku nie boli i trwa dwie minuty, a na wielu forach wcale nie trzeba tego robić. Z drugiej strony, pisanie jako jeden z kilkunastu albo kilkudziesięciu gości może być meczące.

Sprawdź, czy istnieje wątek podobny do tego, który chcesz założyć.

Wbrew pozorom, ma to duże znaczenie – wiele for internetowych zastrzega sobie nawet w regulaminie, by nie dublować tych samych tematów. Zanim więc cokolwiek napiszesz, rozejrzyj się dobrze, przejrzyj kilka stron wstecz. Może znajdziesz tam to, czego szukasz i wystarczy, że zadasz nowe pytanie.

Przywitaj się.

Pisanie „od czapy”, np. „wiecie, jak odwrócić ekran w komputerze?” jest trochę niefajne. Zawsze warto napisać choćby krótkie: „Cześć. Słuchajcie, mam taki problem…”. To świadczy o kulturze człowieka!

Pisz na dany temat.

I tylko na dany temat. Jeśli piszesz w wątku o miłości, to trzymaj się tego, a nie zaczynaj historii o tym, jak to bardzo nie cierpisz swojej kuzynki Zosi. Czasem oczywiście można nieco zboczyć z toru opowiadań, ale co za dużo, to niezdrowo. Niektórzy administratorzy mogą cię za to nawet zablokować.

Pamiętaj o pisowni.

Ok, rozumiemy, że możesz mieć np. dysortografię albo po prostu język polski nigdy do ciebie nie „przemawiał”. Ale bez żartów – wystarczy sekunda, by sprawdzić pisownię słowa w Internecie. Dodatkowo często źle napisane słowa podkreślane są na czerwono. Uwierz, to nie dla dekoracji forum.

Jeśli kompletnie nie będzie zwracał/-a uwagi na pisownię czy interpunkcję, to ktoś ci w końcu zwróci uwagę. Zwykle oznacza to początek nieprzyjemnej, bezsensownej dyskusji, z której na pewno nie wyjdziesz z twarzą.

Weź pod uwagę to, że możesz nie mieć racji.

W Internecie często czujemy się anonimowi i często chcemy za wszelką cenę dowieść, że mamy rację. My i koniec. Ostatecznie jednak możemy wyjść na mało rozgarniętych, gdy okaże się, że tak nie jest. Nie upieraj się zatem przy swoim, jeśli nie jesteś pewien lub pewna na 100%.

Warto też używać rozsądnych argumentów. Zamiast pisać: „Chyba cię pogrzało”, napisz po prostu: „Niestety nie masz racji”. Uwierz na słowo – zyskasz rzesze zwolenników. Mnóstwo ludzi przed komputerami będzie pod wrażeniem twojego spokoju i opanowania.

Nie wdawaj się w głupie dyskusje.

Uściślając – w głupie dyskusje z głupimi ludźmi. Niektórzy wchodzą do Internetu tylko po to, by dopiec innym. Szukają okazji do konfliktu, bo dzięki temu mogą wywalić z siebie swoją frustrację. Nie ma sensu wdawać się w długie dysputy z takimi ludźmi – uwierz na słowo J.

Podziękuj – zwłaszcza, gdy otrzymasz pomoc!

Nagminne w Internecie jest porzucanie wątku wkrótce po tym, jak uzyska się pomoc albo odpowie zbyt mało osób. Warto wiedzieć, że jest to szczególnie niefajne – jeśli ktoś włożył jakiś wysiłek po to, aby ci pomóc, to warto po prostu podziękować. Nikt nie każe ci być wylewnym, ale zwykłe „dzięki, pomogliście mi bardzo” jest naprawdę mile widziane.

Fora – nie jest aż tak anonimowy!

Warto pamiętać, że chociaż w Internecie często jest się anonimowym, to tak naprawdę także i pod zwykłym „nickiem” prezentujesz siebie. Warto więc utrzymywać poziom i klasę.

Więcej w kategorii Przyjaźń

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.