Połącz się z nami

Mocny ból podczas okresu? Wiemy jak go złagodzić!

Zdrowie

Mocny ból podczas okresu? Wiemy jak go złagodzić!

„Mam na imię Oliwia i mam 13 lat. Piszę do was, ponieważ mam wielki problem z moimi miesiączkami. Zaczęłam miesiączkować rok temu, od razu regularnie. Wszystko byłoby ok, gdyby nie to, że w trakcie „tych” dni dosłownie umieram z bólu. Już dwa razy zemdlałam podczas okresu, więc teraz najczęściej przez pierwsze dwa dni zostaję w domu i cierpię na łóżku. Co mogę zrobi, żeby nie bolało aż tak?” Julia.

Bardzo bolesne miesiączki to problem wielu dziewczyn – kto tego nie doświadczył, ten nie ma pojęcia, w czym rzecz. Czasem ból jest tak silny, że kompletnie uniemożliwia normalne funkcjonowanie, nie mówiąc już o cieszeniu się życiem. Co robić, gdy miesiączki są tak dokuczliwe? Jakie są sposoby złagodzenia bólu?

Używaj podpasek zamiast tamponów.

U wielu dziewczyn ból miesiączkowy nasila się, kiedy jakieś „ciało obce” znajduje się w pochwie. Mówimy oczywiście o tamponach. Chociaż są super wygodne, w wielu przypadkach bardzo nasilają ból. Dlatego – przynajmniej na początku i gdy cierpisz najmocniej, używaj dużych i chłonnych  podpasek.

Poduszka elektryczna.

Poduszka elektryczna bardzo szybko nagrzewa się i utrzymuje bezpieczne dla ciebie ciepło (nie nagrzeje się zbyt mocno i nie traci temperatury). Jeśli tylko masz taką możliwość, zakup taki gadżet. Twoi rodzice na pewno widzą, jak cierpisz – może zafundują ci taki prezent?

Termofor lub butelka z gorącą wodą.

Jeśli nie masz poduszki elektrycznej i nie możesz jej zakupić, spróbuj metody naszych babć – użyj termoforu albo po prostu butelki wypełnionej gorącej wodą. Jeśli przesadzisz i wlejesz wodę zbyt gorącą, dodatkowo owiń butelkę ręcznikiem.

Sięgnij po dobre leki.

„Dobre” czyli takie, które są połączeniem kilku substancji aktywnych – np. paracetamolu oraz ibuprofenu. Zapytaj o takie środki w aptece.

Pamiętaj, że można łączyć różne substancje aktywne, ale nie można zażywać zbyt dużo tych samych. Przedawkowanie np. paracetamolu jest bardzo groźne, dlatego zwracaj uwagę na to, aby nie brać go zbyt dużo. Uwaga! Sama nazwa to za mało dla rozróżnienia substancji, musisz czytać skład na opakowaniu!

Aby leki były najbardziej skuteczne, sięgnij po nie już wtedy, kiedy ból dopiero się „rozkręca” – nie czekaj, aż będziesz zwijać się na łóżku!

Używaj plastrów rozgrzewających.

Dostaniesz je w każdej aptece, działają naprawdę świetnie. Możesz też zakupić plastry z substancją przeciwbólową, ale zrezygnuj z tego pomysłu – działa to raczej powierzchniowo, niż dogłębnie.

Ogranicz swoją aktywność.

Aktywność fizyczna jest oczywiście ważna, ale zdecydowanie niepolecana podczas bolesnej miesiączki. Dużo chodzenia, bieg czy choćby pływanie – wszystko to nasili twoje cierpienie. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest zaszycie się w domu z dobrą książką i kubkiem gorącej czekolady. W tych dniach nie daj namówić się na szaleństwa, potrzebujesz odpoczynku.

Nie jedz niczego, co wzdyma.

Jeśli w czasie miesiączki będziesz miała wzdęcia na skutek zjedzenia ciężkich potraw, to uczucie bólu będzie się bardzo nasilało. Dlatego unikaj wszystkiego, co spowoduje taki efekt. Nie jest grochu, kapusty, jabłek – postaw raczej na wszystko to, co lekkie.

Pij zioła.

Napary z ziół to metoda naszych babć. Być może nie zlikwidują twojego bólu w 100%, ale według specjalistów – mogą go trochę zmniejszyć. Przygotuj sobie napary z kozłka lekarskiego, mięty, melisy, nagietka, rumianku, rozmarynu lub malin. Pij je już na 2-3 dni przed terminem okresu.

Zażywaj gorących kąpieli.

Oczywiście nie w trakcie samej miesiączki – to byłoby zdecydowanie niehigieniczne. Jeśli jednak należysz do grupy dziewcząt, które bóle miesiączkowe odczuwają już na dwa dni przed okresem, to właśnie wtedy wskocz do wanny wypełnionej ciepłą wodą. To cię rozluźni i może zmniejszyć napływający ból.

Unikaj kawy, mocnej herbaty, coli.

Czyli wszystkiego, co zawiera kofeinę – niepotrzebnie pobudza ona organizm i sprawia, że ból miesiączkowy przybiera na sile. Dodatkowo cola może powodować wzdęcia.

Tak, dobrze przeczytałaś. Orgazm powoduje wyrzut hormonów szczęścia, dodatkowo kojąco wpływa na samą macicę. Dla wielu dziewczyn to najlepszy środek przeciwbólowy pod słońcem.

Zgłoś się do lekarza.

Jeśli mimo zażywania środków przeciwbólowych oraz stosowania się do innych wymienionych zasad, ból jest nie do wytrzymania – nie katuj się dłużej. Zgłoś się do lekarza, który prawdopodobnie przepisze ci tabletki hormonalne. Zwykle służą antykoncepcji, ale prawie całkowicie redukują też ból miesiączkowy – dlatego przepisywane są młodym dziewczynom na całym świecie.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Zdrowie

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.