Połącz się z nami

Chłopak mojej koleżanki jest agresywny

Przyjaźń

Chłopak mojej koleżanki jest agresywny

„Moja najlepsza przyjaciółka Emila zaczęła spotykać się z pewnym chłopakiem. Na początku cieszyłam się z jej szczęścia, ale teraz jestem przerażona. On jest zwyczajnie agresywny! Raz przyznała, że ją uderzył w twarz. Sama widziałam, jak byliśmy na imprezie, coś mu się nie spodobało i przycisnął ją do ściany – zareagowali nasi koledzy. Myślałam, że ona od niego odejdzie, ale nic z tego – mówi, że on się teraz stara, że obiecał jej, że się zmieni i będzie już ok. Jak jej wytłumaczyć, że to nieprawda i powinna od niego uciekać? Jest głucha na moje słowa!” Monika, 16l.

Agresywny partner? To zawsze źle wróży. A już fatalnie jest, kiedy agresja wychodzi z chłopaka w bardzo młodym wieku, w świeżym związku i w dodatku przekłada się na fizyczne czyny. Co robić, gdy to ktoś nam bliski jest w związku z takim agresorem?

Czy agresywny chłopak może się zmienić?

„Zmienię się”, „Przepraszam, to już się nigdy więcej nie powtórzy, obiecuję!”, „Błagam, wybacz mi, kocham cię, nie wiem, co we mnie wstąpiło, nigdy się tak nie zachowywałem!” – to bardzo typowe teksty tych, którzy nie potrafią zapanować nad pięściami i wyładowują swoją złość na kobietach. Wiele z nich to „łapie” i pozostaje w danym związku. Czy jednak zmiana jest rzeczywiście możliwa?

Niestety, istnieje ogromne, naprawdę ogromne ryzyko, że nic z tego nie będzie. Osoby stosujące przemoc fizyczną wobec kobiet, jeśli nie podejmą stosownej terapii i nie nauczą się kontrolować swoich emocji, będą nie tylko bić dalej, ale wręcz posuwać się w swoich zachowaniach coraz dalej. Inaczej rzecz ujmując – dzisiaj uderzy w twarz, za miesiąc skopie. Agresja fizyczna w takim wydaniu nigdy nie jest czymś wyjątkowym. I osoby, które ją przejawiają, mogą naprawdę głęboko żałować tego, co zrobiły, ale w podobnej sytuacji znowu nad sobą nie zapanują. Tak to działa, po prostu. I największa miłość tego nie zmieni.

Co zrobić gdy chłopak przyjaciółki jest agresywny lub ją bije?

Oczywiście nie musi być to przyjaciółka. Może być też siostra albo zwykła koleżanka z klasy. Widzisz, że spotyka się z kimś agresywnym. Nie chce odejść. Co możesz zrobić?

Rozmowa

To pierwsze, co możesz zrobić. Porozmawiaj z przyjaciółką i powiedz jej wszystko to, co wiesz. Że to się nie zmieni, że będzie gorzej. Że jedyne, co może dla siebie zrobić, to zerwać związek, bo w przeciwnym wypadku skończy się to dla niej źle. Staraj się użyć wszystkich możliwych argumentów, jakie tylko znasz. Jeśli nic nie skutkuje, poproś chociaż o spełnienie jednego – niech twoja przyjaciółka uda się do psychologa i z nim porozmawia. Nie wierzy tobie, ale może uwierzy profesjonaliście.

Pomoc rodziców

Co pomyśli o tobie twoja przyjaciółka, jeśli udasz się do jej rodziców i powiesz im, że ona spotyka się z chłopakiem, który ją bije? Oczywiście, uzna cię za zdrajczynię. Być może obrazi się na ciebie i odwróci już na zawsze. To niestety możliwe. Ale i tak warto to zrobić dla niej samej. Jeśli nic nie pomaga, a na ciele przyjaciółki pojawiają się oznaki przemocy, to po prostu idź do jej rodziców. Powiedz im wszystko, co wiesz i poproś o pomoc. Nie miej żadnych wyrzutów sumienia – o wiele większe dopadną cię, gdy ona pewnego dnia znajdzie się w szpitalu.

Psycholog

Możesz też udać się do szkolnego psychologa i zapytać o poradę. Nie musisz mówić kto i co, ale ogólnie naszkicować problem „koleżanki”. Możesz też, jeśli nie chcesz wyjść na „kablarę”, powiedzieć psychologowi, o kogo chodzić i poprosić o interwencję do rodziców przyjaciółki.

„To twoja decyzja, szanuję ją”

Dzisiaj bardzo modne jest stwierdzenie „to twoja decyzja, muszę ją szanować”. Niestety, nie zawsze jest to dobre. Czasem jako przyjaciele nie możemy tak właśnie powiedzieć i uwolnić się jednocześnie od ciężaru wiedzy. Musisz działać i ratować przyjaciółkę nawet wtedy, jeśli będzie się to wiązało z jej utratą. Czy tak robią prawdziwi przyjaciele? Tak – i ty też takim bądź. Powodzenia.

Więcej w kategorii Przyjaźń

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.