Połącz się z nami

Wszystko, co chciałabyś wiedzieć… na temat piersi

Zdrowie

Wszystko, co chciałabyś wiedzieć… na temat piersi

„Mam 13 lat i pewien problem. Chodzi o to, że u większości moich koleżanek zaczął już pojawiać się biust. Niektóre mają już całkiem duże piersi. A ja ciągle… nic. Naprawdę nic! Koleżanka nastraszyła mnie, że czasem jest tak, że piersi rzeczywiście w ogóle nie rosną i wtedy trzeba zrobić operację plastyczną. Czy to możliwe? I kiedy one zaczną w końcu rosnąć?” Anita, 13l.

Niektóre aspekty dojrzewania wzbudzają w nas większą niechęć do pytań, niż inne. Jest to na przykład kwestia wzrostu i rozmiaru penisa u chłopaków albo… rozmiar biustu u dziewczyn. Temat ten rodzi naprawdę wiele pytań, więc warto w końcu je rozwiać. Oto wszystko, co powinnaś wiedzieć na temat biustu.

Kiedy rosną piersi?

Twój biust powinien zacząć wzrost miedzy 12-tym a 16-rokiem życia, najczęściej jednak dzieje się w okolicach 13-tu lat. I tak naprawdę to, jak długo będzie rósł, zależy od tego, kiedy zaczęłaś dojrzewać. Niektóre dziewczyny są w pełni rozwinięte pod kątem fizycznym w wieku 16 lat, inne dojrzewają aż do 20-go roku życia. Jeśli zatem masz lat 13 i jeszcze „nic się nie dzieje” z twoją klatką piersiową – spokojnie, jest jeszcze na to czas (choć wiemy, że nie możesz się doczekać ).

Wielkość biustu – co wpływa na rozmiar twoich piersi?

Niestety, mamy dla ciebie nieco niekorzystne informacje – tak naprawdę nie masz wpływu na to, do jakiego rozmiaru urosną twoje piersi. U niektórych dziewczyn rosną i rosną, a u innych po prostu pojawi się „nieco” piersi i koniec. W dużej mierze zależy to od twojej wagi – grubsze dziewczyny mają większy biust, a także od predyspozycji genetycznych. Innymi słowy, jest duże prawdopodobieństwo, że jeśli twoja mama nosi miseczkę „B”, to ty też będzie takową miała.

Trzeba tutaj jednak nanieść małą poprawkę – piersi zmieniają się w trakcie całego życia. Możesz na przykład teraz mieć miseczkę A, a w trakcie ciąży – C. U niektórych kobiet większe piersi to już stała „pamiątka” po dziecku, ale u większości biust wraca do swojego poprzedniego rozmiaru.

Jeśli jesteś już posiadaczką większych lub mniejszych piersi, to być może zauważyłaś, że biust zwiększa się… przed miesiączką, jest też wówczas bardziej wrażliwy i pełniejszy. To zupełnie normalne, a wpływ na to mają zmiany hormonalne w twoim organizmie.

Piersi różnej wielkości

Niektóre dziewczyny bardzo wstydzą się tego, że ich biust jest nierówny – mianowicie, że piersi nie są symetryczne albo jedna jest większa od drugiej. To zupełnie niepotrzebne zmartwienie! Może cię to zaskoczy, ale nierówne piersi ma aż… 65% kobiet! W większości przypadków to lewa pierś jest większa, niż prawa – ale nikt nie umie tego wyjaśnić. Tak czy owak, uwierz, że są to różnice niezauważalne dla otoczenia .

Małe piersi a karmienie

Jeżeli twoje piersi są malutkie, to być może zastanawiasz się, czy w przyszłości będziesz mogła karmić swoje dziecko. I tutaj możemy cię od razu uspokoić. Wielkość piersi nie ma absolutnie żadnego znaczenia, jeśli chodzi o potencjalne karmienie. Na pewno nie będziesz miała z tym kłopotów .

Czy biust może się… nie pojawić?

Niestety, ale jest taka możliwość. Zdarza się to wręcz niezwykle rzadko, więc szanse są mikroskopijnie małe. Niemniej, gdy do tego dochodzi, mówimy o niewykształceniu się piersi – klatka piersiowa zostaje wówczas zupełnie płaska albo prawie płaska.

Oczywiście będące w takiej sytuacji dziewczyny są głęboko nieszczęśliwe i mają bardzo obniżoną samoocenę. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest tylko i wyłącznie operacja.

Nie martw się jednak na zapas – tak, jak wspomnieliśmy, prawdopodobieństwo, że będziesz właśnie takim „przypadkiem”, jest naprawdę bardzo, bardzo małe. Twoje piersi na pewno się pojawią!

Czy można wyćwiczyć piersi?

Czasem dziewczyny pytają o to, czy można powiększyć piersi poprzez ich ćwiczenie albo używanie odpowiednich kosmetyków. Niestety, to praktycznie niemożliwe. Wszystko dlatego, że biust składa się głównie z gruczołów piersiowych oraz tkanki tłuszczowej – a tłuszczu, jak wiadomo, nie da się „wyćwiczyć”.

Można natomiast poprawić swoją sylwetkę, dzięki czemu piersi optycznie zyskają na wielkości oraz smarować je kremami, które zapobiegną wiotczeniu skóry. Dzięki temu będą gładsze i na pewno dłużej piękniejsze.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Zdrowie

Do góry