Połącz się z nami

Psychologia

Toksyczny związek

Karolina, 17 lat: Jestem ze swoim o dwa lata starszym chłopakiem już ponad rok. Kocham go niezmiernie, lecz zaczynam dostrzegać, że związek z nim staje się coraz bardziej toksyczny. Czym to się objawia? Mój chłopak zabrania mi rozmawiać nawet w szkole z kolegami nie mówiąc już o jakichkolwiek spotkaniach ze znajomymi poza szkołą. Ograniczył mi spotkania z koleżankami, gdyż jak stwierdził mają na mnie zły wpływ. Raz nawet spoliczkował mnie gdy nie powiedziałam o spotkaniu z koleżanką. On stara się kontrolować całe moje życie – łącznie z tym, że sprawdza mnie co aktualnie robię, z kim się spotykam. Czasami mam wrażenie, że najchętniej zamknąłby mnie w mieszkaniu i miał tylko dla siebie. Na początku taka zazdrość trochę mi się podobała, jednak teraz to jest nie do zniesienia i jestem przerażona jego zachowaniem.

Zachowanie Twojego chłopaka sugeruje, że ma problem z zazdrością – w tym wypadku chorobliwą zazdrością połączoną z chęcią całkowitego kontrolowania Twojego życia. Wynikać ona może z niskiego poczucia własnej wartości a co za tym idzie z rozpaczliwego lęku przed utratą bliskiej osoby. Inną możliwą przyczyną takiego zachowania jest wyniesiony z domu wzorzec dominacji w związku.

Minimalna zazdrość jest potrzebna w każdym związku. Świadczy ona o tym, że zależy nam na partnerze, ponadto pomaga rozniecić ogień uczuć między partnerami. Jednak zbyt daleko posunięta, niekontrolowana zazdrość, wyniszcza każdy związek a relacja z tak zazdrosną osobą staje się męcząca, toksyczna.

Czym jest toksyczny związek?

Toksyczny związek to każda relacja w której jedna z osób stara się całkowicie podporządkować tę drugą, za pomocą uzależnienia psychicznego, wykorzystywania dominującej pozycji, przemocy fizycznej bądź psychicznej, czerpie jednostronne korzyści ze związku nie bacząc na potrzeby partnera bądź partnerki.

Sytuacja, którą opisujesz, wymaga Twojego szybkiego działania bo jest to bez cienia wątpliwości toksyczny związek. Po pierwsze i najważniejsze – Twój chłopak nie ma prawa Cię uderzyć! Nigdy więcej nie pozwól aby doszło do tego typu zachowań. Zdarzenie to powinno dać Ci do myślenia i być impulsem do zakończenia tej relacji. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule Mój chłopak mnie bije, opublikowanym na łamach TeenZone.PL.

Po drugie – sama dochodzisz już do wniosku, że nadmierna zazdrość, chęć kontroli oraz podporządkowania Twojego życia pod „widzi mi się” chłopaka jest toksyczne – niszczy relację między wami jak i całe Twoje życie. Pamiętaj, że powinnaś mieć czas na rozwój pasji, zainteresowań, spotkania z przyjaciółmi, rodziną… na wszystko co definiuje nas i nasze życie.

To Ty zdecydujesz co zrobić z tym związkiem, czy zerwać z chłopakiem  – jednak odpowiedz sobie na pytanie – czy warto tkwić w tak toksycznej i wyniszczającej relacji? Zdecydowanie nie!

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.