Połącz się z nami

Stanik – poznaj fakty o których nie wiedziałaś!

Moda

Stanik – poznaj fakty o których nie wiedziałaś!

Wydaje ci się, że wiesz o stanikach wszystko? Cóż, możemy się założyć, że jesteś w błędzie! Jeśli nie wierzysz – sprawdź się! Oto kilka ciekawych faktów na temat biustonoszy. Czy znasz je wszystkie?

Termin „stanik” lub „biustonosz” powstał na początku XX wieku.

Czy oznacza to, że wcześniej kobiece piersi pozostawione były bez „opieki”? Nie! Zauważ, że mówimy o samej nazwie „stanik”. Wcześniej kobiety także starały się dać piersiom podparcie, owijając się np. kawałkami wełny albo lnu. Takie prowizoryczne biustonosze były przypinane na plecach.

Pierwszy sportowy stanik powstał…

Jak sądzisz, kiedy? Okazuje się, że nie tak dawno, bo w 1977 roku – czyli za rok będzie obchodził czterdziestolecie istnienia. Staniki sportowe zostały wymyślone wtedy, kiedy ćwiczące kobiety skarżyły się na ich wątpliwą wygodę podczas uprawiania sportu. Nowo powstały biustonosz otrzymał nazwę „Jockbra”, która oczywiście nie utrzymała się zbyt długo.

Najbardziej niezwykły biustonosz…

…powstał w 2010 roku, pochodził z linii marki Victoria Secret i nazywał się „Red Hot Fantasy Bra”. Stanik ten uszyty był z – uwaga – 1300 kamieni szlachetnych, w tym wielu brylantów! Nosiła go Gisele Bundchen. Jak można się domyślić, biustonosz ten jest sporo wart – a dokładnie, dwa miliony dolarów.

Jeśli posiadasz przypadkiem taką kwotę, to niestety i tak nie możesz kupić tego biustonosza – nie jest na sprzedaż. Szukaj dalej J.

Rozmiary stanika zmieniają się u każdej kobiety… kilkakrotnie.

Tak, tak! Biust oraz jego obwód zmieniają swoje wartości kilkakrotnie w ciągu całego życia, a zatem i rozmiary biustonosza powinny ulegać zmianie.

Wszystkiemu winne są dieta, ciąże, okresy karmienia, menopauza, a nawet… palenie papierosów. Pamiętaj zatem, aby raz na jakiś czas na nowo zmierzyć rozmiar swojego biustonosza.

Z początku wszystkie staniki miały takie same rozmiary. Wszystkie!

Historia prawdziwego biustonosza sięga roku 1800, jednak jego początki były naprawdę nieporadne. Mianowicie, aż przez 122 kolejne lata wszystkie biustonosze miały miseczki… w tych samych rozmiarach!

Dopiero w roku 1922 rosyjski imigrant Isa Rosenthal stwierdził, że to absurd i dodał stanikom różne miseczki. Dziękujemy, Isa Rosenthal!

Na biustonoszach można zarobić majątek.

Posiadanie piersi nie jest tanią sprawą J. Każdego roku kobiety na całym świecie wydają miliony dolarów na nowe biustonosze. Oczywiście niektóre z nich są bardzo tanie, inne mają całkiem przyzwoite ceny. Zmienia się moda i wymagania klientek. Jedno jest pewne – ten biznes kręci się na okrągło!

Spanie w biustonoszu ma przynosić korzyści? Och nie, to mit!

Jeśli kiedykolwiek usłyszałaś, że spanie w staniku zapobiega przed obwiśnięciem piersi, to możesz to włożyć między bajki. To nieprawda, zatem swobodnie ściągaj biustonosz i śpij naprawdę wygodnie!

Aż 80% kobiet nosi… stanik w złym rozmiarze!

Tak, to nie pomyłka w tekście. Nie 8%, a właśnie 80%! Wybieramy staniki z przyzwyczajenia, nie mierząc się i nie próbując innych rozmiarów. Efekt jest taki, że najczęściej mamy zbyt szeroki obwód biustonosza pod piersiami oraz zbyt małe miseczki. A ty – mierzyłaś się kiedyś?

Najczęściej kupowany rozmiar biustonosza to 75B.

Jednocześnie dla wielu kobiet jest on niewłaściwy. Zauważa się jednak, że kobiety kupują taki rozmiar bardzo, bardzo często – często na własną szkodę. Jeśli i ty nosisz 75B, poszukaj w Internecie wskazówek, jak dobrze wybrać rozmiar i wprowadź dobre zmiany!

Pod białe bluzki nie nosi się białych biustonoszy.

Ha, zaskoczona? Aby nie popełnić modowego błędu, pod białą bluzeczkę zakłada się stanik w kolorze cielistym – wtedy właśnie bielizna jest niewidoczna i nie przykuwa uwagi otoczenia. Jeśli do tej pory postępowałaś inaczej… to już czas na zmianę. No, chyba, że lubisz pokazywać swoją bieliznę .

Polki zbyt rzadko… zmieniają i piorą biustonosze.

Istnieje mit, jakoby dobry stanik można nosić przez kilka lat. To nieprawda – nawet ten drogi jest już zniekształcony po blisko roku. Warto wtedy wydać trochę pieniędzy na nowy model. Co także bardzo ważne – stanik należy wyczyścić po każdym założeniu – zbiera on pot, łój i kawałki naskórka. Nie noś go przez tydzień bez choćby małego prania!

Więcej w kategorii Moda

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.