Połącz się z nami

Psychologia

Mam małe piersi

Marta, 16 lat: Mój problem powoduje u mnie straszne kompleksy – mam małe piersi, szczerze mówiąc jestem prawie płaska jak deska. W porównaniu z koleżankami z klasy, moje piersi są naprawdę małe. Miesiączkuje już od ponad roku, pojawiło się u mnie owłosienie łonowe a piersi nie rosną i nadal są małe. Czy jest jeszcze szansa, że moje małe piersi urosną?

Małe piersi są zmartwieniem wielu kobiet, choć to właśnie nastolatki najczęściej wpadają z ich powodu w duże kompleksy. Często, porównując się do koleżanek ze szkoły, zapominają o podstawowej sprawie – każda z dziewcząt wkracza w innym czasie w okres dojrzewania i w fazę intensywnego wzrostu ciała. U jednych jest to około 12-13 roku życia, u innych nawet około 15-16 roku życia. Sytuacja jest analogiczna z występowaniem pierwszej miesiączki – są dziewczęta, które pierwszą miesiączkę mają już za sobą w wieku 11 lat, u innych pierwsza miesiączka pojawia się około 15 roku życia.

Statystycznie przyjmuje się, że faza intensywnego wzrostu piersi, przypada najczęściej między 13 a 17 rokiem życia.

O rozmiarze piersi w dużej mierze decyduje genetyka – jeżeli w naszej rodzinie większość kobiet ma mały biust, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że nasze piersi nie koniecznie będą tak duże jak byśmy sobie tego życzyły. Także budowa ciała, za którą stoi genetyka, decyduje o rozmiarze piersi. Dziewczęta wysokie i szczupłe na ogół będą miały dużo mniejsze piersi niż te niższe, o nieco bardziej zaokrąglonej sylwetce.

Czy mamy możliwość wpływania na rozmiar piersi? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Piersi składają się głównie z tkanki tłuszczowej, dlatego właśnie dziewczęta o szybkiej przemianie materii, mające problemy z nadczynnością tarczycy lub te, które notorycznie się odchudzają, posiadają na ogół małe piersi, będące wynikiem niedostatecznego odkładania się tkanki tłuszczowej. Z kolei dziewczęta o nieco wolniejszej przemianie materii, mające zaokrągloną sylwetkę lub nawet lekką nadwagę, mają zazwyczaj o wiele obfitsze biusty.

Co zatem zrobić aby nasze małe piersi wydawały się dużo większe? Tu z pomocą przychodzą nam „sztuczki ubraniowe”. Aby optycznie powiększyć małe piersi, powinniśmy zainteresować się stanikami usztywnianymi typu push-up. Skutecznie powiększą optycznie mały biust i nadadzą mu odpowiedni kształt. W naszej garderobie powinny znajdować się ubrania o małym dekolcie lub dekolcie asymetrycznym. Pomocne będą także wszelkiego rodzaju bluzki mające kokardy, falbany, cekiny i inne dodatki na wysokości piersi.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.