Połącz się z nami

Kiedy wystąpi pierwsza miesiączka?

Zdrowie

Kiedy wystąpi pierwsza miesiączka?

„Wszystkie moje przyjaciółki dostały już okres. Wszystkie, oprócz… mnie! Ciągle czekam i nic, przez co czuję się głupio i wstyd mi się przyznać. Powiedzcie mi, czy mogę mieć nadzieję, że to stanie się już niedługo? Jakie są objawy tego, że niedługo dostanę miesiączkę?” Kamila, 14l.

Niemal każda nastolatka z utęsknieniem czeka na dzień, w którym pojawi się pierwsza miesiączka – to przecież oznacza, że w końcu jest prawdziwą kobietą! Czasem jednak to się przedłuża… i krwawienia ani widu, ani słychu. Czy są więc jakieś sygnały, że ta sytuacja niedługo się zmieni? Oczywiście! Musisz tylko przyjrzeć się swojemu ciału.

1. Ogólne objawy dojrzewania.

Czyli pojawienie się piersi, owłosienia pod pachami i w okolicach intymnych – jeśli już to u siebie widzisz, to sprawa jest jasna – w ciągu kilku miesięcy na pewno pojawi się i miesiączka.

2. Rozdrażnienie, zmiany nastrojów.

Okres dojrzewania to prawdziwa burza hormonalna. Z tego też powodu wiele dziewczyn cierpi na przeróżne wahania nastrojów. Jak wygląda to w przełożeniu na codzienne życie? Opowiada o tym Martyna:

– U mnie było tak: najpierw pojawiły się piersi i owłosienie w okolicach krocza. Nie od razu jakieś wielkie bum, ale widziałam wyraźnie, że coś zaczęło się dziać. Kolejnym etapem, gdzieś po dwóch, trzech miesiącach, były wahania nastroju. To było straszne! Jednego dnia wszystko mnie drażniło, ale naprawdę wszystko. Potem, tego samego dnia popołudniu, robiłam się płaczliwa. Płakałam na reklamie proszku do prania! A kiedy ktoś mi powiedział coś niemiłego, to już łzy lały się strumieniami. Następnego dnia z kolei rozpierała mnie energia i optymizm, by wieczorem znów ryczeć. Moja mama śmiała się ze mnie, że ktoś tutaj chyba dostanie miesiączkę, bo hormony szaleją. I faktycznie – dwa tygodnie od tych dziwnych dni pojawiło się plamienie. Niesamowite jest to, jak działa organizm! – mówi ze śmiechem Martyna.

3. Bóle w dole brzucha i w okolicy pleców.

Istnieje ogólna opinia, że ból w podbrzuszu pojawia się dopiero na dzień lub dwa przed miesiączką – to jednak nieprawda. O tym, jak może być w rzeczywistości, mówi 13-letnia Iza:

– Szczerze mówiąc, chyba już trzy miesiące przed miesiączką ciągle nosiłam podpaski na bieliźnie. Wszystko dlatego, że cały czas byłam przekonana, że to będzie danego dnia! A wzięło się to z tego, że co jakiś czas pobolewało mnie podbrzusze. Czasem ten ból był naprawdę dość silny. Okazało się jednak, że na „efekty bólu” musiałam czekać aż trzy miesiące. I wcale nie bolało jakoś mocniej! – podkreśla Iza.

Rzeczywiście, bóle w tych okolicach mogą pojawiać się wcześniej. Często mają związek z kolejnym objawem zbliżającej się miesiączki.

4. Pojawienie się śluzu.

W sporych ilościach! Zauważysz białe ślady na bieliźnie/wkładce albo chwilami nawet będziesz czuła wilgoć w pochwie. To oznacza tylko jedno – twój organizm właśnie rozpoczął pracę nad wyrzucaniem komórek jajowych. Gdy pojawi się śluz, pierwsza miesiączka to już zazwyczaj kwestia kilku tygodni. A czasem nawet dni!

Ciągle się nie pojawia!

Co jednak zrobić, kiedy mimo tych wszystkich objawów pierwsza miesiączka ciągle się nie pojawia? Odpowiedź jest tylko jedna – spokojnie czekaj. Jeśli chcesz, możesz też udać się do ginekologa, który wykona ci podstawowe badanie i sprawdzi, czy wszystko w porządku. I najczęściej właśnie tak się okazuje.

Pamiętaj też, że nawet, gdy nic nie wskazuje na to, że okres ma się pojawić, ty jednak zawsze miej przy sobie podpaski albo noś wkładki. W wielu przypadkach jest bowiem tak, że miesiączka zjawia się ot tak, nagle, zupełnie bez zapowiedzenia. I lepiej, aby nie było to akurat wtedy, gdy nie będziesz miała założonej wkładki i w dodatku będziesz ubrana w białe spodnie .

Więcej w kategorii Zdrowie

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.