Połącz się z nami

Psychologia

Toksyczny związek

Karolina, 17 lat: Jestem ze swoim o dwa lata starszym chłopakiem już ponad rok. Kocham go niezmiernie, lecz zaczynam dostrzegać, że związek z nim staje się coraz bardziej toksyczny. Czym to się objawia? Mój chłopak zabrania mi rozmawiać nawet w szkole z kolegami nie mówiąc już o jakichkolwiek spotkaniach ze znajomymi poza szkołą. Ograniczył mi spotkania z koleżankami, gdyż jak stwierdził mają na mnie zły wpływ. Raz nawet spoliczkował mnie gdy nie powiedziałam o spotkaniu z koleżanką. On stara się kontrolować całe moje życie – łącznie z tym, że sprawdza mnie co aktualnie robię, z kim się spotykam. Czasami mam wrażenie, że najchętniej zamknąłby mnie w mieszkaniu i miał tylko dla siebie. Na początku taka zazdrość trochę mi się podobała, jednak teraz to jest nie do zniesienia i jestem przerażona jego zachowaniem.

Zachowanie Twojego chłopaka sugeruje, że ma problem z zazdrością – w tym wypadku chorobliwą zazdrością połączoną z chęcią całkowitego kontrolowania Twojego życia. Wynikać ona może z niskiego poczucia własnej wartości a co za tym idzie z rozpaczliwego lęku przed utratą bliskiej osoby. Inną możliwą przyczyną takiego zachowania jest wyniesiony z domu wzorzec dominacji w związku.

Minimalna zazdrość jest potrzebna w każdym związku. Świadczy ona o tym, że zależy nam na partnerze, ponadto pomaga rozniecić ogień uczuć między partnerami. Jednak zbyt daleko posunięta, niekontrolowana zazdrość, wyniszcza każdy związek a relacja z tak zazdrosną osobą staje się męcząca, toksyczna.

Czym jest toksyczny związek?

Toksyczny związek to każda relacja w której jedna z osób stara się całkowicie podporządkować tę drugą, za pomocą uzależnienia psychicznego, wykorzystywania dominującej pozycji, przemocy fizycznej bądź psychicznej, czerpie jednostronne korzyści ze związku nie bacząc na potrzeby partnera bądź partnerki.

Sytuacja, którą opisujesz, wymaga Twojego szybkiego działania bo jest to bez cienia wątpliwości toksyczny związek. Po pierwsze i najważniejsze – Twój chłopak nie ma prawa Cię uderzyć! Nigdy więcej nie pozwól aby doszło do tego typu zachowań. Zdarzenie to powinno dać Ci do myślenia i być impulsem do zakończenia tej relacji. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule Mój chłopak mnie bije, opublikowanym na łamach TeenZone.PL.

Po drugie – sama dochodzisz już do wniosku, że nadmierna zazdrość, chęć kontroli oraz podporządkowania Twojego życia pod „widzi mi się” chłopaka jest toksyczne – niszczy relację między wami jak i całe Twoje życie. Pamiętaj, że powinnaś mieć czas na rozwój pasji, zainteresowań, spotkania z przyjaciółmi, rodziną… na wszystko co definiuje nas i nasze życie.

To Ty zdecydujesz co zrobić z tym związkiem, czy zerwać z chłopakiem  – jednak odpowiedz sobie na pytanie – czy warto tkwić w tak toksycznej i wyniszczającej relacji? Zdecydowanie nie!

Więcej w kategorii Psychologia

 • Rodzina

  Chcę poznać biologicznych rodziców!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Mam 16 lat i załamało się moje życie. Niedawno dowiedziałam się, że wiele lat temu zostałam...

 • Ciąża

  Chcę być nastoletnią matką!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Wchodzący właśnie na ekrany dokument "Teen Mom" przedstawiający sytuację matek – nastolatek, może z pozoru stwarzać...

 • Psychologia

  Gwałt na randce

  Autor: Redakcja TeenZone

  Co roku, tysiące młodych dziewcząt i kobie, pada ofiarą przemocy seksualnej, której najpowszechniejszą formą jest gwałt....

 • Związki

  Czy on mnie też zdradzi?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam pewien problem. Otóż spotkałam super chłopaka, Marcina. Bardzo chciałabym, żeby on został moim chłopakiem i...

 • Związki

  Zdradziłam swojego chłopaka – co dalej?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Stało się – mimo tego, że jesteś w związku, uległaś urokowi innej osoby i zdradziłaś chłopaka....

Do góry