Połącz się z nami

Wszystko, co chciałabyś wiedzieć… na temat piersi

Zdrowie

Wszystko, co chciałabyś wiedzieć… na temat piersi

„Mam 13 lat i pewien problem. Chodzi o to, że u większości moich koleżanek zaczął już pojawiać się biust. Niektóre mają już całkiem duże piersi. A ja ciągle… nic. Naprawdę nic! Koleżanka nastraszyła mnie, że czasem jest tak, że piersi rzeczywiście w ogóle nie rosną i wtedy trzeba zrobić operację plastyczną. Czy to możliwe? I kiedy one zaczną w końcu rosnąć?” Anita, 13l.

Niektóre aspekty dojrzewania wzbudzają w nas większą niechęć do pytań, niż inne. Jest to na przykład kwestia wzrostu i rozmiaru penisa u chłopaków albo… rozmiar biustu u dziewczyn. Temat ten rodzi naprawdę wiele pytań, więc warto w końcu je rozwiać. Oto wszystko, co powinnaś wiedzieć na temat biustu.

Kiedy rosną piersi?

Twój biust powinien zacząć wzrost miedzy 12-tym a 16-rokiem życia, najczęściej jednak dzieje się w okolicach 13-tu lat. I tak naprawdę to, jak długo będzie rósł, zależy od tego, kiedy zaczęłaś dojrzewać. Niektóre dziewczyny są w pełni rozwinięte pod kątem fizycznym w wieku 16 lat, inne dojrzewają aż do 20-go roku życia. Jeśli zatem masz lat 13 i jeszcze „nic się nie dzieje” z twoją klatką piersiową – spokojnie, jest jeszcze na to czas (choć wiemy, że nie możesz się doczekać ).

Wielkość biustu – co wpływa na rozmiar twoich piersi?

Niestety, mamy dla ciebie nieco niekorzystne informacje – tak naprawdę nie masz wpływu na to, do jakiego rozmiaru urosną twoje piersi. U niektórych dziewczyn rosną i rosną, a u innych po prostu pojawi się „nieco” piersi i koniec. W dużej mierze zależy to od twojej wagi – grubsze dziewczyny mają większy biust, a także od predyspozycji genetycznych. Innymi słowy, jest duże prawdopodobieństwo, że jeśli twoja mama nosi miseczkę „B”, to ty też będzie takową miała.

Trzeba tutaj jednak nanieść małą poprawkę – piersi zmieniają się w trakcie całego życia. Możesz na przykład teraz mieć miseczkę A, a w trakcie ciąży – C. U niektórych kobiet większe piersi to już stała „pamiątka” po dziecku, ale u większości biust wraca do swojego poprzedniego rozmiaru.

Jeśli jesteś już posiadaczką większych lub mniejszych piersi, to być może zauważyłaś, że biust zwiększa się… przed miesiączką, jest też wówczas bardziej wrażliwy i pełniejszy. To zupełnie normalne, a wpływ na to mają zmiany hormonalne w twoim organizmie.

Piersi różnej wielkości

Niektóre dziewczyny bardzo wstydzą się tego, że ich biust jest nierówny – mianowicie, że piersi nie są symetryczne albo jedna jest większa od drugiej. To zupełnie niepotrzebne zmartwienie! Może cię to zaskoczy, ale nierówne piersi ma aż… 65% kobiet! W większości przypadków to lewa pierś jest większa, niż prawa – ale nikt nie umie tego wyjaśnić. Tak czy owak, uwierz, że są to różnice niezauważalne dla otoczenia .

Małe piersi a karmienie

Jeżeli twoje piersi są malutkie, to być może zastanawiasz się, czy w przyszłości będziesz mogła karmić swoje dziecko. I tutaj możemy cię od razu uspokoić. Wielkość piersi nie ma absolutnie żadnego znaczenia, jeśli chodzi o potencjalne karmienie. Na pewno nie będziesz miała z tym kłopotów .

Czy biust może się… nie pojawić?

Niestety, ale jest taka możliwość. Zdarza się to wręcz niezwykle rzadko, więc szanse są mikroskopijnie małe. Niemniej, gdy do tego dochodzi, mówimy o niewykształceniu się piersi – klatka piersiowa zostaje wówczas zupełnie płaska albo prawie płaska.

Oczywiście będące w takiej sytuacji dziewczyny są głęboko nieszczęśliwe i mają bardzo obniżoną samoocenę. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest tylko i wyłącznie operacja.

Nie martw się jednak na zapas – tak, jak wspomnieliśmy, prawdopodobieństwo, że będziesz właśnie takim „przypadkiem”, jest naprawdę bardzo, bardzo małe. Twoje piersi na pewno się pojawią!

Czy można wyćwiczyć piersi?

Czasem dziewczyny pytają o to, czy można powiększyć piersi poprzez ich ćwiczenie albo używanie odpowiednich kosmetyków. Niestety, to praktycznie niemożliwe. Wszystko dlatego, że biust składa się głównie z gruczołów piersiowych oraz tkanki tłuszczowej – a tłuszczu, jak wiadomo, nie da się „wyćwiczyć”.

Można natomiast poprawić swoją sylwetkę, dzięki czemu piersi optycznie zyskają na wielkości oraz smarować je kremami, które zapobiegną wiotczeniu skóry. Dzięki temu będą gładsze i na pewno dłużej piękniejsze.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Zdrowie

  • Jakie sporty uprawiać zimą? Jakie sporty uprawiać zimą?

    Aktywność fizyczna

    Jakie sporty uprawiać zimą?

    Autor: Redakcja TeenZone

    Zima idzie w naszą stronę wielkimi krokami. W związku z tym masz następujący wybór: albo dołączasz...

  • Dlaczego warto czytać etykiety na produktach? Dlaczego warto czytać etykiety na produktach?

    Odżywianie

    Dlaczego warto czytać etykiety na produktach?

    Autor: Redakcja TeenZone

    Z czytaniem etykiet jest jak z regularną aktywnością fizyczną – wszyscy wiemy, że to wskazane, ale...

  • Diety „cud” – czy działają? Diety „cud” – czy działają?

    Odżywianie

    Diety „cud” – czy działają?

    Autor: Redakcja TeenZone

    Jeśli tylko kiedykolwiek pomyślałaś, że być może masz o kilka kilogramów za dużo, to z całą...

  • Nastolatka w ciąży Nastolatka w ciąży

    Ciąża

    Nastolatka w ciąży

    Autor: Redakcja TeenZone

    Justyna, 16 lat: Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Moje życie legło w gruzach, wszystkie...

  • Nieregularne miesiączki Nieregularne miesiączki

    Zdrowie

    Nieregularne miesiączki

    Autor: Redakcja TeenZone

    Sylwia, 16 lat: Od pierwszej miesiączki minął ponad rok. Przez ten czas miesiączkowałam bardzo nieregularnie. Obecnie...

  • Kolczyk w pępku a bezpłodność Kolczyk w pępku a bezpłodność

    Zdrowie

    Kolczyk w pępku a bezpłodność

    Autor: Redakcja TeenZone

    Kasia, 15 lat: Mam pytanie, które może wydawać się głupie. Bardzo chcę zrobić sobie kolczyk w...

  • Anoreksja – pokonałam ją! Anoreksja – pokonałam ją!

    Odżywianie

    Anoreksja – pokonałam ją!

    Autor: Redakcja TeenZone

    Anoreksja jest coraz częściej występującym zaburzeniem odżywiania wśród nastolatków. Wbrew pozorom, dotyczy ona nie tylko dziewcząt...

  • Uzależnienie od opalania Uzależnienie od opalania

    Nałogi

    Uzależnienie od opalania

    Autor: Redakcja TeenZone

    „Martwię się o moją przyjaciółkę, Maję. Wiosną postanowiła się trochę opalić na solarium, żeby latem nie...

  • Nastoletni rodzice – jak sobie poradzić? Nastoletni rodzice – jak sobie poradzić?

    Ciąża

    Nastoletni rodzice – jak sobie poradzić?

    Autor: Redakcja TeenZone

    Wiecie już na pewno – ona jest w ciąży. Zapewne jesteście przerażeni, nie wiecie, co dalej....

  • Zwolnienie z WF – czy warto nie ćwiczyć? Zwolnienie z WF – czy warto nie ćwiczyć?

    Aktywność fizyczna

    Zwolnienie z WF – czy warto nie ćwiczyć?

    Autor: Redakcja TeenZone

    Coraz więcej nastolatków unika zajęć z wychowania fizycznego. Jeśli jesteś wśród nich, to z pewnością doskonale...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.