Połącz się z nami

Psychologia

Mam małe piersi

Marta, 16 lat: Mój problem powoduje u mnie straszne kompleksy – mam małe piersi, szczerze mówiąc jestem prawie płaska jak deska. W porównaniu z koleżankami z klasy, moje piersi są naprawdę małe. Miesiączkuje już od ponad roku, pojawiło się u mnie owłosienie łonowe a piersi nie rosną i nadal są małe. Czy jest jeszcze szansa, że moje małe piersi urosną?

Małe piersi są zmartwieniem wielu kobiet, choć to właśnie nastolatki najczęściej wpadają z ich powodu w duże kompleksy. Często, porównując się do koleżanek ze szkoły, zapominają o podstawowej sprawie – każda z dziewcząt wkracza w innym czasie w okres dojrzewania i w fazę intensywnego wzrostu ciała. U jednych jest to około 12-13 roku życia, u innych nawet około 15-16 roku życia. Sytuacja jest analogiczna z występowaniem pierwszej miesiączki – są dziewczęta, które pierwszą miesiączkę mają już za sobą w wieku 11 lat, u innych pierwsza miesiączka pojawia się około 15 roku życia.

Statystycznie przyjmuje się, że faza intensywnego wzrostu piersi, przypada najczęściej między 13 a 17 rokiem życia.

O rozmiarze piersi w dużej mierze decyduje genetyka – jeżeli w naszej rodzinie większość kobiet ma mały biust, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że nasze piersi nie koniecznie będą tak duże jak byśmy sobie tego życzyły. Także budowa ciała, za którą stoi genetyka, decyduje o rozmiarze piersi. Dziewczęta wysokie i szczupłe na ogół będą miały dużo mniejsze piersi niż te niższe, o nieco bardziej zaokrąglonej sylwetce.

Czy mamy możliwość wpływania na rozmiar piersi? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Piersi składają się głównie z tkanki tłuszczowej, dlatego właśnie dziewczęta o szybkiej przemianie materii, mające problemy z nadczynnością tarczycy lub te, które notorycznie się odchudzają, posiadają na ogół małe piersi, będące wynikiem niedostatecznego odkładania się tkanki tłuszczowej. Z kolei dziewczęta o nieco wolniejszej przemianie materii, mające zaokrągloną sylwetkę lub nawet lekką nadwagę, mają zazwyczaj o wiele obfitsze biusty.

Co zatem zrobić aby nasze małe piersi wydawały się dużo większe? Tu z pomocą przychodzą nam „sztuczki ubraniowe”. Aby optycznie powiększyć małe piersi, powinniśmy zainteresować się stanikami usztywnianymi typu push-up. Skutecznie powiększą optycznie mały biust i nadadzą mu odpowiedni kształt. W naszej garderobie powinny znajdować się ubrania o małym dekolcie lub dekolcie asymetrycznym. Pomocne będą także wszelkiego rodzaju bluzki mające kokardy, falbany, cekiny i inne dodatki na wysokości piersi.

Więcej w kategorii Psychologia

 • Psychologia

  Nienawidzę mojego przyrodniego brata/siostry

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Kiedy mój tata ożenił się drugi raz, to właściwie nawet się ucieszyłam. Jego żona, Magda, jest...

 • Psychologia

  Czy wybaczyć zdradę?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mój chłopak mnie zdradził. Dowiedziałam się tego przedwczoraj – całował się z jakąś laską w klubie....

 • Psychologia

  Wstydliwy problem: jąkam się!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Bardzo proszę o pomoc! Mianowicie, chodzi o to, że… w trudnych sytuacjach zaczynam się jąkać. To...

 • Psychologia

  Gdy w domu się nie przelewa

  Autor: Redakcja TeenZone

  Chciałabyś zaprosić znajomych do domu, ale jest ci wstyd? Czujesz dyskomfort na myśl o tym, że...

 • Przyjaźń

  Kocham koleżankę – jestem lesbijką?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Magda, 16 lat: Nigdy wcześniej nie zauważyłam u siebie skłonności homoseksualnych, wręcz przeciwnie – nadal podobają...

Do góry