Połącz się z nami

Zapłodnienie i pierwsze objawy ciąży

Ciąża

Zapłodnienie i pierwsze objawy ciąży

Powstanie nowego życia to ogromny przełom i niezwykle ważne wydarzenie. Co jednak musi się wydarzyć, aby do niego doszło? Przede wszystkim musi się ze sobą połączyć plemnik oraz komórka jajowa. To pierwszy etap zapłodnienia. Cały proces wydaje się być bardzo nieskomplikowany, jednak poczęcie nowego życia jest ciągiem następujących po sobie wydarzeń.

Na samym początku przyjrzyjmy się bliżej zmianom zachodzącym w organizmie kobiety w trakcie trwania cyklu miesiączkowego. Pomoże nam to zrozumieć jak przebiega cykl miesiączkowy oraz co za tym idzie, jak obliczyć dni płodne cyklu.

Macica kobiety w okresach comiesięcznych w czasie trwania cyklu menstruacyjnego przygotowuje się do ciąży, więc nasz organizm właściwe cyklicznie jest gotowy na pojawienie się maleństwa. Około piątego dnia cyklu w jajnikach rozpoczyna się dojrzewania komórki jajowej. Komórka znajduje się w tak zwanych pęcherzyku Graafa, który stanowi woreczek z płynem. W czternastym dniu cyklu pęcherzyk pęka i uwalniane jest jajeczko. Dojrzała już komórka jajowa przechodzi do jajowodu. Organizm przyszłego taty także musi być odpowiednio przygotowany do tego, by mogło dojść do zapłodnienia. W tym przypadku najważniejsze jest to, by mężczyzna w swoim nasieniu posiadał odpowiednią ilość plemników. Jeden z nich, konkurując z innymi, dociera w końcu do komórki jajowej i w nią wnika. Musi jednak przedostać się także przez barierę śluzu. W dni niepłodne jest to właściwie niemożliwe i plemnik zostaje pokonany przez kobiecy śluz. Cały proces zapłodnienia odbywa się w jajowodzie. Po długiej drodze przebytej przez plemnik, który wędrował przez kanał szyjki macicy, komórka jajowa może zacząć dojrzewać. Połączenie plemnika z komórką jajową pozwala na uzyskanie tak zwanej zygoty, czyli nowego człowieka, który zawiera już pełny kod genetyczny pochodzący od obojga rodziców.

Czy doszło już do zapłodnienia?

Ciąża to przełom przede wszystkim w życiu kobiety. Oczywiście mężczyzna również na swój sposób odczuwa to, że już niedługo zostanie ojcem, jednak to w ciele kobiety następują diametralne zmiany. Aby jednak być pewnym na 100%, że doszło do zapłodnienia należy wykonać test ciążowy. Jest on dostępny w każdej aptece oraz w zwykłych sklepach. Warto jednak wybrać ten z punktu farmaceutycznego, aby mieć pewność, że test poda wiarygodny wynika, ponieważ ma odpowiednią datę ważności oraz był przechowywany w dobrych warunkach. Dzisiejsze testy ciążowe mają taką formułę, że potrafią wykryć ciąże już w dniu spodziewanej miesiączki. Oczywiście, najlepsze wyniki dadzą nam testy laboratoryjne, do których niezbędne są próbki moczu lub krwi. Badanie ginekologiczne w pierwszych dniach od zapłodnienia nie ma zbyt wielkiego sensu, ponieważ ciąża będzie niemożliwa do wykrycia. W chwili kiedy dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej dochodzi do zmian hormonalnych w ciele kobiety i to skutki tych zmian mogą stać się pierwszym sygnałem pojawienia się ciąży. Pojawiają się wtedy ogólnoustrojowe objawy zapłodnienia. Najważniejszą oznaką ciąży jest oczywiście brak menstruacji, jednak ten stan może też być spowodowany innymi czynnikami, na przykładem stresem, chorobami czy też zmianą diety. Istnieje jednak szereg zdarzeń, które mogą dać nam pretekst do podejrzewania zajścia w ciążę.

Zmiany w organizmie czyli objawy ciąży

Kobiety bardzo szybko zauważają, że coś jest nie tak i reakcje organizmu są inne, niż do tej pory. Może pojawiać się powiększenie i mrowienie w piersiach, podobnie jak to ma miejsce w okresie przedmiesiączkowym. Jeśli zdarzają się poranne nudności czy też wymioty to możemy odczytywać to jako prawdopodobieństwo zapłodnienia. Oprócz tego może pojawić się zgaga, a w niektórych przypadkach także ślinotok. Nudności mogą wystąpić już około 2 tygodnia po samym zapłodnieniu, możliwe jest również ich późniejsze pojawienie. O zapłodnieniu może świadczyć także częstsze, niż zazwyczaj, oddawanie moczu. W pierwszym trymestrze mogą pojawić się objawy związane z apetytem. Tutaj reakcje są bardzo indywidualne, ponieważ u niektórych kobiet jest to całkowity brak apetytu, tymczasem u innych jest to wzmożony apetyt i tak zwane zachcianki na dziwne połączenia smaków. Ogólne stany zmęczenie czy też bezsenność są charakterystyczne dla pierwszych okresów po zapłodnieniu. Bardzo wyraźnym symptomem zapłodnienia i początków ciąży jest również podwyższone temperatura ciała. Jeśli więc nie jesteśmy zaziębieni, a temperatura powyżej 37 stopni utrzymują się przez 2 tygodnie po owulacji, to istnieje duże prawdopodobieństwo ciąży. Macica i szyjka ulega rozpulchnieniu, jednak to jest zauważalne dopiero w przypadku badania ginekologicznego. Wszelkie odstępstwa od normy mogą być oznakami ciąży, aczkolwiek nie muszą, dlatego najlepiej po wykonaniu testu ciążowego skonsultować się z lekarzem, który potwierdzi diagnozę.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Ciąża

Do góry