Połącz się z nami

Jak polubić siebie? Jak akceptować swoje niedoskonałości?

Psychologia

Jak polubić siebie? Jak akceptować swoje niedoskonałości?

„Mam problem z polubieniem siebie. Jakoś tak od zawsze widzę w sobie mnóstwo wad, zawsze mam do siebie masę żalu. Porównuję się z innymi i zawsze wypadam źle. Nie wiem, co robić, by bardziej siebie polubić. A chciałabym, żeby tak było, chociażby po to, żeby cieszyć się życiem. Jak to zrobić?” Michalina, 16l.

Polubienie siebie to największe wyzwanie naszych czasów. Może trudno będzie ci w to uwierzyć, ale naprawdę większość ludzi ma z tym ogromny problem! Negujemy się, nie lubimy, krytykujemy… i ciągle ktoś inny wydaje nam się lepszy! Co więc robić? Oto kilka ważnych kroków do zmiany. Zacznij je stosować na poważnie, a gwarantujemy, że poczujesz się znacznie lepiej.

Zacznij myśleć o sobie.

Ale nie w kontekście „Jestem taka brzydka, ojoj”, ale raczej: „czego pragnę? Co sprawi mi przyjemność?” Myśl o sobie, rozmawiaj ze sobą. Skup się na sobie samej.

Bardzo często jest tak, że nie jesteśmy wystarczająco asertywni, aby się na sobie skupić. Mówimy: „Dobra, chodźmy na ten film”, chociaż wcale nie mamy na to ochoty. To prosty krok do tego, aby nie przepadać za sobą. I mieć do siebie pretensje, że nie jest się kimś innym.

Odważ się. Choć raz powiedz: „nie, nie mam na to ochoty”. Skupiaj się na swoich potrzebach.

Zaakceptuj swoje wady.

Każdy ma wady. Absolutnie każdy – po prostu nie ma ludzi bez wad. Jednak dla niektórych ich posiadanie jest nie do zaakceptowania i wtedy pojawiają się problemy z poczuciem własnej wartości i sympatią do siebie samego.

Musisz zaakceptować swoje wady, zarówno te fizyczne, jak i psychiczne. Ok, masz krzywy nos – trudno. To twój nos i jest taki, a nie inny. Nos nie stanowi ciebie, jest tylko twoją niewielką częścią. Przestań o nim myśleć, zamiast tego uśmiechnij się do ludzi. Podejdź do lustra i powiedz: „e, nawet cię lubię, nochalku”. Naprawdę poczujesz ulgę i przyjemne wyzwolenie się od wiecznych kompleksów związanych z wadami.

Przykład sposobu na taką akceptację podaje Joanna:

– Od zawsze nienawidziłam swoich chudych nóg, były moim wielkim kompleksem. W związku z tym nie lubiłam też siebie, ogólnie. Ale pewnego dnia zobaczyłam na ulicy faceta bez nóg. Zrobiło mi się tak mega przykro… W domu usiadłam i zaczęłam gadać do swoich nóg. Serio! Mówiłam: „Dobrze, że was mam, to nic, że jesteście chude”. I pomyślałam, że naprawdę je lubię – dodaje ze śmiechem Joanna.

Przestań się krytykować.

„Jak mogłam tak powiedzieć?”, „Dlaczego nie zrobiłam inaczej?”, „Jestem beznadziejna” – znasz to? Ale nie możesz bezustannie się krytykować, to bez sensu! Nie bądź swoim największym wrogiem – skoro potrafisz się krytykować, to potrafisz też i tego nie robić.

Za każdym razem, kiedy zaczniesz sobie coś wyrzucać, pomyśl sobie: „Zrobiłam tak i koniec, trudno”. I zajmij się czymś, myśl o czymś innym. To pomaga.

Poznaj swoje zalety.

Wypisz na kartce wszystko, co jest w tobie dobrego. Nie możesz na nic wpaść? W takim razie poproś przyjaciół o pomoc, niech wymienią kilka twoich super zalet. Potem powieś tę listę w ukrytym miejscu, np. na wewnętrznych drzwiach szafy. Gdy będziesz miała doła – zerknij na listę i przypomnij sobie o tym wszystkim. Myśl o tym, że masz się za co lubić. Bo jesteś fajna.

Lista „3 rzeczy”.

Trzy rzeczy do zmiany. Jeśli czujesz, że wręcz siebie nienawidzisz, to musisz coś zmienić. Taka lista może wyglądać tak: 1. Schudnę 2. Zrobię coś z włosami 3. Przestanę przeklinać. I zacznij się do niej stosować, od już, od teraz. Twoja motywacja musi być naprawdę spora, ale przecież może ci się udać!

Nie porównuj się.

Do nikogo, nigdy. Porównywanie się jest najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić. W porównaniach zawsze wypadamy źle, zawsze ktoś inny (często niesłusznie) wydaje nam się ładniejszy, milszy, ciekawszy.

Zawsze, gdy zaczynasz w myślach swoją starą śpiewkę („Dlaczego nie jestem taka sama jak…”), zmień myślenie. Zacznij sprzątać pokój, włącz muzykę, idź na spacer. Wydaj wojnę takim myślom.

Otaczaj się życzliwymi ludźmi.

Takimi, którzy często mówią miłe rzeczy – o wyglądzie, o zachowaniu. Którzy sami z siebie są po prostu mili i uśmiechnięci. To naprawdę zbawiennie działa na psychikę! Zamiast siedzieć zdołowana po tym, kiedy koleżanka powiedziała ci: „Weź się ogarnij, Zosia, jak można mieć tyle pryszczy”, będziesz szczęśliwa po przyjemnie spędzonym dniu.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Psychologia

 • Chłopaku, tego nie rób w związku! Chłopaku, tego nie rób w związku!

  Związki

  Chłopaku, tego nie rób w związku!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Masz dziewczynę, niby jesteś szczęśliwy, ale… ona za często się na ciebie złości? Nie zrzucaj tego...

 • Gra na automatach – ryzykowna zabawa Gra na automatach – ryzykowna zabawa

  Nałogi

  Gra na automatach – ryzykowna zabawa

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Moi rodzice dają mi kieszonkowe, ale jednak ciągle mi na coś brakuje. Kumpel podpowiedział mi, żebym...

 • Jakie porady irytują singli? Jakie porady irytują singli?

  Podrywanie

  Jakie porady irytują singli?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Każdy z nas na pewnym etapie swojego życia jest singlem. I każdy z nas wie, jak...

 • Mój chłopak jest agresywny! Mój chłopak jest agresywny!

  Psychologia

  Mój chłopak jest agresywny!

  Autor: Redakcja TeenZone

  W idealnym związku powinno być tak, że partnerzy, nawet mimo różnych zdań na różne tematy, szanują...

 • Jak zagadać do fajnego kolegi brata? Oto sposoby! Jak zagadać do fajnego kolegi brata? Oto sposoby!

  Podrywanie

  Jak zagadać do fajnego kolegi brata? Oto sposoby!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Możesz nie dogadywać się ze swoim bratem. Możesz być zupełnie inna niż on i on może...

 • Czego nie robić na randce? Czego nie robić na randce?

  Podrywanie

  Czego nie robić na randce?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Wybierasz się na pierwszą randkę i nie możesz się doczekać? Jednocześnie denerwujesz się, czy dobrze wypadniesz?...

 • Podoba mi się… siostra kumpla! Podoba mi się… siostra kumpla!

  Przyjaźń

  Podoba mi się… siostra kumpla!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jesteście najlepszymi przyjaciółmi, więc teoretycznie powinniście mówić sobie wszystko bez żadnych zahamowań. I zwykle sprawdza się...

 • Gdzie zabrać dziewczynę na randkę? Gdzie zabrać dziewczynę na randkę?

  Podrywanie

  Gdzie zabrać dziewczynę na randkę?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Udało się! Ona zgodziła się z Tobą spotkać. Niby najgorsze jest za tobą, a jednak... wciąż...

 • Jestem nudną osobą, bo nie mam hobby Jestem nudną osobą, bo nie mam hobby

  Psychologia

  Jestem nudną osobą, bo nie mam hobby

  Autor: Redakcja TeenZone

  Posiadanie hobby jest obecnie bardzo modne, zwykle nie nazywa się już nawet hobby, ale „pasją”. Problem...

 • Nuda! To jest już niemodne na FB! Nuda! To jest już niemodne na FB!

  Przyjaźń

  Nuda! To jest już niemodne na FB!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jeśli spędzasz dużo czasu na Facebooku, to zapewne i dużo publikujesz. Warto zatem dowiedzieć się, jakie...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.