Połącz się z nami

Moja mama jest w ciąży!

Ciąża

Moja mama jest w ciąży!

„Mam 14 lat. Parę dni temu przypadkiem znalazłam w łazience schowany za kosmetyczką test ciążowy… który był pozytywny. Zrozumiałam od razu, dlaczego moi rodzice stali się ostatnio tacy dziwni, szepczący i tajemniczy. Nie powiedziałam im, że wiem – nie wiem, co mam o tym myśleć. Czy moja mama nie jest za stara? Ma w końcu już 36 lat! No i czy moje życie będzie już teraz skupione tylko na opiece nad rodzeństwem?”. Marika.

Problem, o którym pisze Marika, nie należy do rzadkości. Obecnie kobiety coraz częściej decydują się na dziecko w dojrzałym wieku – zdarza się, że nie jest to ich pierwsza pociecha. Jeśli jednak podobnie, jak autorka listu obawiasz się wielu rzeczy, które wiążą się przyjściem na świat rodzeństwa – koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Moja mama jest za stara aby być w ciąży!
Kobiety, które zachodzą w ciążę w wieku czterdziestu lat, to dzisiaj żadna nowość dla ginekologów czy znajomych. Nikogo to nie oburza ani nie szokuje – wręcz przeciwnie, pojawia się coraz większe zrozumienie dla faktu, że kobiety decydują się na dziecko dopiero wówczas, gdy mają ustabilizowaną sytuację życiową i finansową.

W twoim przypadku może być nieco inaczej – w końcu dziecko, które niedługo przyjdzie na świat, nie jest pierwszą pociechą twojej mamy. Z drugiej strony, dla innych nie ma to znacznie – faktem jest, ze ciąża koło czterdziestki po prostu nie szokuje.

Czy to… obciach?
Jeśli zdarzyło ci się pomyśleć, że ciąża twojej mamy „narobi ci obciachu” przed znajomymi, zastanów się, czy rzeczywiście jest się czego wstydzić. Twoi rodzice się kochają. Będziesz miał lub miała rodzeństwo – małego człowieka, który pokocha cię ponad życie. Gdzie tu jest miejsce na wstyd? Oczywiście, możesz pomyśleć, że to trochę krępujące, że jak na dłoni będzie widać „seksualność” twoich rodziców. Ale oczekiwanie, że pozbędą się jej tylko po to, aby nie narobić tobie wstydu albo że pozbędą się marzeń o kolejnym dziecku, bo dla ciebie jest to kompromitujące, jest szalenie egoistyczne. Uświadomiła sobie to 16-letnia Kamila.

– Mój brat Jakub przyszedł na świat w zeszłym roku – wspomina 16-latka. – Gdy dowiedziałam się o ciąży mojej mamy, byłam zdruzgotana. Myślałam, że znajomi będą się ze mnie śmiać, że stanę się obiektem kpin i docinek. Zrobiłam rodzicom awanturę i powiedziałam, że są strasznie samolubni i że ich nienawidzę. Mama się wtedy rozpłakała… Kiedy opowiedziałam przyjaciółce o tym, co się stało, zszokowała mnie swoją reakcją. Stwierdziła, że jestem głupia i że powinnam się cieszyć i być dumna z tego, jaką mam rodzinę – jej rodzice byli po rozwodzie. Zrobiło mi się wstyd i oczywiście przeprosiłam rodziców. Dzisiaj Kuba przesłania nam wszystkim cały świat i nie wiem, jak w ogóle mogłam pomyśleć źle o jego pojawieniu się na świecie – podkreśla Kamila.

Niestety, Kamila zrobiła coś, co czasem skutecznie zmienia relację między rodzicami a nastolatkiem na wiele miesięcy. Dlatego warto dokładnie przemyśleć swoje słowa, zanim zostaną skierowane w stronę rodziców.

Szczególna uwaga należy się w sytuacji, gdy ciąża rodziców jest… wpadką. Postaw się w ich sytuacji. Są zapewne zaniepokojeni sytuacją i zmartwieni przyszłością. Jednocześnie nie można zmienić sytuacji – ciąża już przecież jest faktem. Dlatego nie warto im „dokładać” – zamiast wyrzutów, powiedz po prostu: „Hej, damy sobie radę.”

„Czy będę musiała być nastoletnią nianią?”
Tego właśnie obawia się wielu nastolatków – utraty wolności i zmuszania do opiekowania się młodszym rodzeństwem. Ale spokojnie, nie ma co martwić się na zapas. Twoi rodzice na pewno doskonale zdają sobie sprawę, że masz swoje życie, a opieka nad maleństwem będzie należała głównie do nich. By jednak się uspokoić, porozmawiaj z rodzicami. Zapytaj, jak będzie to wyglądało u was, jakie plany mają rodzice. Możesz też zaproponować rodzicom kilka rozwiązań – tak, jak zrobiła to 15-letnia Iza.

– Gdy urodził się Jaś, sama wyszłam do rodziców z inicjatywą sprawowania nad nim opieki. Uprzedziłam ich jednak, że chciałabym uczciwego układu – będę opiekowała się małym, jeśli mnie uprzedzą wcześniej i jeśli nie będzie to oczywiście codziennie. Dołożyłam do tego koleżankę na noc i dobry film. I ten układ sprawdza się świetnie – rodzice pytają mnie najpierw, czy mam plany, potem sami planują sobie wieczór, a ja zapraszam przyjaciółkę i robimy sobie babsko – dziecięcy wieczór. Dodam, że nie muszę jej specjalnie zachęcać do wieczoru ze mną i z moim 2-letnim, gadatliwym Jaśkiem – śmieje się Iza.

To nie koniec świata…
…a właściwie to dopiero początek wspaniałej przygody z małym człowiekiem. Pamiętaj, że to nie tylko „ciąża”, ale twoje rodzeństwo, które – czy teraz tego chcesz, czy nie, pokochasz z całego serca. Nie możesz już niczego zmienić, więc po prostu powitaj je bez obrazy.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Ciąża

 • Nastoletni rodzice – jak sobie poradzić? Nastoletni rodzice – jak sobie poradzić?

  Ciąża

  Nastoletni rodzice – jak sobie poradzić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Wiecie już na pewno – ona jest w ciąży. Zapewne jesteście przerażeni, nie wiecie, co dalej....

 • Zapłodnienie i pierwsze objawy ciąży Zapłodnienie i pierwsze objawy ciąży

  Ciąża

  Zapłodnienie i pierwsze objawy ciąży

  Autor: Redakcja TeenZone

  Powstanie nowego życia to ogromny przełom i niezwykle ważne wydarzenie. Co jednak musi się wydarzyć, aby...

 • Chcę być nastoletnią matką! Chcę być nastoletnią matką!

  Ciąża

  Chcę być nastoletnią matką!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Wchodzący właśnie na ekrany dokument "Teen Mom" przedstawiający sytuację matek – nastolatek, może z pozoru stwarzać...

 • Jestem nastolatką i… będę mamą! Jestem nastolatką i… będę mamą!

  Ciąża

  Jestem nastolatką i… będę mamą!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Każdego roku w Polsce rodzi się kilkadziesiąt tysięcy dzieci, których matki są jeszcze nastolatkami. Jeśli i...

 • Spóźnia mi się miesiączka! Spóźnia mi się miesiączka!

  Ciąża

  Spóźnia mi się miesiączka!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Dziewczyny, które rozpoczęły już współżycie i którym opóźnia się miesiączka, zwykle zaczynają kojarzyć to spóźnienie z...

 • Objawy ciąży Objawy ciąży

  Ciąża

  Objawy ciąży

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jakie są pierwsze objawy ciąży? To pytanie zadaje sobie każda kobieta, która podejrzewa, że na skutek...

 • Nastolatka w ciąży Nastolatka w ciąży

  Ciąża

  Nastolatka w ciąży

  Autor: Redakcja TeenZone

  Justyna, 16 lat: Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Moje życie legło w gruzach, wszystkie...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.